Atatürk

GitHub Çin’de Engellendi

Proje hosting sitesi GitHub Çin’den erişime kapatıldı.

ViewDNS.info sitesinden kontrol edildiğinde erişimin engellendiğini görebiliyoruz. Şüphesiz birçok Çin’li geliştirici için dünyanın önemli açık kaynak yazılım depolarına erişememek sinir bozucu. Ülkenin güvenlik duvarını kontrol eden yöneticileri, sitelerin neden engellendiğiyle ilgili nadiren bilgi veriyorlar. Bazıları, bu engellemenin tren bileti rezervasyon eklentisi yüzünden olduğunu ileri sürdü.

Çin Yeni Yıl ve Bahar Festivali’nin başlamasıyla birlikte, tren bileti alıp aile ziyareti yapmak, Çin’de oturanlar birçok kişi için çok önemli. Yeni satılan biletler de dakikalar içerisinde tükendi. Bu yüzden birçok kişi, yüksek trafik alan “12306” bilet alım sitesine girerek web uygulamalarına ve eklentilerine yöneldiler. Maalesef, TechInAsia‘nın haberine göre, bu eklentiler sıklıkla web sitesinin sayfasını yenilemeye neden olduğu için işleri daha da kötü bir hale getiriyor. Çin Sanayi Bakanlığı ve Bilgi Teknolojisi devreye girerek eklentilerin etkisizleştirilmesini istedi.

Hacker News‘in haberine göre, özel bir eklentinin GitHub’ı kaynak olarak kullanıp JavaScript dosyalarını indirmek için kullandığını söyledi. GitHub’ın engellenmesinin nedeni, bu özel eklentinin etkisizleştirilmesi için yapılmış bir girişim gibi görünüyor.

Görünüşe göre engelleme DNS için geçerli. IP bağlantıları engellenmedi.

GitHub bu konuyla ilgili medyaya bir açıklama yaptı;

“Çin’deki Büyük Güvenlik Duvarı tarafından kısmen engellenmişiz gibi görünüyor. Bunu araştıracağız ve bu konuda bir bilgi edindiğimizde bunu bildireceğiz.”

Comments of this post

sanem

sanem
22 Ocak 2013

Bilgilendirme için teşekkürler. .

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
22 Ocak 2013

Rica ederim.