Atatürk

Twitter Takipçi Sayısını Arttırma Yöntemleri

Kategori Sosyal Medya
29.05.2012
13.033 kez okundu

Bu yazıda sizlere Twitter’da takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını anlatacağım. Yazıya başlamadan önce sizi bir konuda uyarmam gerekiyor. Kesinlikle takipçi satın alma gibi yollara başvurmayın. Takipçi satın aldığınız anlaşılırsa hesabınız kapatılabilir. O yüzden en güzeli aşağıdaki maddeleri uygulayarak doğal yöntemlerle Twitter’da takipçi sayınızı arttırmaya çalışmaktır.

1. Yumurta kafa olmayın.

Twitter’ı ilk açtığınızda profil resminiz bir yumurtadır. Eğer hala yumurta resmini değiştirmediyseniz bir an önce değiştirin. Profil resmi olarak kendi resimlerinizden birini ekleyin. Unutmayın. Twitter’daki asıl amacımız insanlarla iletişim halinde olmak ve insanlara kendimizi bir şekilde ifade edebilmek. Karşınızdaki insan da sizin nasıl göründüğünüzü bilmek isteyebilir.

2. Twitlerinizde #hashtag kullanın.

Yazacağınız twitlerde önemli olduğunu düşündüğünüz kelimenin önüne # işareti koyarak yazın. Bu sayede Twitter’da o kelime ile arama yapan kişiler sizin attığınız twiti görüp sizi takibe alabilir veya attığınız twiti re-tweet yaparak paylaşabilir. Böylece adınızı daha fazla kişiye duyurmuş olursunuz.

3. Sitenizin feed adresini Twitter’a ekleyin.

Eğer bir siteniz varsa, Twitter’a ekleyin. Bu sayede sitenizde yazdığınız yazılar Twitter’da da yayınlanacak ve bu sizin Twitter’da daha aktif olduğunuzu gösterecek.

4. Güzel ve ilgi çekici sözler yazın.

Twitter’da güzel, anlamla, ilgi çekici bir twit yazarsanız, yazdığınız yazı kısa sürede çok fazla kişi tarafından re-tweet edilecek ve bu sayede sizi daha fazla kişi tanıyacak. Aralarından sizi takip etmek isteyecek kişiler de çıkacaktır.

5. Önce siz takip edin.

Siz takip etmeden başkalarının sizi takip etmesini beklemeyin. Örneğin takip ettiğiniz ve Twitter’da çok aktif olduğunu gördüğünüz birisi var ve bu kişiyi siz de takip ediyorsunuz. Takip etmek için birilerini arıyorsanız en iyi yöntemlerden birisi de bu takip ettiğiniz kişiyi kimler takip ediyor ona bakmak. Sonuçta amacınız, sizinle aynı konulara ilgi duyan kişileri bulmaksa, takip ettiğiniz kişiyi takip eden kişiler de sizinle aynı ilgi alanlarına sahip olabilir.

6. Takipçileriniz ile konuşun.

Bu yöntemi kesinlikle ihmal etmeyin. Sizin takip ettiğiniz fakat sizi takip etmeyen bir kişi bile olsa o kişinin yazdığı twitleri yanıtlayın. Eğer ilgisini çekecek olursanız sizi takip etmeye başlayabilir.

 

7. Twitter’da etkileyici bir arkaplan resmi kullanın.

Sıradan bir arkaplan resmi yerine, sizi daha profesyonel gösteren bir arkaplan kullanın. Gerekirse Photoshop’ta kendiniz hazırlayın. Ne kadar yaratıcı olursanız o kadar etkili olur.

8. Re-tweet yapın.

Başkalarının yazdığı ve beğendiğiniz twitleri re-tweet yapın. Bu sayede re-tweet yaptığın kişinin ilgisini çekebilir ve seni farketmesini sağlayabilirsin. Re-tweet konusunda da fazla aşırıya kaçmayın.

9. İlgi alanınıza uygun kişileri takip edin.

İlgi alanınıza uygun kişileri takip etmek, takipçi edinmek için çok önemli. Peki ilgi alanınıza uygun kişileri nasıl bulacaksınız. Twitter’da arama kısmına hashtag kullanarak ilgi alanınızı içeren kelime neyse onu yazın. Örneğin kelimemiz internet olsun. Twitter’da arama kısmında #internet yazarsanız, twitlerinde internet kelimesi geçen kişileri size gösterir. Burada kullandığımız internet kelimesini yabancılar da kullandığı için #internet lang:tr şeklinde aratırsak sadece Türkçe yazılmış twitler karşımıza çıkacak.

10. Trend Topic olmuş yazılar hakkında yazın.

Trend Topic dediğimiz şey, o anda en çok konuşulan yazılar. Twitter’da sol alt köşede Türkiye Gündemi veya Dünya Gündemi kısmında, sizin baktığınız sırada en çok konuşulan kelimeleri gösterir. Bu kelimeleri #hashtag kullanarak twit atarsanız insanlara yazdığınız yazıyı göstermiş olursunuz. Mantıklı veya insanların ilgisini çekebilecek #hashtag’lerde twit yazarsanız, sizi takip edeceklerdir.

11. Resim veya video paylaşın.

İnsanların ilgisini çekebilecek veya o an önemli olan bir olay hakkında resim veya video twit ederseniz, hem yazdıklarınız re-tweet edilip çok daha fazla kişilere ulaşacak hem de takipçi sayınızda artma olacak.

12. Twitter profilinizi güncel tutun.

Profilinizi güncel tutarak, sizi takip edecek ziyaretçilerinizin sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar.

13. Takip edeni takip ederim şeklindeki yöntemleri uygulamayın.

Bazı kişiler takip edeni takip ederim yöntemini uygulayarak ziyaretçi sayılarını arttırmaya çalışıyorlar. Bu yöntem işe yarıyor mu?. Evet işe yarıyor fakat ben bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmem.

14. Twitter’daki hesabımı takip edin. 🙂 @P_Buyukarslan

Comments of this post

nevresim

nevresim
02 Haziran 2012

Gerçektende çok açıklayıcı ve yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler…

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
02 Haziran 2012

Yorumunuz için teşekkürler.