Atatürk

Neden Facebook’u Kullanıyorsunuz?

Bu soru, cevabını duymak istediğim sorulardan biri. Bu soruyu sorarken bir yandan da şunu düşünüyorum. Bizim ülkemizin insanları basit şeylerle uğraşmaktan keyif alıyorlar. Bir projeniz varsa ve bunu hayata geçirmek gibi bir planınız varsa, projenizin işe yarar olmasını istiyorsanız olabildiğince basit ve kolay olması amacınıza ulaşmanız için yeterli.

Eminim bir çoğunuz Facebook’u kullanıyor ama neden kullandığını bilmiyor. Yazının başlığındaki soruyu sormamdaki neden de bu. Belki de şunu sormam gerekiyor. Facebook‘ta video izleyip paylaşmaktan başka yaptığınız bir şey var mı?. Belki içinizden bazıları “sohbet ediyorum” diyebilir. Sohbet etme işini birçoğumuz MSN’de de yapıyorduk. Peki başka?. Fotoğraflarınızı yayınlıyor ve başkalarının fotoğraflarına yorumlarda buluyorsunuz. Peki daha başka?. Bu arada söylemeyi unuttum. Bunların içerisindeki en önemli iş “Beğen butonuna tıklamak”.

Yukarıda saydığım şeyler aklıma ilk gelenler. Unuttuklarım varsa siz bana hatırlatın. Neden boş şeylerle uğraşmayı bu kadar sevdiğimizi anlamıyorum. Kemal Sunal ve Şener Şen’in filmlerini Facebook‘ta yayınlayan ve çok komik, kopma garantili gibi yazılar yazanlara ne demeli?. Kemal Sunal ve Şener Şen’i çoğu kişi seviyordur. Hatta kendi adıma söyleyebilirim ki onların filmlerini izleyerek büyüdüm. Zaten televizyonlarda, sayısını hatırlayamayacağım kadar çok oynatılan ve hemen hemen herkesin ezbere bildiği sahneleri Facebook’ta da yayınlamanın ne anlamı var?.

Beğen butonu olayı da bana göre güzel planlanmış bir şey. Fakat herşeyde olduğu gibi bunu da bilinçsizce kullandığımızı düşünüyorum. Bazı insanlar sırf dikkat çekmek için önüne gelen herşeyi beğeniyor, her videoyu paylaşıyor. Burada bana göre amaç sadece dikkat çekmek. Bir şeyler yaptığınızı, Facebook’ta varolduğunuzu insanlara göstermek. Bu yazıda söylediğim şeylerin hiçbirini yapmadığınız zaman akla hemen şu soru geliyor. “Ee ben bu söylediklerinin hiç birini yapmazsam o zaman Facebook’u kullanmamın ne amacı var?”.

Hepimiz, ülkemizin kalkınmasını, iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Ama gereksiz şeyleri çok fazla kullanmakta da hep ilk sıralarda yer alıyoruz. Önceleri MSN’i en çok kullanan ülkeler arasında üst sıralardaydık. Şimdi de Facebook’ta üst sıralardayız. Ne kadar gereksiz şey varsa bunları kullanmakta çok iyiyiz. Hal böyle olunca en basit şeyleri bile başkalarına sorar hale geldik. Google’da arama yaparak saniyeler içinde bulunacak bilgiyi kendi çabamızla bulmak yerine, bilen birilerine sormayı tercih ediyoruz. Görünen o ki biz hep şunu söylemeye mahkumuz. “Elin adamı yapmış/yapıyor abi”.

Şu soruyu duyar gibiyim. “Bu kadar laf söylüyorsun da sen ne amaçla Facebook’u kullanıyorsun?”. İlk başlarda Facebook’u kullanmamın amacı eski okul arkadaşlarımı bulmaktı. Zaten Facebook’un amacı da böyleydi. Ama gördüm ki muhabbet olmadıktan sonra eski okul arkadaşlarını bulmak da hiçbir işe yaramıyor. Aralarında birkaç tanesi gerçekten arkadaşım diyebileceğim insanlar. Ayrıca kendi açtığım websitemin/websitelerimin reklamını yapmak için de Facebook’u kullanıyorum. Bu kadar çok insan Facebook’u kullanmıyor olsaydı benim zaten Facebook’ta işim olmazdı. Büyük firmaların bile kendine ait Facebook Fan Sayfaları var.

Siz şu anda bu yazıyı okuduğunuza göre Facebook’u kullanma amacım da amacına ulaşıyor demektir. İnsanlara sesimi duyurabiliyorum. Fikirlerimi, düşüncelerimi insanlara iletebiliyorum.

Bu konu böyle uzar gider. Son olarak, bu yazıyı okuyan arkadaşlardan, zahmet olmazsa, video izlemeye ayırdıkları 2-3 dakikalarını bu yazıya yorum yazmak için ayırmalarını istiyorum. Siz Facebook’u neden kullanıyorsunuz?.

Comments of this post

maya

maya
08 Haziran 2011

okuma merakım yüzünden yazınızı sonuna kadar okudum ve açıkçası etkileyici bir yazı olmamış üzgünüm… ve kısmen haklı olabilirsiniz ama kullandığım facebook hesabımda fazlasıyla siyasal kültürel sanasal bilgi edinebiliyorum, aramak için aklıma bile gelmeyecek bilgileri birden karşımda bulabiliyorum , bu açıdan bana çok şey kattığını düşünüyorum hiç bilmediğim ve şarkılarında kendimi bulduğum bir çok sanatçının varlığını keşfettim, çok uzak yerlerden bambaşka insanlar tanıdım, ve söylenenin aksine sanal arkadaşlık olmaz söylemini kendi adım çürüttüm . reelde hiç bulamayacağınız güzellikteki insanlar tanıyabiliyorsunuz . yeni ülkeler keşfeder gibi .. bakış açınızı büyütürseniz, başkalarının tabularını yok sayarsanız ve kendinizi bilen bir insansanız hayattan alacağınız tatlar çoğalacaktır..

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
09 Haziran 2011

Etkili bir yazı olup olmadığı kişiden kişiye değişir. Zaten öyle bir iddiam da olmadı. Ben ne düşündüysem onları yazdım. Siz Facebook'u kendinize yararlı olacak şekilde kullanıyor olabilirsiniz.

"kullandığım facebook hesabımda fazlasıyla siyasal kültürel sanasal bilgi edinebiliyorum, aramak için aklıma bile gelmeyecek bilgileri birden karşımda bulabiliyorum". Bu söyledikleriniz için zaten google yeterince yardımcı oluyor diye düşünüyorum.

Arkadaş bulma konusunda söylediklerinize katılıyorum. Keşke herkes Facebook kullanırken en azından sizin baktığınız açıdan bakabilse veya kullanabilse. Zaten bu dediğim olmuş olsaydı böyle bir yazı yazma gereksinimi duymazdım.

Zaman ayırıp yorum yazdığınız için de ayrıca çok teşekkürler.

nurettin

nurettin
11 Haziran 2011

ben bu facebook u aslında hiç sevmiyorum. bana saçma geliyor. mesela facebook hesabı olanların %90'ı "facebook" kelimesinin anlamını bilmiyor bile. giriyor saçma sapan şeyler yayınlıyor ve yazının sonunada "beğen tuşuna bas" mesajı vermeyi unutmuyor. facebook un asıl amacı bence eski arkadaşlarımızı, tanıdıklarımızı bulmak ve arasıra can sıkıntısı nedeniyle girip üç beş dakika oyun oynamak. (facebook u kuran gence ne amaçla kurdun desek büyük ihtimalle bizim düşündüğümüzden çok daha farklı bir şey söyler) (bir çok facebook kullanıcısının hessabında 100lerce arkadaş var(!) ama büyük bir çoğunluğunu tanımıyor bile sadece görmüş ve eklemiş. oda tanımadığı halde kabul etmiş….

Eren

Eren
07 Ekim 2011

16 yaşında bir gencim. Adım Eren. Bu yazımı yazmadan önce bir karar almış bulundum. Dedim ki kendi kendime "Facebook seni öldürüyor be!" Gerçekten de öyle. Bir tatil gününü farkında olmadan amaçsızca öldürmüşüm facebook denilen sitede. Amacım neydi? Neden o kadar vakti facebookta geçirmiştim? Cevap ise hiçbir şeydi.. Arkadaşlarımın saçma sapan gönderileri, abuk subuk fotoğrafları, iğrenç ötesi yazı sitilleri miydi benim ilgimi çeken? Bence değildi. Sevmezdim öyle şeyleri ama ister istemez dalıp gitmiştim o başka Dünya'nın içerisine. Kapatmayı düşündüm ama olmayacak.. Yurt dışından arkadaşlarla ve uzaktaki yakınlarımla tek görüşebildiğim yer facebook. Ee, ne yapmalı o halde? Faceboka işim olduğunda gireceğim sadece dedim kendi kendime.. Hoş, bu sözü de ne kadar süre tutarım orası mechuldür. Fakat gerçek şu ki; Facebook bir yerde de benim için olmazsa olmaz haline gelmiş. ..

. derya

. derya
11 Şubat 2012

Ben facebook u kapattım. Bana boş işler saçma geliyor. İlk başlarda bir yenilik çıktımı oyun için ya da zaman harcamak için kullanıyor video paylaşım..vs zaten bunlar forum sitelerinde yapılıyor. Sıkılmıştım en fazla 25 kadar çıktı arkadaş sayım sonra azalta azalta 3 e falan düştü. Görüşmüyorsunuz normalde facebookta görüşmek te bir nevi kumar gibi ve zararlı olduğunu düşünüyorum. Eğerki bilgi alımı, dil geliştirmek arkadaş bulunsa harika lur, ya da web sitesi yapıp, ya da bir ürüne sahip olup reklamını yapmakta olabilir. Türkiye, olarak başı saçma boş işlerle başı çekiyorsak yazık bize. Çekiyoruz da çünkü liseye giden yeğenime fazla arkadaş eklemem dediğimde bana saçmalama diye tepki vermişti. Ne yazıkki "Facebookta Boş işlerle uğraşanlar ve tanıdık-tanımadık önüne her insanı ekleme yarışına girip çok arkadaş olduğuna kendini kandırdığından dolayı,Sizin ve bizim ,ve doğruyu gören insanların uyarısı SAÇMA olacaktır" 🙂

sosyal

sosyal
08 Kasım 2012

günümün çoğu evde yalnız geçiyor çok kitap okuyurdum halen de kitap okurum ama edindiğim bilgilerim kendimde çürüyor veya öyle hissediyorum biriyle paylaşım yapma isteyinden facebooka kaydoldum başlarda iyiydi bir ara da sapıttığımı farkettim ve hayatımdaki öncelilklerinarasına girdi healen tam kopamıyorum ama bana kendimi iyi hissettirdiğine inanıyorum hayatla, düşünce yapılarımızla psikolojimizle hayattaki duruşumuzla ve daha birçok başkasına tanımlyamadığımız içsel davranışlarımızla ilgili bilgi paylaşıyorum beyenen arkadaşların ne kadarını okuyup anladıklarını bilmiyorum ama bir defa da bir arkadaşımdan mesaj aldım hayatında yaşadığı sıkıntıları paylaşımlarımı okumakla rahatladığını ve kendine yeni bir yol çizdiğini en azından neden ben sorusuna eskisi kadar kendine sormadığını söylemişti bu beni çok mutlu kıldı..

sosyal

sosyal
08 Kasım 2012

Ben de kendime bu soruyu çok sorduğum olmuştur facebook bağımlısımıyım diye evet sanırım facebook bağımlısıyım çünkü hayat dışarda yaşanamıyorsa biryerlerde yaşanması gerekiyor paylaşım yapmaya beyenilmeye birilerine yararlı olduğumuzu bilmeye ihtiyaç duyuyoruz Bide varız demek istiyoruz

Birdost

Birdost
10 Kasım 2012

İlk defa bir konu hakkında yazınızı okudum güzel bir metin olmuş.Facebook'u kapattım mutluyum hiç bişey kaybetmedigimi düşünüyorum.Sizde kapatın kurtulun gerçekten gereksiz bişey insan birni aradıktan sonra her türlü bulur web sitelerinde zaman harcamaya gerek yok.

cembaki

cembaki
20 Aralık 2012

kullanmıyoruz

İbrahim Gündüz

İbrahim Gündüz
20 Aralık 2012

Bende kendi adıma bir şeyleri değiştirmeye karar aldığım zamanlarda facebook'u kapatmaya karar verdim ve kapattımda. Gerçektende bilinçsiz bir şekilde kullanan çok fazla. Bunun sonucunda da hiç fark etmeden koca bir gün heba olmakta. Eğer mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde facebookda harcanan vakitin daha yararlı bir şekilde kullanılması gerektiğidir. Bu gerçeği fark eden içinde sadece facebook değil bir çok şeyde kendini aşmış bir kişi olacağıdır. Sosyal siteler bir amaç için kullanılmalıdır, eğer bu doğrultuda kullanıldığında hayatımızda boş yere harcadığımız zamanların azalacağı ve daha mantıklı işlere zaman ayıracağımızdır. Twitter kullanıcısı olarak, 10 15 arkadaşım dışında takip ettiğim kişilerin hepsi bana bir şeyler katacağına inandığım kişilerdir. Bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olarak twitterda kendi alanım ile ilgili kişileri takip ederek; paylaşımlarında alanım ile ilgili bilgilere çok hızlı bir şekilde ulaşmış oluyorum. Bu yeni bir haber, yeni bir gelişme yada kişisel gelişimim için yeni bir blog yazısı…

Teşekkürler Polat Büyükarslan

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
21 Aralık 2012

Rica ederim. 🙂

deniz

deniz
11 Şubat 2014

facebookta surekli amacsiz paylasimlar veya bos geyikler goruyorsaniz oncelikle arkadas cevrenizi degistirmeniz gereklidir. Kimse kusura bakmasin ama ben sosyal aglarin kulturel acidan insanlara deger kattigini dusunuyorum. Evet istedigimiz seyi arama motorlarindan elde edebilirz ama sadece istedigimiz seyi bulabiliriz peki bilgilenme sadece istedigimiz seyleri ogrenmek mi yoksa farkli bakis acilariyla sentezlenmis bir birikim mi? Facebook bosa vakit kaybi diyen bir insan ya bu ortamda oyun oynayan birisi yada like butonuyla dunyayi yeniden kesfettigini sanan deger gostermenin like butonuyla esdeger oldugunu sanan birisidir. Facebooktan tat alamayan insanlarin listelerindeki arkadas cevrelerinin bilgi birikiminin yada dusuncelerinin sizle ayni kafada olmayan bir toplulukla arkadas oldugundan kaynaklandigini dusunuyorum.

umut

umut
20 Şubat 2014

facebook bence ınsanların ahlaklarını bozmak ıcın yapılmıs ve psıkolojılerını bozmak ıcın bı cok kısı erkek oldugu halde kız hesabı acıyor yada cırkın oldunu dusunen kızlar baska guzel bı kız resmıyle face acıp dıkkat cekmeye calısıyor cınsellık muhabbetlerı bılıncaltında olan seylerın baskalarıyla paylasılması kısacası bu dunya senı sen olmaktan cıkarmak ıcın elınden gelenı yapıyor Allah belanı versın mark 😀 😀

Yasemin

Yasemin
23 Mart 2016

Tek bunları okumaya üşenen benim ödevim war die geldim