Atatürk

TraktTV ve SeriesGuide İle Sevdiğiniz Dizileri Kolayca Takip Edin

Yıllardır yabancı dizi izleyen birisiyim. Takip ettiğim birkaç tane yabancı dizi var. İzlediğim dizi sayısı arttıkça, hangi dizinin hangi bölümünü izlediğimi unutmamak için en son izlediğim bölümlerin altyazı dosyalarını silmiyordum. Bu bile ister istemez görüntü kirliliği yaratıyor gibi hissediyordum. Sorunumu kökünden çözen ikili TraktTV ve SeriesGuide olmuştu.

Uzun zamandır kullandığım TraktTV + SeriesGuide ikilisini sizlere de anlatmak istiyorum. Bilmeyenler için büyük kolaylık olduğunu söyleyebilirim.

Trakt.TV Nedir?

İzlediğiniz dizileri, filmleri, animeleri vs otomatik olarak takip etmenizi sağlayan bir internet sitesi. Aynı zamanda Trakt.TV kullanan arkadaşlarınız varsa onları da takip edebiliyorsunuz. Sitenin dili İngilizce. Fakat biz sadece üyelik işlemini yapacağız. Ondan sonra siteyle işimiz kalmayacak.

Sitenin sağ üst köşesinde JOIN TRAKT yazısına tıklayın. Burada dilerseniz E-Mail, Kullanıcı Adı ve Şifre belirleyebilir ya da Twitter veya Facebook hesaplarınızla giriş yapabilirsiniz. Seçim sizin.

SeriesGuide Nedir?

Trakt.TV’deki hesabınızı Android telefonunuzda kullanabilmenizi sağlayan bir uygulama. Sitenin uygulamalar kısmında birkaç tane önerilen Android uygulaması var. Fakat içlerinden en iyisi ve kullanışlısı SeriesGuide.

iPhone, iPad gibi diğer ortamlar için hangi uygulamaların olduğunu internet sitesinden bakabilirsiniz.

Trakt.TV hesabını oluşturduktan sonra Google Play Store’dan SeriesGuide’ı telefonumuza ya da tabletimize kuruyoruz.

SeriesGuide’ı çalıştırdıktan sonra sol üst köşedeki üç çizgiye tıklayarak ya da ekranı sol taraftan sağa doğru kaydırarak açılan pencereden Trakt.TV hesabımızla giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra geriye takip ettiğiniz dizileri ya da izlediğiniz filmleri SeriesGuide içinde aratarak eklemek kalıyor.

SeriesGuide’ın Özellikleri:

  • Hangi dizinin ne zaman, saat kaçta yayınlanacağını görebiliyorsunuz.
  • İstatistikleri (Dizi sayısı, bölüm sayısı, izlenen tüm bölümlerin toplam süresi vb) görebilirsiniz.
  • Widget özelliği mevcut. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi telefonunuzda yeni bir ekran/pencere oluşturup SeriesGuide’ın Widget’ını ekleyerek dizi takibini kolayca yapabilirsiniz.

SeriesGuide’ın yedekleme özelliği de bulunuyor. Telefonunuzdaki Download klasörünün içine SeriesGuide isimli bir klasör oluşturuyor. Listeye eklediğiniz dizileri bu sayede yedekleyebiliyorsunuz. Bu yedekleri daha sonra SeriesGuide içinden tekrar geri yükleyebiliyorsunuz.

Uyarı: Telefonunuza format atacağınız zaman SeriesGuide klasörünü yedeklemeyi unutmayın.

SeriesGuide içinde deneysel bulut depolama özelliği de mevcut. Fakat denemediğim için ne kadar iyi bilemiyorum. Telefonda klasör olarak yedeklemek benim için gayet yeterli.

SeriesGuide ücretsiz bir uygulama. Fakat Widget’ın veya temanın görünümünü değiştirmek gibi özellikler sizin için önemliyse bunun için ücret ödemeniz gerekiyor.

Bütün işlemleri yaptıktan sonra artık tek yapmanız gereken şey izlediğiniz dizi bittikten sonra SeriesGuide’ı açıp dizinin bölümünün yanına onay işareti koymak. Hepsi bu kadar.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!