Atatürk

RSS Nedir? RSS Hakkında Bilgiler…

rss_icon1Bugün bilmeyenler için RSS’in ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Açılımı Really Simple Syndication’tir. Tabi ki bizi ilgilendiren açılımı değil, yaptığı iştir. Örneğin sık sık takip ettiğiniz bir site var. Ama o siteyi her gün takip etmek yerine siteye yazı yazıldığında haberiniz olsun istemez misiniz ?

RSS Okuyucu programlar sitelerin içeriğine ulaşmanızı sağlar. Böylelikle her gün siteyi ziyaret etmek zorunda kalmazsınız. Yazı eklendiğinde haberiniz olur ve siz de siteye gider yazıyı okursunuz veya RSS Okuyucu programlar siteye eklenen yazıları da görüntüleyebilirler. Bu sayede siteye gitmeden de okuyabilirsiniz.
Windows’taki en çok bilinen RSS Okuyucular;

  • Feed Reader
  • RSS Owl
  • NewzCrawler
  • Feed Demon
  • Google Reader

Linux’teki RSS Okuyucular;

  • Liferea
  • RSS Owl

Yukarıdaki listede aklıma gelenleri yazdım. Sizin de eklemek istediğiniz veya kullandığınız varsa yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Uzun bir süre önce Windows’ta Feed Reader programını kullanmıştım. Eğer Windows kullanıyorsanız enn azından deneyip bir fikir edinebilirsiniz.
Ben Linux kullandığım için Liferea programından görüntü almak için kurdum.
Linux’teki Liferea Programından Bir Görüntü;

 

Gördüğünüz gibi aslında çok zor bir yanı yok. Windows’taki rss programlarının da kullanım açısından hiçbir zorluğu yok. Görüntü olarak da aşağı yukarı aynıdır.
Ben Firefox kullandığım için Wizz RSS Lite eklentesini kullanıyorum.

 

Peki herşey iyi hoş da siz sık sık girdiğiniz sitelerdeki RSS adreslerini nasıl bulacaksınız. Bir çok sitede genellikle turuncu kare şeklinde, içinde beyaz sinyal işaretine benzer bir simgedir. Yukarıdaki resimde kendi sitemin rss adresini de görebilirsiniz. RSS Akışı üzerinde sağ tıklayıp “Bağlantı Linkini Kopyala” yı seçip istediğiniz RSS okuyucuya ekleyerek sitemi takip edebilirsiniz.
Yukarıdaki, bilgisayara kurulan tarzda programlar, siteye bir haber eklendiğinde size sağ alt köşede pencere içerisinde gösterir. Bu eklentide böyle bir şey söz konusu değil. Bilgisayara kurulan programlara nedense pek ısınamadım.
Bu eklenti ile hangi siteye haber eklenmiş görmek istiyorsanız eklediğiniz sitenin üzerine tıkladıktan sonra alt kısımda konular görüntülenir. Kırmızı renkli olanlar daha önceden okunmuş olan yazılar. Yeşil renkli olanlar daha okunmamış veya yeni eklenmiş olan yazılar.
Bu konuyla ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!