Atatürk

Harici Hard Disk Tanımama Sorununun Çözümü…

Muhtemelen harici hard diski olanların karşılaştığı veya karşılaşabileceği olaylardan biridir. Harici Hard Diskinizi takarsınız ve Windows’unuz hard diskinizi görmez. Bende de bu problem oldu. Ufak bir uğraş sonunda çözümü buldum.


Aygıt Yöneticisine (Bilgisayarım simgesinin üzerine fare ile sağ tıkla > Özellikler > Donanım > Aygıt Yöneticisi ) baktığınızda diskinizin sürücüsünün kurulu olduğunu görürsünüz. Diskinizin sürücüsünü kaldırıp kurmak sorunu çözmez. Çünkü asıl problem Windows’unuzun diskinize harf atamamasıdır( Örneğin Yerel Disk C:, D: gibi ). Bunu anlamak için Disk Birleştiricisini (Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Birleştiricisi ) açın. Orada diskinizi göreceksiniz. Ama harf yazması gereken yerde “Takılı Olmayan Birim” gibi bir şey yazıyor olacak.


NOT: Yazıyı sonuna kadar okuyun. Benim kullandığım programı kullanmadan da işlemi yapabilirsiniz. Çünkü kullandığım program sadece Windows’taki ayarları elinizin altına hazır bir şekilde getiriyor.


Peki biz bu harfi diskimize nasıl vereceğiz ?


Ben WinXP Manager programını kullandım. Bu program ile Windows’taki hemen hemen her türlü ayara erişebilir, gereksiz dosyaları silebilir, programın kendisine şifre koyup içerisindeki ayarlar ile bilgisayarın bazı bölümlerine erişilmesini engelleyebilir (Örneğin C: veya D: yi görünmez yapabilir veya şifre koyabilirsiniz), bazı programların exe’lerine şifre koyarak çalışmasını engelleyebilir ve daha bunun gibi bir sürü ayarı değiştirebilirsiniz.


Programı çalıştırdığınızda Misc. Utilities kısmından Windows Utilities’e tıklayın.


Disk Management

Açılan yeni pencerede Disk Utilities’i seçin. Disk ile ilgili çeşitli ayarları yapabileceğiniz kısmı göreceksiniz. Disk Management’ı seçin. Orada diskinizi göreceksiniz. Üzerine sağ tuşla tıklayıp Sürücü harfi ve yolu değiştir seçeneğine tıklayın ve diskinize bir harf verin.


Şu aşamaya kadar herşey yolunda gittiğini varsayarak yukarıda anlattığım gibi Aygıt Yöneticisini açın. Disk sürücüleri kısmında diskinizin üzerinde sağ tıklayarak Kaldır’ı işaretleyin. Diskinizi kaldırdıktan sonra Üst kısımda Donanım Değişikliklerini Tara simgesine tıklayın. Windows’unuz otomatik olarak diskinizi tanıyacak. Hepsi bu kadar. Artık Windows, diskinizi sizin belirlediğiniz harf ile tanıyor.


Benim kurduğum programı kullanmadan nasıl yapabiliriz?


Başlat > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Bilgisayar Yönetimi > Depolama altında Disk Yönetimine tıklayın. Disklerinizi göreceksiniz.Disk Yönetimi

Gerisi yukarıda anlattığım işlemler ile aynı.


Bu arada bu problem yalnızca Windows’ta geçerli. Benim bilgisayarımda hem Windows XP hem de Ubuntu Linux kurulu ve bu süre boyunca Linux’te diskime ulaşmakta hiçbir sorun yaşamadım. Linux’un güzel yanlarından birisi de bu. Windows’ta yaşadığınız problemleri çözmeye uğraşarak harcayacağınız vakti Linux öğrenerek harcamanızı tavsiye ederim 😉

Comments of this post

maynak00

maynak00
14 Ağustos 2011

disk sadece aygıt yöneticisinde görünüyor.veri kurtarma, partition programları göremiyor.diskpart sürücü listesinde çıkmıyor.hirens boot cd ile de işlem yapılamıyor.bunun çözümü var mı? içindeki veriler çok önemli.

hysen

hysen
05 Mayıs 2019

çözüm bulabildin mi bari

ufuk

ufuk
03 Ocak 2014

çok işe yaradı…çok teşekkürler..

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
06 Ocak 2014

Rica ederim.

ayhan

ayhan
10 Nisan 2020

jdownloader hakkında yardım almak istiyorum tesekkurler

Abdullah

Abdullah
11 Şubat 2014

iyi akşamlar bende arızalanan lapopumdaki hardiski harıcı hardisk alıp masaüstüme taktım ancak dananım yükleme başarılı demesine rağmen hiçbir yerde göremiyorum aygıt yöneticisinde bilgisayar yönetiminde de yok windows 7 ultimate kullanıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.