Atatürk

Free DOS Nedir?

Hepsiburada.com sitesinde Free Dos Notebook’larla ilgili yazılmış yorumlardan bazılarını okudum. İnsanların sorduğu soru genellikle şu şekilde; “Bilgisayarın yanında neden driver(sürücü) Cd’si yok”. Biraz düşünün arkadaşlar. Siz bir bilgisayar alıyorsunuz ve bu bilgisayarın yanında işletim sistemi gelmiyor. Peki işletim sistemi yoksa o bilgisayarı üreten firma size hangi işletim sisteminin sürücülerini Cd’de verecek?.

Bilgisayara kurulacak işletim sistemlerini şöyle bir sıralayacak olursak; Windows XP, Windows Vista, Windows 7, GNU/Linux dağıtımları veya Unix türevleri. Bazı firmalar GNU/Linux dağıtımları için sürücü hazırlamıyorlar. Biz hazırlayanları örnek gösterecek olursak, bu dört sistem için dört tane cd gönderilmesi lazım. Bunu hiçbir firma yapmak istemez. Yapmaz da zaten. Firmaları sürücü cdsi vermiyorlar diye suçlamayın.

Free Dos ile ilgili kısa bir bilgi verecek olursak; Microsoft’un 1999’da MS-DOS’u geliştirmeyi durdurması üzerine serbest DOS’u yaşatmak için doğmuş GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir. Amacı DOS ile %100 uyumlu olmaktır ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşılmıştır. Bu işletim sistemi ile yine açık kaynaklı Arachne web tarayıcısını kullanarak, çok eski bilgisayarlar ile İnternete son derece ucuza bağlanmanız mümkündür. Daha fazla bilgi için Wikipedia sayfasını ziyaret edin.

Bilgisayarların Free Dos olarak satılmasındaki amaç, insanlara dilediği işletim sistemini kurma özgürlüğü sunmaktır. Ayrıca işletim sistemine para vermediğiniz için ortalama 200 TL daha az para ödersiniz. Örneğin size, bilgisayarın yanında Windows 7 sürücü cdsi verilse, siz bilgisayarınıza Windows 7 yükleyeceksiniz. O zaman özgürlük dediğimiz şeyin ne anlamı var?. Free Dos olması en çok GNU/Linux kullanıcılarının işine yarıyor diyebilirim. Sonuçta Windows kullanıcıları işletim sistemi için yine para ödemek zorunda kalıyorlar. Korsan kullanmak istemiyorlarsa tabi ki.

Free Dos ile satılan bilgisayarların yanında sürücü gelmediği için ve sürücü kurulmadan internete bağlanılamayabilir. Bunun da çözümü gayet basit. Bir arkadaşınıza rica edip kullanmayı istediğiniz işletim sisteminin sürücülerini sizin için bilgisayarı satan firmanın internet sitesinden indirsin veya üşenmeyip bir internet kafeye gidip sürücüleri kendiniz usb belleğe indirin. Bu kadar şeyle uğraşamam kardeşim, uzun iş derseniz ikinci bir alternatif daha var. Free Dos bilgisayar almaya çalışmak için kendinizi kasmayın. Yanında işletim sistemi satılan bir bilgisayar alın.

Comments of this post

Murat

Murat
28 Nisan 2012

ha şöyle ya, anlatım için teşekkürler :))

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
06 Haziran 2012

Rica ederim. 🙂

Turan ÖZDEMİR

Turan ÖZDEMİR
06 Haziran 2012

gerçekten süper bir açıklama olmuş teşekkür ederim.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
06 Haziran 2012

Yorumunuz için teşekkür ederim.

floo

floo
07 Temmuz 2012

Eyvallah kardeş saolasın.

asdasd

asdasd
29 Ağustos 2012

yanı sımdı free dos ıyı mı ? anlamadım

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Ağustos 2012

Hangi açıdan baktığınıza bağlı. 🙂

mesut

mesut
07 Eylül 2012

vista ya da win7 format attığımızda sorun çözülcek mi korsan ya da orjinal ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
07 Eylül 2012

Free Dos dediğimiz şey bir sorun değil. Yukarıda ne olduğuyla ilgili bilgi verdim. Örneğin, Windows işletim sistemine para ödemek istemezseniz, içerisinde Free Dos bulunan laptopları tercih edebilirsiniz. Alacağınız laptop Free Dos işletim sistemiyle geldiği için siz kendi istediğiniz işletim sistemini kurup kullanabilirsiniz. Kuracağınız işletim sisteminin korsan veya orijinal olması önemli değil. Tabii ki orijinal, lisanslı bir işletim sistemini kullanmak hem etik hem de daha doğru bir davranış olacaktır.

Rufat John

Rufat John
30 Ocak 2013

teşekkürler..)

buğra

buğra
04 Temmuz 2013

abi çokı ıyı açıklama tşkurler'de abı ben şimdi freedoslu masaustu pc alıcam şimdi ben bunu aldım pcyı actım ıçerıgı aclılıyomu bunun normal pc gıbı menusu fılan bırde oyun yuklesem freedoslu haluıne yuklenırmı bı farkı olurmu abı cvplarsan cok sevınırım:D:D:D

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
04 Temmuz 2013

FreeDos'lu aldığınız bilgisayar için işletim sistemine ücret ödememiş oluyorsunuz. Dolayısıyla bilgisayarı daha ucuza almış oluyorsunuz. FreeDos'la söylediğiniz şeyleri yapamazsınız. Kullanmayı istediğiniz işletim sistemini kendinizin yüklemesi veya bir başkasına yükletmesi gerekiyor.

buğra

buğra
04 Temmuz 2013

tamam abi çok teşekkurler saolasın

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
04 Temmuz 2013

Rica ederim.

buğra

buğra
04 Temmuz 2013

abi bana attığım linkdekı bılgısayarı onerırmısın acaba lutfen cavabını beklıyorum

http://www.hepsiburada.com/liste/technopc-smart-h

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
04 Temmuz 2013

Alacağın bilgisayarı ve özelliklerini kendin belirlemelisin. Bu özellikler senin ihtiyacını karşılıyor mu ona karar vermen lazım. Marka olarak soruyorsan bu markayı bilmiyorum. Bilmediğim bir marka konusunda da yorum yapamam. Kaldı ki masaüstü alınacaksa marka almak bana göre pek mantıklı değil. Toplama bilgisayar almak daha iyidir.

buğra

buğra
04 Temmuz 2013

abi bende markayı ilk defa duydum ben oyniçin alıyorum hard disli 1.5tb ekrankartı 1gb ram 4gb bu daha uygun gun geldı yek eksın freedos olması onuda bılgısayarcıya yuklettırrım yorumların için teşekkur ederım

buğra

buğra
04 Temmuz 2013

abi peki bu casper nasıl pcden anlıyan bırısın oyun için idealmı fıyatta daha fazla cıkamıyorum kasa bu kadar http://www.hepsiburada.com/liste/casper-nirvana-c

Özgür

Özgür
13 Temmuz 2013

Peki kardeş freedos bilgisayarı aldık yarın bir gün arızalandı diyelim, garantiye gönderdiğimiz zaman orjinal işletim sistemi kullanmamışsınız diyerek yan yatma şansları var mı ? Ya da örneğin Win7 kullanmanız gerekiyordu siz Vista kullanmışsınız gibi ? Komik ama olabilir yani 🙂

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
13 Temmuz 2013

Freedos'la garantinin bir alakası yok. Bilgisayarı garantiye gönderdiğinizde, sizin yorumda belirttiğiniz gibi saçma sapan şeyler söylerlerse aldığınızda Freedos yüklü olduğu için Freedos yüklemelerini söyleyin ve kendiniz daha sonra başka bir işletim sistemi kuracağınızı söyleyin. Zaten Freedos'lu satıldığı için muhtemelen yine Freedos yükleyeceklerdir. Bazı yerler korsan Windows da yükleyebilir.

Siz istediğiniz işletim sistemini ( biraz da bilgisayarınızın gücüne uygun olanı ) gönül rahatlığıyla yükleyebilirsiniz. Kimsenin buna karışmaya hakkı yok.

emre

emre
25 Mart 2017

Bilgi için teşekkürler. Gayet net ve anlaşılır.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
25 Mart 2017

Rica ederim

Kürşat

Kürşat
05 Eylül 2017

Benim bir sorum olacak, Freedos Windows gibi bir işletim sistemimi yoksa freedoslu laptop aldıktan sonra bilgisayarcıya götürüp windowsmu kurdurmamız gerekiyor ?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
25 Eylül 2017

Bu konularda bilginiz yoksa bilgisayarcıya götürün. Windows kursun.