Atatürk

Cep Telefonunuzdan Facebook’a Ücretsiz Girin

Şüphesiz bir çok insan için Facebook şu sıralar çok kullanılıyor. Ben Facebook’a olan bu ilginin geçici olduğunu, ileride bu ilginin başka alanlara kayacağına inanıyorum. Belki insanların ilgisini çekecek olan yeni bir site çıkacak Facebook da İCQ’nun yaşadığını yaşamak durumunda kalacak. Bu şu an için sadece varsayımdan ibaret. Ama söylediğim şeyin gerçekleşme ihtimali de yüksek.

Neyse biz konumuza dönelim. Facebook bize bir kıyak yapmış ve size cep telefonunuzdan facebook’a ücretsiz bağlanabilmenizi sağlayacak bir link vermiş. 0.facebook.com linkini cep telefonunuzda Web kısmında Adres’e Git içerisine girerseniz, başka hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan facebook’a bağlanmış olursunuz. Ben bunu 6300’a göre anlattım. Sizin telefonunuzda da aşağı yukarı aynı şekildedir. Kendi cep telefonumda da denedim ve sorunsuz olarak çalışıyor. Ayrıca deneyen arkadaşlarım da sorunsuzca bağlanıyorlar. Türkiye’deki operatörler ( Turkcell , Avea ve Vodafone ) bu hizmeti destekliyorlar.

Peki iyi hoş güzel de öyle hemen havalara girmeyin. Facebook’ta yapabileceğimiz şeyler kısıtlı. Öncelikle resimleri görüntüleyemiyor , videoları cep telefonumuzda izleyemiyoruz. Resim ve videoları görüntülemek için ücret ödenmesi gerekiyor veya kendisi zaten liranızdan düşmeye başlıyor. Canlı Sohbet imkanı da yok. Onun dışında Ne düşünüyorsun kısmına yazı eklemek, diğerlerinin yazılarına yorum yazmak, mesaj atmak, dürtmek, arkadaşlarda arama yapmak, arkadaş silmek – eklemek gibi şeyleri yapabiliyoruz. Yani kısacası sadece yazı tabanlı işleri yapabiliyoruz. Bir süredir Facebook’a cepten bağlanıyorum ve gördüğüm problemlerden birisi şu. Arkadaşlarımdan gelen grup davetlerini engellemek işe yaramıyor. Yok say deseniz dahi yine de istek sizin sayfanızda görünüyor. Bu işlemi internete bağlanan bir bilgisayardan facebooka bağlanarak halletmeniz gerekiyor.

Genel olarak güzel bir hizmet olduğunu söyleyebilirim. Ben çoğunlukla arkadaşlarımla mesajlaşmak için kullanıyorum. Cep telefonunuzda SMS kalmadığı zamanlarda işe yarayabilecek bir uygulama. Cepten bedava mesaj atma işlemi de denebilir aslında 🙂

Not: Son olarak şunu belirteyim. Siz Facebook’a bağlandığınızda insanlar sizi online olduğunuzu, yani Facebook’ta olduğunuzu görmüyor. Gizli konumda oluyorsunuz. Ne düşünüyorsun kısmına yazdığınız yazılarda “Mobil İnternet aracılığıyla” eklediğinizi gösteriyor.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!