Atatürk

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7)

Saati ve Tarihi Ayarlamak için

  1. Saat-Tarih Moduna girmek için  düğmesine basınız. Saat ve tarih ayarı, Televizyon (), Video () ya da Öğrenme () modundan başlayarak yapılamaz. Eğer saat bu modlardan birindeyse Normal Saat-Tarih Moduna geri dönmek için düğmesine dört kez basınız.
  2. Normal Saat-Tarih Modundayken, saniye hanesindeki rakamlar yanıp sönmeye başlayıncaya kadar düğmesini basılı tutunuz. Saniye hanesindeki rakamların yanıp sönmeye başlaması, bu hanenin seçilmiş olduğunu gösterir.
  3. Ayarını yapacağınız kısmı aşağıda gösterilen sırayla değiştirmek için düğmesine basınız.

Ayarını yapacağınız kısım yanıp sönerken 12 saatlik düzeni ya da 24 saatlik düzeni seçmek için düğmesine basınız.
4. Saniye hanesi seçildiğinde (yanıp sönerken), saniyeyi “00” a getirmek için ▲ düğmesine basınız. Saniye hanesindeki rakam 30 ile 59 arasındayken ▲ düğmesine basarsanız, saniye hanesi sıfırlanır ve dakika hanesine 1 eklenir. Eğer saniye hanesindeki rakam 00 ile 29 arasındaysa, dakika hanesinde değişiklik olmaz.
5. Bunun dışındaki (saniye dışındaki) diğer ayarları yapmak için ise ayarını yapacağınız kısım seçilmişken (yanıp sönerken) sayıyı arttırmak için ▲ düğmesine basınız. Haftanın günü kısmı seçilmişken, ▲ düğmesine basarak bir sonraki güne geçebilirsiniz. ▲ düğmesini basılı tutarak ayarı hızla değiştirebilirsiniz.
6. Saati ve tarihi ayarladıktan sonra, Saat-Tarih Moduna geri dönmek için düğmesine basınız. Bu saat artık yılları kendiliğinden hesaplamaz. Artık yıllarda 29 Şubat tarihi kendiniz ayarlayınız. Ayarını yapacağınız kısım yanıp sönerken birkaç dakika süreyle herhangi bir düğmeye basmazsanız, yanıp sönme durur ve saat kendiliğinden Saat-Tarih Moduna geri döner.

Hesap Makinası Modu

Hesap Makinası Modunda 8 rakamlı sayıları kullanarak toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini yapabilirsiniz (bir rakam eksi işareti için kullanıldığından, eksi sayılar için 7 rakam).

Hesap makinasının kullanılması

Hesap Makinası Modunda hesap yaparken kullanmanız gereken düğmeler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hesaplamalarınızı, herhangi bir standart hesap makinasında yaptığınız şekilde (aşağıdaki örneklerdeki gibi) giriniz. Her hesaplamadan önce, düğmesine basarak hesap makinasını sıfırlamayı unutmayınız.
Yanlış bir aritmetik işlem tuşuna bastıysanız, başka bir düğmeye basmadan önce, yapmak istediğiniz doğru aritmetik işlem düğmesine basmanız yeterlidir.
Eğer bir hesaplamanın sonucu 8 rakamdan fazla ise göstergede “E” (hata) işareti görülecektir. Hata işaretini silmek için düğmesine basınız.

Hesaplama Örnekleri

Düğmelere bastığınızda duyulan sesi açıp kapamak için

Hesap Makinası Modundayken, sesi açıp kapamak için düğmesine basınız. Sesi açmak için düğmesine bastığınızda bir ses duyulur. Kapatmak için düğmesine bastığınızda ise herhangi bir ses duyulmaz.

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 3)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 4)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 8 )

Comments of this post

Gökhan

Gökhan
21 Nisan 2014

Yıllar sonra bile yazı çok işe yarıyor. Şu anda çocukluğumun hayali bu saatten temiz ve orjinal bir tane bulmaya çalışıyorum. Hatta çocuklarıma bile saklayacağım.

İyi çalışmalar dileirm

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
22 Nisan 2014

Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum. Fakat ben saati İzmir'de girdiğim bir saatçide kolayca bulup almıştım. Bulması çok zor olmasa gerek.

mehmet ali

mehmet ali
30 Ekim 2016

abi nerede satılıyor gaziantepde yaşıyorum her yeri aradım bulamadım