Atatürk

Programlama Öğrenmek İsteyenlere Çok İyi Bir Alternatif

Programlama öğrenmek için ilk adımı atmak eminim birçok kişi için zor olmuştur. Yeni başlayacak kişiler de kafalarındaki soruların yanıtlarını bulmak için etrafta dolanıp duruyorlar. Bugün bazılarınızın daha önceden bildiği, bazılarınızın da belki de ilk defa duyacağı bir siteden bahsetmek istiyorum. Sitenin ismi Codecademy

Bu siteyi uzun süredir bilmeme ve Rss ile de takip ettiğim halde yazı yazmak kısmet olmadı. Zaten siteyi de çok fazla kurcalamamıştım. Fakat siteyi daha ilk gördüğümde takip edilecek bir site olduğunu düşünmüştüm. Bir süre önce siteye üye oldum ve hazırlanan dersleri biraz inceledim. Aynı zamanda eski programlama bilgilerimi de tazeleme fırsatım oldu. 

Siteye girer girmez sizin de göreceğiniz gibi sitenin Türkçe dil desteği yok. Derslerde kullanılan İngilizce’nin çok ağır olmadığını söyleyebilirim. Gerçi programlama öğrenmeyi isteyen kişinin, en azından okuduğunu anlayacak kadar İngilizce bilmesi zaten gerekiyor. 

Neyse konumuza dönelim. Siteye ilk girdiğinizde kısa bir programlama deneyimi yaşıyorsunuz. Açıkçası benim en çok hoşuma giden de bu oldu. Kodlama yaparak programlamayı öğreniyorsunuz. Derslerde gereksiz detaya yer verilmemiş.

Üye olduktan sonra öğrenmeyi istediğiniz programlama dilini seçip kodlamaya başlayabilirsiniz. Sitedeki dersler Javascript, HTML, CSS, JQuery ve Python. Dersleri tamamladıkça profilinizde, derslerin yüzde kaçının tamamlandığını görebiliyorsunuz.

Profil sayfanızda, bitirdiğiniz derslerin isimleri de görünüyor.

Tamamladığınız her ders için badges’leriniz artıyor. Ayrıca dersleri bitirdikçe de puan kazanıyorsunuz.

Puanlama sisteminin olması sizin öğrenme isteğinizi arttırabilir. Mesela programlamaya ilgi duyan arkadaşlarınızla birlikte siteye üye olup hem programlama bilginizi geliştirebilir hem de arkadaşınızın puanıyla kendinizinkini kıyaslayarak kendinizi gaza getirebilirsiniz. 🙂

Programlama öğrenmek isteyenlere Codecademy‘i tavsiye ederim. Fakat sitede öğrendiklerinizle yetinmeyip kendinizi geliştirmeyi unutmayın. Yazı okuyarak veya video izlemeyle programlama öğrenmek yerine kod yazarak öğrenmek her zaman daha iyidir.

İyi kodlamalar.

Bu arada Python derslerinin beta olduğunu söylemeliyim. Gerçi beta olmasına rağmen herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Gayet iyi hazırlanmış.

Comments of this post

Burak İşci

Burak İşci
11 Eylül 2012

Teşekkürler böyle toplu kaynakların bulunduğu bir site arıyordum , işime yarayacağından eminim…

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
11 Eylül 2012

Rica ederim.

Ahmet EFSUSLU

Ahmet EFSUSLU
11 Eylül 2012

Merhaba,

Site için teşekkürler.

Python’u seçersek 3 sürümü ile mi veriliyor eğitim yoksa 2 sürümü ile mi?

Siteye baktım ama anlayamadım. Cahilliğimi bağışlayın lütfen.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
11 Eylül 2012

Bulduğunuzu söylemişsiniz gerçi ama bilmeyenler için söyleyeyim. Python 2.7.3\’a göre dersler hazırlanmış. Gerekli bilgi http://www.codecademy.com/tracks/python adresinde mevcut.

mecnun reis

mecnun reis
11 Eylül 2012

teşekkürler güzel paylaşım

tv izle

tv izle
12 Eylül 2012

Bende bu kodlama işlerini öğrenmeye çalışıyorum fakat çok karmaşık öğrenenler nasıl öğreniyor bilmiyorum ama öğrenicem tşkler yazı için yararlı oldu.

Ahmet EFSUSLU

Ahmet EFSUSLU
14 Eylül 2012

Birşey daha sorcaktım.

C ve C++ için benzer bir site var mı? Bildiğiniz, tavsiye edebileceğiniz?

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
14 Eylül 2012

C ve C++ için bildiğim bir site yok. Eğer olur da denk gelip bulursam onunla ilgili de yazı yazabilirim.

Ahmet EFSUSLU

Ahmet EFSUSLU
23 Eylül 2012

İnternette gezinirken şu site ile karşılaştım. C++ ve diğer dilleri öğrenmek açısından codecademy ile karşılaştırabilir misiniz?

Kendin yap demeyiniz. Benim gibi yolun başında birisinin baya çabalaması lazım bunun için. 🙂

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
25 Eylül 2012

Çok detaylı bakamasam da söylediğiniz siteye kısaca bir göz attım. Açıkçası ilk önce kullanışlılık açısından Codecademy'i tercih ederim. Programr'de insan aradığını bulmakta zorlanıyor gibi. İkisi arasındaki en büyük fark, Programr'nin konuları video ile Codecademy'nin de yazı olarak anlatması. Programr'nin alıştırma kısımlarını da beğenmedim. Şahsen öğretim yöntemi bana uygun değil. Belki Programr'nin yöntemi size uygun da olabilir. Bu kişiden kişiye değişir. Sitenin training kısmında şu anda sadece Java var. Java da öğrenmeyi istediğim diller arasında fakat şahsen bu siteden Java öğrenmeyle uğraşacağıma, internetten eğitim videoları indirip öğrenirdim. Bu arada Programr'de geçirdiğim vakit süresi arttıkça site daha da itici gelmeye başladı nedense. Sitenin eğitim yöntemini beğenmediğim gibi tasarımını da beğenmedim. Bir de sitedeki kodların çoğu hazır olarak sunulmuş. Bu da daha çok okullarda ders olarak bu dilleri görenlerin işine yarayabilir diye düşünüyorum. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.

Ahmet EFSUSLU

Ahmet EFSUSLU
27 Eylül 2012

Vakit ayırıp siteyi incelediğiniz ve sorumu cevapladığınız için teşekkürler.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
27 Eylül 2012

Rica ederim. İlginiz ve alakanız için ben teşekkür ederim.

İbrahim Gündüz

İbrahim Gündüz
27 Ekim 2012

Sitenin amacı çok güzelmiş. Çok güzel bir proje oldu belli. ve her zaman böyle güzel projeler benim niye daha önceden aklıma gelmez diye dertlenirim 🙂 daha çok çalışmamız lazım 🙂 teşekkürler Polat bey. Başarılarınızın devamını dilerim.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
28 Ekim 2012

Teşekkür ederim. Ben de size başarılar dilerim.