Atatürk

Fenerbahçe Shell Üç Büyükler Futbol Yıldızları Parası – 1997

fenerbahce-shell-parasi

Her ne kadar yazının başlığı farklı olsa da sanırım bu yazıya Hangi Futbol Takımını Tutuyorum? sorusuyla başlamak en doğrusu olacak.

İlkokul 1. sınıftaki öğretmenim Beşiktaş’ı tutuyor diye ben de Beşiktaş’ı tutuyordum. Çocuğuz sonuçta. Anlamıyoruz neyin ne olduğunu. 😀 Yani Beşiktaş ile olan ilişkim sadece bu kadarla kaldı.

Ardından annem tutuyor diye Fenerbahçe’yi tutmaya başladım. Fakat hiçbir zaman öyle maç izlemeyi seven veya fanatik bir şekilde takip eden biri olmadım. Biri “Hangi takımlısın?” diye sorduğunda “Fenerbahçe” diyordum.

O zamanlar Fenerbahçe’nin yukarıdaki resimde gördüğünüz paraları elime geçti. İsminden de anlayabileceğiniz gibi Shell’den alabiliyordunuz.

Paraların üstündeki kişiler: Tayfun Korkut, Augustine Okocha ve Elvır Boliç

Neden bilmiyorum ama Fenerbahçe’li olduğum dönemde Elvır Boliç’i severdim sanırım. En azından en çok aklımda yer eden o olmuş. 🙂

Bu paralar, yıllarca diğer koleksiyon yaptığımız eski paraların içinde duruyordu ve çok fazla paslanmışlar. Birkaç işlem uygulayarak olabildiğince paslarını çözmeye çalıştım. Anca resimdeki kadar çıkarabildim. (Pas çıkarma yöntemleriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.)

Şimdi yazının başındaki soruya gelelim. Zaten takip etmediğim ve izlemediğim bir şeyden bahsettiğimiz için takım tutmanın bir anlamı yok. Soranlara da “Takım tutmuyorum.” diyorum. Özellikle bir ara televizyonlarda, fanatikliğin dozunu kaçıranları gördükten sonra daha da soğudum futboldan. Futbol ile alakam sadece zamanında bilgisayarda oynadığım FIFA’dan ibaret.

Eğer takım tutuyor olsaydım hangi takımı tutardım? Büyük ihtimalle BEŞİKTAŞ olurdu. ÇARŞI’sıyla ve renkleriyle tutmaya değer bir takım olduğunu düşünüyorum.

Not: Resimde paralar çok kalitesiz gibi çıkmış. Kullandığımız Türk liralarının kalitesinden pek bir farkı yok.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!