Atatürk

Truva Linux – Türkiye’nin İşletim Sistemi

Truva Linux Logo

Daha önceden ismini birkaç kez duyduğum bir GNU/Linux dağıtımı olan Truva Linux hakkında siteye bir yazı eklemeye karar verdim. Kendi sitesindeki belgelerden bazılarını okudum ve geliştiricilerin yaptıklarını gördükten sonra onlara destek olmaya karar verdim. Henüz kullanma imkanı bulamadım. İleride kendi bilgisayarıma kurup bir göz gezdirmeyi düşünüyorum. Henüz geliştirilme aşamasında olan bir dağıtım Truva Linux. Wikipedia sayfasında okuduğum kadarıyla normal kullanıcıların kullanımına uygun değil. O yüzden bu konularda deneyimli değilseniz lütfen kararlı sürümün çıkmasını bekleyin.

Truva Linux Projesi

Truva Linux projesi, mevcut linux çekirdeği ve açık kaynak kodlu yazılımlarla masaüstü kullanıcılarını hedefleyen bir Linux İşletim Sistemi projesidir. Truva Linux, %100 Türkçe desteği parolası ile yola çıkıp, ileride tüm dünyaya açılmayı hedeflemektedir. Kurulumu kolay, kullanıcı dostu, geniş aygıt sürücüleri desteği ile sorunsuz bir masaüstü sistemi oluşturulması planlanmaktadır.

Projenin Hedefleri

Açık kaynağın gücünden yararlanarak hızlı, güvenilir, sağlam bir işletim sistemi oluşturmak. Türkiye’de geliştirilen bir proje olarak, Türk kullanıcılarının ihtiyaçlarına gore tasarlanan, gelişime açık, teknolojik gelişmeleri takip eden bir dağıtım oluşturmak. %100 Türkçe hedefi ile kullanıcıların yaşayacaği sorunları en aza indirgemek.

Truva Linux ile tamamen grafiksel ortamda video ve müzik oynatabilir, Mozilla Firefox Web Tarayıcısı ile internette gezinebilir, cd-dvd yazabilir, sohbet edebilir, e-posta yazılımları ile postalarınızı okuyabilir, dilerseniz Gcc, Python, Perl gibi derleyici ve programlama dilleri ile kodlama yapabilirsiniz. Her geçen gün daha da büyüyen yazılım depomuz ile ekstra yazılımları sisteminize kurabilirsiniz.

Geliştirmeler

Truva linux’un geliştirilen sürüm 3.0’dır. Halen deneme aşamasında olduğundan normal kullanıcıların kullanımına uygun değildir. 3.0 Sürümüyle birlikte KDE4 ve Lxde grafik arabirimli iki farklı ürün kullanıcıların beğenisine sunulacaktır. Ayrıca grafiksel kurulum için çalışmalar devam etmektedir. Bu geliştirmelerin ardından beta sürümü çıkacaktır. Truva 3.0 daha kararlı ve donanım sorununu en aza indirmeyi hedeflemektedir. KDE4 ve LXDE arabirimleri bilgisayarlarınızın donanımına göre kurabileceğiniz iki ayrı sistemdir.

Truva Linux’un sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!