Atatürk

PC Extra Linux 2010 Sayısı Bayilerde

PC Extra dergisi diğer dergilere göre kendi alanında son derece başarılı bir dergi. Diğer dergiler gibi içerisinde farklı farklı bir sürü konuyu barındıran bir dergi değil. Her dergide belirli bir konuyu seçip size o konuyla ilgili her türlü bilgiyi en iyi şekilde sunma çabasında. Ayrıca her ay çıkarılan bir dergi de değil. Uzun süredir dergi çıkartmıyordu. 2010 sayısını Linux ile yapınca “Hemen almalıyım.” deyip gidip aldım. Daha önceki birçok sayısını da almış biri olarak Linux sayısını beğendiğimi söyleyebilirim. Linux’u bilen veya bilmeyen herkese hitap edecek ölçüde bir sayı olmuş.

Bu sayısıyla ilgili bana göre tek olumsuz yönü içerisindeki reklam kısımları önceki sayılarına göre biraz fazla olmuş. Reklam olmadan da bu dergilerin çıkması neredeyse imkansız. ( Ah Ah. LinuxNET dergisi aklıma geldi şimdi. 3-4 ayda bir çıkardı ve içerisinde hiç reklam olmazdı.) Dergi içerisindeki reklamlar sıradan reklamlar gibi değil, normal yazı şeklinde hazırlanmış. Onların bile bazılarını okudum. Bu arada benim aldığım dergi içerisindeki OpenSUSE DVD’si arızalı çıktı. Arkadaşım sağ olsun internetten iso dosyasını benim için indirdi.

Keyifle okuyacağınızı düşündüğüm bir sayı olmuş. Biraz fazla yağ çeker gibi olduk ama olsun. Çok fazla kaliteli dergi kalmadı piyasada 🙂 Gidin alın, okuyun, okutun. Linux kullanın, kullandırın, özellikle GNU/Linux CD/DVD’lerinizi arkadaşlarınızla paylaşın. Kısacası özgürlüğün tadını çıkarın. Linux ile ilgili problemlerinizde de Türkiye’deki Linux kullanıcılarının sizlerin sorularına seve seve yardımcı olacağını unutmayın. Hadi bakalım derginin içeriğiyle ilgili yazıyı yazının altında bulabilirsiniz.

PC Extra’nın Linux 2010 temalı 3 DVD hediyeli yeni sayısı tüm Türkiye’de bayilerde. 3 DVD hediyeli olan PC Extra Linux 2010 sayısında OpenSuse 11.3 DVD Edition, Ubuntu 10.04’ün dört farklı sürümü, Fedora 13, Pardus 2009.2 ve Qimo 4 Kids 2.0 dağıtımlarının bulunduğu 3 DVD seti bulunuyor.

Ayrıca bu sayıda Linux’a yeni başlayanlar ya da Linux dünyasını yakından tanımak isteyenler için farklı kategorilerde ilginç konular, kullanım deneyimleri, incelemeler ve bilgiler yer alıyor.

PC Extra Linux 2010 sayısıyla birlikte tüm PC Extra okurlarına Ontek sunucularından 90 gün ücretsiz hosting hizmeti de veriyoruz. Yeni satın aldığınız alan adınızı nerede barındıracağınıza karar veremediyseniz, bu fırsatımızı kaçırmamanızı öneririz. Ayrıntılı bilgileri dergimizin 87. sayfasında bulabilirsiniz. Bu promosyondan yararlanabilmek için PC Extra Linux 2010 sayısıyla birlikte elinize geçen DVD’lerden 1 numaralı olanının arka yüzündeki Ontek promosyon kodunu kullanmanız gerekmektedir.

İşte bir süreliğine sizlerden ayrı kalan PC Extra derginizin bu sayısından kısa bir ön izlenim.

İçindekiler:

8- DVD’de ne var?
PC Extra Linux 2010 temalı sayımızla birlikte tüm okurlara 3 adet DVD armağan ediyoruz

10- Haberler
Açık kaynak cephesinde neler oluyor

14- Linux’çu penguenler nereye koşuyor?
Linux pazarı yüzde 4’e gözünü dikti

16- Teknoloji dünyasından sizin için seçtiklerimiz

22- Uzmanlık gerektiren kariyer olanakları için Linux eğitimleri
Linux dünyasına sağlam adımlarla girmek için eğitim şart. Ama nasıl?

28- Ürün inceleme
Sizin için seçtiğimiz ürünlerin incelemeleri

38- OpenSuse 11.3: Tüm zamanların en iyi dağıtımlarından biri
OpenSuse 11.3’e geçmeniz için 10 altın neden

46- Linux kullanmanın en kolay hali: Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS
Günümüzde o kadar çok popüler olan bir dağıtım var ki, insana sadece “Ubuntu kullanıyorum” dedirtiyor.

52- Meego ile yeni bir deneyim
İki dev, Intel ve Nokia, açık kaynak güçlerini birleştirdi

58- Uzman görüşü: Kayra Otaner çocuklara Linux aşılatacak
Çalışma odanızda PC, salonda laptop, tuvalette iPhone’unuz var
ama çocuk odasında bilgisayar yoksa sanal sunucu zamanı gelmiş demektir.

64- Qimo 4 Kids kurulumu
Çocuğunuzun hala bir işletim sistemi yok mu? Qimo4Kids’e bayılacaklar, bizden söylemesi

66- Webmin
Linux için tamamı HTML tabanlı bir yönetim arayüzü

70- Program derleme
Linux’ta kaynaktan derleme yapmak mı? İşte bütün mesele bu

74- Compiz ile masaüstünüzü uçurun
Compiz ile eğlenceli olduğu kadar da pratik bir masaüstü ortamına kavuşabilirsiniz

84- Aynı anda Windows ve Linux ama nasıl?
Bir bilgisayarda iki işletim sistemini birden kullanmanın belirli avantajları ve dezavantajları var.

87- PC Extra ve Ontek işbirliğiyle Herkese bedava hosting paketi
PC Extra okurları 90 gün boyunca kendi alan adlarına ait web sitelerini ücretiz yayınlayabilecekleri bir avantaja sahip
Oluyor

88- Yazılım İnceleme
Teamviewer: Uzaktan erişimde büyük kolaylık
Oracle VM VirtualBox: Farklı işletim sistemleri yan yana
Wine: İşletim sistemleri arasındaki köprü
Inkscape: Yaratıcı yanınızı ortaya çıkarın!
BTsis Firewall Suite: Btsis’in Firewall paketi, aslında tam olarak bir güvenlik duvarından çok daha fazlasını içeriyor.

94- Linux siteleri
Mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz siteler

DVD’de ne var?

PC Extra Linux 2010 temalı sayımızla birlikte tüm okurlara 3 adet DVD armağan ediyoruz. Bu sayımızda sizlere 3 farklı DVD hediye ediyoruz. Türkiye’de ilk defa popüler Linux dağıtımlarından 6 tanesinin toplam 11 farklı sürümünü içeren bu ilk DVD setinin sizi Linux dünyasına daha çok yakınlaştıracağını düşünüyoruz.

DVD-1
OpenSUSE 11.3 32bit Kurulum DVD’si

Dünyaca ünlü Linux dağıtımı olan OpenSUSE’nin en son sürümü olan OpenSUSE 11.3′ün 32 bitlik kurulum DVD’sini bilgisayarınızın optik sürücüsüne takın ve BIOS ayarlarından sistem açılışında optik sürücünün öncelikli olarak kontrol edildiğinden emin olun. Bundan sonrası tamamen size kalmış. OpenSUSE 11.3′ü bilgisayarınıza ister ikinci bir işletim sistemi, ister tek başına kurabilirsiniz. OpenSUSE 11.3′ü kurmadan önce denemek isteyenler içinse DVD 3′ün içinde bu dağıtımın “çalıştırılabilir – Live CD” sürümüne de yer verdik.

DVD-2
Multibuntu DVD’si

Bu DVD içinde sizlere Ubuntu’nun 10.04 sürümünden 4 farklı dağıtım sunuyoruz. Bu dağıtımların tamamı bu DVD içinde ISO dosyaları olarak bulunmaktadır. Dağıtımları bilgisayarınıza kurmak için
“ISO dosyalarını nasıl kullanabilirsiniz?” başlıklı bölümümüze göz atmayı unutmayın. Bu DVD’de ayrıca bir de çok sayıda kullanıcısı bulunan Fedora 13′ün kurulum CD’si ISO’suna da yer verdik. Bu dağıtım da yine ISO formatındadır.

Ubuntu 10.04 32bit Kurulum ISO dosyası
Ubuntu’nun Gnome arayüzüne sahip dağıtımı

Kubuntu 10.04 32bit Kurulum ISO dosyası
Ubuntunun KDE arayüzüne sahip dağıtımı

Ubuntu 10.04 Netbook Edition Kurulum ISO dosyası
Ubuntu’nun netbook platformuna özel olarak hazırladığı dağıtım

Ubuntu Studio 10.04 32bit Kurulum ISO dosyası
Ubuntu’nun müzik ve video çalışmaları için hazırladığı özel dağıtım

Fedora 13 32bit Kurulum ISO Dosyası
Fedora’nın en son sürümü

DVD-3
Extra DVD seti

Bu DVD’de sizlere farklı bir Linux dünyasıyla tanışmak amacıyla özgün dağıtımlardan derlediğimiz ve ek olarak işinize arayacağını düşündüğümüz iki farklı paketten oluşan bir set sunuyoruz. Milli gururumuz Pardus’un 2009.2 sürümünün kurulan ve çalışan CD ISO’larının yanı sıra, netbook’lara farklı bir bakış açısı getirerek bulut özellikleri ekleyen Jolicloud 1.0 ile minikler için Ubuntu dağıtımı baz alınarak hazırlanmış Qimo for Kids 2.0 bu DVD’nin Linux setini oluşturuyor. Ayrıca Linux kullanıcılarının işine yarayacağını düşündüğümüz Fedora ve Ubuntu için derlenmiş eScan anti virüs yazılım paketi de bu DVD içinde. Bu paketleri 30 gün boyunca kısıtlamasız olarak kullanabilirsiniz. Dağıtımları bilgisayarınıza kurmak için “ISO dosyalarını nasıl kullanabilirsiniz” başlıklı bölümümüze göz atmayı unutmayın.

Extra DVD setinin içindeki son sürprizimiz ise BTsis’in Firewall Suite paketi. Bir firewall yazılımdan çok, kapsamlı bir işletim sistemi olarak ağ trafiğinizi yöneten, kayıtları tutan, oteller, yurtlar ve şirketler gibi çok sayıda kişinin internete eriştiği kurumlara yönelik olarak hazırlanan BTsis Firewall Suite, işletim sistemsiz bir bilgisayara kuruluyor ve tamamen web üzerinden yönetiliyor. Bu paketi de hiçbir kullanım kısıtlaması olmadan 30 gün süreyle kullanabilirsiniz.

Pardus 2009.2 32bit Kurulan CD ISO’su

Pardus 2009.2 32bit Çalışan – Live CD ISO’su

Qimo 3 Kids 2.0 32bit Kurulan CD ISO’su

Jolicloud 1.0 32bit Kurulan CD ISO’su

eScan Antivirüs: Fedora için derlenmiş kurulum paketi

eScan Antivirüs: Ubuntu için derlenmiş kurulum paketi

BTsis Firewall Suite Kurumlar için güvenlik paketi

ISO dosyalarını nasıl kullanabilirsiniz?

Multibuntu – DVD 2 ve Extra DVD seti – DVD 3 isimli DVD’lerimiz içindeki Linux dağıtımları ISO dosyalarından oluşmaktadır. Bu DVD’lerdeki dağıtımları yalın halleriyle kullanamazsınız. ISO dosyalarını doğru bir şekilde kullanabilmek için şu seçenekleri önermekteyiz. Daha ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan yönergeleri de inceleyebilirsiniz.

ISO’ları CD ya da DVD’lere yazmak

Bir ISO dosyasını tercih ettiğiniz CD/DVD yazma programının “image burning” bölümünden CD ya da DVD’ye yazarak ISO dosyası içeriğinin aynen CD/DVD’nize yazılmasını sağlayabilirsiniz. Burada sadece kullandığınız ISO dosyasının boyutuna dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sayımızdaki DVD seti içinde yalnızca Ubuntu Studio 10.04′ün ISO’su DVD’ye, diğer tüm ISO dosyaları CD’lere yazılmalıdır.

ISO dosyasını sisteme bağlamak

ISO dosyalarını sisteminize Daemon Tools ve benzeri programlarla bağlayabilirsiniz. Ancak bu tür bir kullanım yalnızca Virtual Box ve benzeri programlarla sanal işletim sistemi kurmanızı sağlayacak durumlarda kullanışlı olur. Aksi bir kullanım olamaz.

USB diske aktarmak

ISO dosyalarını USB belleklere de aktarabilirsiniz ancak bu işlemi dosya kopyala yöntemiyle yapamazsınız. Power ISO ve benzeri programlar sayesinde ISO dosyalarının içeriğini görebilir, ve kimi dağıtımlarda göreceğiniz gibi USB’ye yazdırma işlevi gören programlar sayesinde ISO dosyasını USB belleğe yazarak bilgisiyarınızı bu ortamdan başlatabilirsiniz. Ancak kullandığınız anakartın USB ya da harici medyalardan sistemi açma – boot etme özelliğinin bulunması gerekmektedir. Netbook’ların neredeyse tamamı bu özelliği desteklemektedir. Linux dağıtımlarını ISO dosyalarından bilgisayarınıza nasıl kurabileceğiniz konusunda web sitemizden yardım alabilirsiniz.

KAYNAK: PC EXTRA

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!