Atatürk

Opera ve Chromium’da Google Custom Search Nasıl Kaldırılır

linux mint logoLinux Mint‘te web tarayıcısı olarak Opera veya Chromium kullanıyorsanız tarayıcı içerisindeki Linux Mint logosunu ve Google Custom Search‘ün eklendiğini görmüşsünüzdür. Açıkçası bu benim pek hoşuma giden bir şey değildi. Ayrıca bu şekilde yapılan aramayla Google.com’a girip yapılan aramada çıkan sonuçlar aynı değil.

Not: Linux Mint bu şekilde yaparak Google’dan gelir elde ediyor. Bu yüzden eğer Linux Mint’e destek olmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri yapmayınız.

Google.com.tr sayfasını açın ve arama yaptığınız alanın içerisinde farenizin sağ tuşuna tıklayın ve çıkan menüde Arama Oluştur‘u tıklayın.

google arama kutusu sağ tıkla

Ardından açılan pencerede, Adres satırındaki linki kopyalayın. Linkin hepsini seçerek kopyaladığınızdan emin olun.

google arama motoru yapılandırma

Opera için Ctrl+F12 tuşlarına basarak Tercihler penceresini açtıktan sonra Arama sekmesine geçin. Arama motorlarından Google’ı seçerek Düzenle‘ye tıklayın. Açılan pencerede Ayrıntılar‘a tıklayın ve Adres satırına, daha önce kopyaladığınız linki yapıştırın ve Tamam’a tıklayın.

Chromium için de yine Tercihler penceresine gidin ve Search kısmındaki Manage Search Engine‘e tıklayın. Kopyaladığınız linki aşağıdaki resimdeki Google linkinin olduğu yere yapıştırın.

chromium arama motoru yapılandırma

Hepsi bu kadar.

Comments of this post

kurye

kurye
20 Aralık 2011

güzel bilgi gerçekten.. teşekürler…

Berk Altunkılıç

Berk Altunkılıç
21 Aralık 2011

Teşekkürler.

gelinlik modelleri

gelinlik modelleri
24 Aralık 2011

teşekkürler

oguz tütüncü

oguz tütüncü
19 Nisan 2015

int exp googele arama adresine adres yazdığımda açılan sayfada sol üst koşede Google gelimiş arama (Google custom serch yazıyor kaldıramdım yrdımistiyorum lütfen

Uğur

Uğur
22 Mart 2016

Sağa basınca Bıde gosterdığın şey çıksa aq