Atatürk

Mini Bilgisayar Sadece 25$

raspberry-pi-logoSizlere dün okuduğum bir yazıdan bahsedeceğim. Bir bilgisayar düşünün. İnternete girip, HD video izleyebileceğiniz ve hatta Quake 3 (Benim favori oyunlarımdan biri) oyununu oynayabileceğiniz bir bilgisayar. Bunları yapabilen bilgisayara muhtemelen hepiniz sahipsiniz ama eminim sizin kullandığınız, bu bahsedeceğim bilgisayar kadar küçük değildir.

Raspberry Pi tarafından üretilen bu mini board(bilgisayar) üzerinde bir SD kart ve bu kart içerisindeki GNU/Linux işletim sistemi bulunuyor. Bir aksilik olmazsa bu ürün Ocak ayında çıkacakmış. 10$ fazladan ödeyerek ekstra bir ethernet portuna ve 512 Mb Ramli versiyona sahip olabiliyorsunuz. Sonrasında tek yapmanız gereken şey, monitor, klavye ve mouse’unuzu bu cihaza bağlamak.

raspberry pi mini bilgisayar

Cihazın en güzel yanı GNU/Linux kullanması. İnsanın bunu her zaman yanında taşıyası gelir. Bu cihaza resmen bayıldım diyebilirim. Bir aksilik olmazsa 35$ ödeyip almayı düşünüyorum.

Aşağıdaki videodan ürünün demosunu görebilirsiniz.

Kaynak

Comments of this post

pase

pase
26 Aralık 2011

Ne yazık ki bu ürünün çıkması ve Türkiye'ye gelmesi, en önemlisi 25$ dan satışa çıkması mümkün değil.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
26 Aralık 2011

Türkiye'ye gelmeyebilir ama internet üzerinden alınamaz diye bir şey yok 🙂 Ayrıca her ürünün Türkiye'ye geleceğini beklemek hayal olur 🙂 Kendi sitelerinde bu fiyattan satılacağı söyleniyor.

Pase

Pase
25 Şubat 2012

Yaklaşık bir yıldır bu ürünü beklemekteyim. Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl duyurulmuştu bu bilgisayar. Halen net bir şey yok. Şu anda bu bilgisayara en yakın gördüğüm BeagleBoard var. Onun da fiyatı bir hayli yüksek. Beklemeye devam ediyorum şahsen 🙂

haber son dakika

haber son dakika
27 Aralık 2011

çok güzel bir ürüne benziyor biraz bekleyip türkiyeye gelip gelmeyeceğini görelim. yoksa dediğiniz gibi netten alınabilir. fiyatı da fazla değil.

nturk46

nturk46
16 Ocak 2012

çıksada alsak mükemmel bi proje oluşturmuş agalar her öğrenciye bilgisayar diye bunlardan vermesinler:)