Atatürk

Linux Mint 12 Öncesi ve Sonrası

Kategori GNU/Linux
22.01.2012
5.087 kez okundu

linux mint logo2 gün önceye kadar Asus Eee PC 1005HA netbookumda LMDE XFCE sürümünü kullanıyordum. Kullanış açısından hiç bir sorun olmamasına rağmen doğru düzgün güncelleme yapmaması pek hoşuma gitmiyordu. Bu nedenle bir süredir kafamda Xubuntu kursam mı kurmasam mı diye düşünmeye başlamıştım. Dosyalarımı DVD’ye yazma işlemlerimi tamamladıktan sonra Xubuntu 11.10 sürümünü LMDE XFCE üzerine kurdum. Kurduktan sonraki ilk izlenimlerim çok da kötü değildi. Fakat yaşadığım ufak tefek sorunları görünce ve bu sorunlara da çözüm bulamayınca Xubuntu beni XFCE’den resmen soğuttu. Örnek olarak .Jar uzantılı dosyaların çift tıklama ile çalışmaması(sadece konsoldan çalışıyor) ve Ubuntu Yazılım Merkezi’nin başta çalışmasına rağmen daha sonra çalışmaması vb. Xubuntu’nun LMDE XFCE’e göre tek güzel yanı bazı yazılımların daha hızlı çalışması ve güncelleme yapabiliyor olması. 1 günlük Xubuntu macerasından sonra Facebook’taki arkadaşlardan Linux Mint 12 sürümü ile ilgili bilgi aldıktan sonra Linux Mint 12 sürümünü kurdum.

linux mint 12 masaüstü

Linux Mint kendini bir kez daha sevdirmeyi başardı. 12. sürümü çıktığında kursaymışım diye düşünüyorum. İlk kurulumdan sonra 294 tane güncelleme(240 Mb) çıktı ve güncellemeden sonra ilk olarak MATE‘yi denedim. Giriş ekranında Mate’den sonra yukarı doğru çıkarak hepsini denedim. Netbookumda en hızlı çalışan tabii ki Mate oldu. Yukarı doğru çıktıkça hızda azalma oluyor. En beğendiğim GNOME oldu. Onda da sadece Menü içerisinde çok hafif bir yavaşlık var. Ama dert edilecek bir şey değil. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.

Hız konusunda ilerleme kaydedildiği kesin. Özellikle nautilus içerisinde gezinmek eskisine göre çok daha hızlı. Eğer GNU/Linux‘u ilk kez kullanacak kişiler varsa Ubuntu yerine kesinlikle Linux Mint denemelerini tavsiye ederim.

Comments of this post

Kerem ARAT

Kerem ARAT
25 Ocak 2012

teşekkürler 🙂

1seslidunya

1seslidunya
26 Ocak 2012

güzel paylaşım saol kardeşim

pekmezgibi

pekmezgibi
26 Ocak 2012

Ubuntu'yu seviyorum en kısa zamanda bahsettiğin sürümünü deniyeceğim teşekkür ederim 🙂 deneyimlerini paylaştığın için

Orkun ÇAKILKAYA

Orkun ÇAKILKAYA
27 Ocak 2012

Linux işletim sistemleri açık kaynak olduğu için hem harika hem de Linuxler daha hızlı

dizi izle

dizi izle
28 Ocak 2012

Güzel Paylasim Tsekkürler

Astral Seyahat

Astral Seyahat
31 Ocak 2012

Kaliteli ve gayet akıcı bir yazı olmuş 🙂 Okurken hiç sıkılmadım, eline sağlık.

Gökhan

Gökhan
06 Şubat 2012

Elinize sağlık.
Linux Mint 12 ile yine Linux Mint geliştiricileri tarafından hazırlanmış olan Cinnamon Masaüstünü de denemelisiniz. Linux Mint 12 üstüne yaklaşık 2-3 mb. ek dosya ile kurulabilen Cinnamon DE Gnome Shell'in çatallamasıdır.
sudo apt-get install cinnamon http://cinnamon.linuxmint.com/

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
06 Şubat 2012

Yorumun için teşekkürler. Ben zaten Cinnamon kullanıyorum. 🙂 Cinnamon tek kelimeyle harika olmuş. Kullanmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Bisade

Bisade
06 Şubat 2012

güzel paylaşım teşekkürler. takip edilmesi gereken güzel bir site hazırlamısısnız.başarılarınızın devamını dilerim.

Taner

Taner
26 Şubat 2014

Sevgili Arkadaşlar,
Ben bir makinamda mint, diğerinde xubuntu kullanıyorum. Ram 1 gb ve altındaysa size kesinlikle xubuntu öneririm. Mint kesinlikle en iyi linux sistemi, fakat performans için makinanızın 2b veya üstü olması gerekir. Düşük ramlilerde xubuntu rakipsiz.