Atatürk

Yalnızca Eğlenmek İçin – Just For Fun

Linus Torvalds çocukluğundan beri bilgisayarlarla oyalanmış, Helsinki’de dar bir grup içinde tanınan, şu can sıkıcı teknoloji takıntılılardan birisiydi. Sonra öncülük edecek bir işletim sistemi yazdı ve bunu internet aracılığıyla bedelsiz olarak dağıttı. Torvalds bugün uluslar arası bir halk kahramanı. Ve onun tarafından yaratılan LİNUX, 12 milyonu aşkın insanın yanı sıra IBM gibi şirketlerce de kullanılıyor.

Şimdi Torvalds, insanların inanç değiştirmesine neden yazılımının tarihini e-posta hızına ulaşan bir anlatımla verirken, bir taraftan da bir dahinin kıvrak zekasını içtenlikle ortaya vuruyor. Sonuç: Değerlerimize meydan okuyan ve dünyamızı değiştirebilecek devrimci vizyona sahip bir adamın insanı düşünmeye yönelten eğlenceli hikayesi.


“Kimi insanlar milyonlara önderlik etmek için doğar. Kimileri dünyaya, onu değiştiren yazılımlar yazmak için gelir. Tek bir insan bunların ikisini birden yaptı: Torvalds.”

Time


Arka kapak konusu bu şekilde yazılmış. Bilgi Yayınevinden çıkmış bir kitap. Kitabı okurken oldukça keyif aldığımı belirtmek isterim. Linux’un ne olduğunu öğrenmek ve özellikle tarihini, gelişimini merak edenler varsa bu kitabı kesinlikle okumalılar. Ben sadece kitabın son 1-2 bölümünü okurken sıkıldım. Sıkılmamdaki neden de Linux’un gelişimini anlattıktan sonra son bölümlere doğru Linus Torvalds’ın kendisiyle ilgili ayrıntıya yer vermiş olması ve kişisel düşüncelerine yer verilmiş. İnsanın bilgisayarla ilgili daha fazla öğrenme isteği uyanmasına neden olabilecek bir kitap. Kitabı okumayı düşünenler varsa tavsiye ederim…

Comments of this post

burak

burak
05 Mayıs 2012

kesinlikle almalıyım