Atatürk

İyilik Yap Yap, Nereye Kadar?

Bu zamana kadar hep yardımsever olmuşumdur. Yardımımı hakeden insanlara yardım ettiğimde ne kadar mutlu olduysam yardımımı haketmeyen insanlara yardım ettikten sonra da kendimi kötü hissetmişimdir.

İyi olmak kazandırır mı? Ya da uzun vadede kazandırır mı? Kazandırıyorsa sanırım ben o kadar da şanslı bir insan değilim. Uzun vadede kazandırıyorsa da bu zamana kadar yaptığım iyilikler neden kazandırmadı? Yaptığım iyilikleri tabii ki karşılık beklemeden yapıyorum. Fakat insanlar o kadar çıkarcı olmuş ki boşuna iyilik yapıyormuşum gibi hissettirenlerin sayısı çoğaldı. Ne kadar çok iyilik yaparsanız, insanların gözündeki değeriniz artmıyor. Aksine yaptığınız iyilikle beraber gözlerindeki değeriniz azalıyor.

Bu iyilik kıyafetinin üstüme fazla yapıştığını hissediyorum. Zaman zaman da bu kıyafetten kurtulmayı istemişimdir. İyilik yapmak işe yaramıyorsa bundan sonra daha farklı hareket etmek gerekecek.

Tecrübe, bu zamana kadar yediğim kazıkların toplamıysa ben kazık yeme kotamı doldurdum artık. İnsanlar sayesinde yeterince tecrübe kazandım. Kazıklarını benden esirgemeyen herkese buradan da teşekkür ederim.

Neden kaybettiğimi az çok tahmin ediyorum aslında. Kalbimle hareket ettim hep. Mantığımı kimi zaman kenara bırakıyordum. Artık daha çok mantığımla hareket edeceğim ve…

Bundan böyle deyim yerindeyse dünyanın kıçına parmak atacağım. Bu böyle biline…

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!