Atatürk

1 Ayda Nasıl 3 Kilo Verdim? – (1)

saglikli-beslenme

Yazının başlığına bakanlar ilk etapta reklam yazısı olarak algılayabilir. Fakat yazıyı okuyunca reklam olmadığını anlayacaksınız.

Malumunuz kilo birçok insan için ciddi anlamda sıkıntılı bir durum. İstediğinizi giyemez, kilonuzun fazlalığına bağlı olarak en ufak yürüyüşlerde bile nefes nefese kalır, ayrıca hiç hoş bir görüntüye de sahip olamazsınız. Evet, evet. Doğru bildiniz. Sizden bahsediyorum. :))

Kilo vermenin aslında çok kolay olduğunu en başta söyleyerek sizleri sinir etmek istiyorum. 🙂 Dediğim gibi çok kolay kilo verilebiliyor. Fakat önce gerçekten kilo vermeyi istemeniz gerekiyor. Bakın GERÇEKTEN diyorum. Neden gerçekten diyorum? Çünkü hepimiz zaman zaman 3-5 kilom var. Biraz fazlalığım var. O kadar versem yeter diyoruz. Hedefimizi kısa tuttuğumuz için hedefe ulaştıktan sonra kendimizi salıyoruz ve tekrar eski kötü halimize geri dönüyoruz. O kadar emek boşa gitti.

Öncelikle karar vermek gerekiyor. Ama baştan savma karar verme değil. Güzel görünmek ve istediğiniz kıyafetleri giyip çevreniz tarafından beğenilmek mi? Yoksa kilolu olup, istediğiniz kıyafetleri giyememek ve en önemlisi sağlıksız olmak mı? Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

Olaya kilo verme gözüyle bakmayın. Kilo verilmesine verilir fakat önemli olan verdiğiniz kiloda kalmayı becerebilmek. İlk başta düşüncenizi değiştirmeyle başlayın. Hayatınızda yemek sadece açlığınızı doyurmak için olsun. Küçüklüğümüzde bize sürekli yemeklerin arkamızdan ağlayacağıyla söylenirdi. Küçük yaşlardan itibaren yemek üzerine çok fazla şartlanıyoruz. Ben bunu biraz da şuna bağlıyorum. Bildiğiniz gibi savaşların olduğu zamanlarda Türk insanı o kadar açlık çekmiş ki. Belki de bu yüzden yemeğe çok fazla düşkünlüğümüz var.

Neyse konumuza dönelim. Olaya kilo verme gözüyle bakmayın demiştim. Diyet olarak da bakmayın. Çünkü hangi diyeti ömür boyu uyguluyorsunuz ki? Burada amaç sağlıklı ve düzenli beslenmek ve bunu ömür boyu uygulamak.

Peki ben 1 ayda 3 kiloyu verirken ne yaptım. Burada rakamlara takılmayın. Hatta uzun süre önce 1,5 ayda 6 kilo vermişliğim de oldu. Yani haftada 1 kilo.

Sağlıklı beslenme ve düzenli spor yaparak kilo vermeyi uzun zamandır yapmak istiyordum. Fakat bir şekilde kendime bahaneler üretip durdum. Muhtemelen siz de çoğu zaman kendinize bu konuda bahaneler uydurup duruyorsunuz.

Her insanda, hayatının bir döneminde bir kırılma noktası yaşar. Ben de bu kırılma noktasına ulaştım. Neler yapmam gerektiğini biliyor fakat bir şekilde erteliyordum. Sonra da ertelediğim için içim içimi yiyordu.

Beni motive edecek bir şeyler gerekiyordu. Aklıma aylık bir spor çizelgesi hazırlamak ve bunu evin salonunun duvarına asmak geldi. Bu şekilde sürekli gözümün önünde olacak ve bana spor yapmam gerektiğini hatırlatacaktı. İşe de yaradı.

Hazırladığım çizelgede bir günde yapılacak spor olarak 300 mekik + 1 saat yürüyüş + 1 saat vücut geliştirme vardı. Her ne kadar bu 3 şeyi bir günde yapmak güzel olsa da benim ilk hedefim en azından bir tanesini her gün düzenli olarak yapmak. Bunların içerisinden vücut geliştirmeyi hiç yapmadım. Yapsaydım bana çok çok daha faydası olacaktı. Daha önceleri yaptığım vücut geliştirmelerden biliyorum. 300 mekik çekebilmem şu andaki göbeğimle pek de mümkün olmuyordu. Zaten yürüyüşlerden sonra mekik çektiğim için en fazla 150 tane çekebildim. O da en fazla 10 gün sürdü. Ondan sonra mekik çekmeyi bıraktım. Mekik çekmeyi bırakmamdaki nedenlerden birisi internette okuduğum yazılarda bölgesel olarak zayıflamanın mümkün olmadığı ve mekik çekmenin sadece karın kaslarını geliştirdiği. Yürüyüşüyü bir ay içerisinde olabildiğince yapmaya çalıştım. Zaten yürüyüşü de sevdiğim için pek sıkıntı olmadı. 1 ayda sadece 5 gün yürüyüş yapmadım. Onun dışında kalan günlerde en az 1 saat yürüyüş, hatta bazen günde 2 veya 3 saat yürüdüğüm de oldu.

Yazının devamı için buraya tıklayın.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!