Atatürk

Perfect Strangers – Muhteşem İkili [1986-1993]

Bundan iki sene önce “Bu zamana kadar izlediğim diziler arasında benim için her zaman açık ara önde olan tek dizi Full House.” demiştim. İkinci sırayı alan diziyse Perfect Strangers, yani Muhteşem İkili oldu.

Perfect Strangers – Muhteşem İkili’nin Konusu

Larry Alppleton, dokuz kardeşli ailesiyle yaşadığı kasabasından ayrılıp büyük şehir Şikago’ya taşınır ve ilk defa yalnız başına yaşama deneyimine kavuşmanın mutluluğuna varır. Amacı günün birinde başarılı ve ünlü bir foto muhabiri olmaktır. Ta ki Akdeniz’in küçük bir Rum adası ülkesi olan Mypos’tan hiç tanımadığı kuzeni Balki Bartakomus ziyaretine gelene kadar. Tek mesleği çobanlık olan Balki Amerika’da iş bulamayınca kuzeni Larry’nin yanında geçici olarak kalmaya başlar. Balki, köylüdür. Dürüst, temiz, saf kalpli bir çobandır. Larry de bencil, alaycı, sistemli ve paragöz bir şehirlidir. Durum böyle olunca birbirlerini tamamlarlar ve muhteşem bir ikili ortaya çıkar. Kısa bir süre sonra Mary Anne ve Jennifer adında kız arkadaşları olur ve onlarda ekibe katılırlar. Larry’nin panik halleri yüzünden başları her bölümde belaya girer ama Balki sorunu temiz kalpliliğiyle çözer. Artık Larry’nin yalnız yaşama hayalleri suya düşmüştür.

Muhteşem İkili dizisi, türk televizyon kanallarında da oynatılmış. Oynatılmış diyorum çünkü bu diziyi, her ne kadar Full House (1987-1995) ile aynı dönemlerde çıkmış olsa bile televizyonda izlediğimi hatırlamıyorum. O dönemlerde izlememiş olsam da izledikten sonra sanki o yıllarda izlemişim gibi bir etki bıraktı bende.

Takip ettiğim Youtube kanallarından birinde Muhteşem İkili dizisinin ismi geçince izlemeye karar vermiştim. Toplamda 8 sezon olan diziyi bitirmek uzun zamanımı alsa da bugün itibariyle bütün bölümlerini izleyip bitirdim.

Muhteşem İkili’nin ilk 3 sezonunun Türkçe altyazıları mevcut. Fakat maalesef diğer sezonların İngilizce altyazıları bile yok. Buna rağmen, biraz İngilizce’niz varsa diziyi anlamanın çok da zor olmadığını düşünüyorum.

İzlerken çok keyif aldığım, hem duygulandıran hem de gülümseten/güldüren dizilerden biri oldu. Bir diziyi uzun süre izleyince, bittiğinde insan kendini bir tuhaf hissediyor. Hele ki son bölümde, eski bölümlerden kısa kısa anların eklenmesi, bu duyguyu daha da arttırıyor.

Muhteşem İkili TV Dizisini Tavsiye Eder Miyim?

Tabii ki ederim. Saçmalama. 😀

Kuzen Larry ve Balki’nin Dance of Joy’unu Unutmak Mümkün Mü? 😀

Perfect Strangers – Muhteşem İkili (Açılış ve Kapanış)

Comments of this post

özkan

özkan
22 Mart 2020

bu dizi Abd'de full house ile aynı dönemde çıkmış olabilir fakat Türkiye'de daha önce yayınlandı. Star tv'nin yayınladığı bu diziyi izlememiş olmanız ilginç. Zira başka bir alternatif yoktu tv'de. Bu diziyle beraber Charles iş başında, a takımı gibi dizilerde yayınlandı. Onları izlediniz mi?