Atatürk

Blog Yazma İsteğini Tetikleyen Şey

24.08.2012
4.414 kez okundu

Hepimiz blog yazmaya bir hevesle başlıyoruz. Her ne kadar günümüzde para kazanma odaklı bloglar açılsa da ben işin para kısmından ziyade daha manevi kısmına odaklanmayı daha doğru buluyorum.

Hevesle başladığımız blog yazarlığı, zaman içerisinde motivasyon eksikliğinden veya kendi kendimizce uydurduğumuz ve hiçbir zaman geçerliliği olmayan bahaneler üreterek ara ara yazmayı erteliyoruz. Aslında bu bahaneleri uydurmamızın nedeni, vicdanımızın sesini bastırmaya çalışmamızdandır. Vicdanınız size blog yazmanızı söyler. Siz de bunu yapmamak için türlü taklalar atarsınız. Yani kendi kendinizi kandırmaya çalışırsınız. Fakat içten içe vicdanınız sizi yiyip bitirir. Kendinizi huzursuz hissedersiniz.

Eminim bu söylediğim şeyleri birçoğunuz yaşadınız veya yaşıyorsunuz. Blog yazarı olan kişi bu işi zevkle yapmalı. Kendini bunu yapmak için zorlamamalı. Blog yazarlığına hemen herkes kendi istediği için yazmaya başlar. Zamanla bu isteğin yerini okuyucularınız için yazma isteği alır. İşin keyfi de işte o zaman başlıyor. Maalesef birçok kişi daha bu keyifli aşamaya gelemeden sıkılıp vazgeçiyor. Başlarda “Zaten yazımı kimse okumuyor” gibi bir düşünce bir çok kişide oluyor. Buna ben de dahildim. Boşuna yazıyormuşsunuz gibi hissetmeniz gayet normal. Birkaç ay daha sabrettiğinizde amacınıza ulaşmanın verdiği o keyif çok farklı oluyor. Başarı hiçbir zaman çabuk elde edilebilen bir şey değil.

Yazdığınız yazılar beğenilmeye başlandığında moraliniz ve yazma isteğiniz artacak. Hele ki tanınmaya ve bir çevre edinmeye başladığınızda, aldığınız güzel yorumlar sizi daha da memnun edecek. Açıkçası o seviyeye geldiğinizde hafiften egonuz tavan yapabilir. Zaten bu noktada yazılarınıza atılan yorumlar, eğer belirli bir konuda bilgiliyseniz e-mail ile size sorulan sorular artacak. Kısacası bir işe yaradığınızı ve bir şeyleri başarmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Kazanacağınız hiçbir para size bu keyfi veremez.

Bunların hepsi blog yazma isteğini tetikleyecek şeyler. Bunların hepsi maddi değil, manevi şeyler. Zaten biz mutlu olmak için manevi şeyleri ön planda tutmuyor muyuz? Aşk, sevgi, arkadaşlık, dostluk gibi…

Yukarıda yazdığım şeyleri de içine katarak benim blog yazma isteğimi tetikleyen şey, siz değerli okuyucularımsınız. Siz yazılarımı okumaya devam ettiğiniz sürece ben de elimden geldiğince yazmaya devam edeceğim. Hepinize şimdiden çok teşekkürler.

Sizin blog yazma isteğinizi tetikleyen şey nedir?

Comments of this post

Haydar Şahin

Haydar Şahin
24 Ağustos 2012

Yazılarımla çevreye bilgi saçtığım düşüncesi…

Atakan

Atakan
24 Ağustos 2012

Benim yazmamı tetikleyen şey(ler): Takipçilerim ve zorunluluk… Sürekli yazı yazmak zorunda hissediyorum kendimi 🙂

kiragazerock

kiragazerock
24 Ağustos 2012

Blogumdan doğan bir çevrenin olup olmaması aslında beni ilgilendirmiyor. İstatistiklere bakarım çünkü bir konum çok okunuyorsa demek ki okuyanlara birşeyler verebiliyorum ve o konu üzerinde farklı şeyler yazmaya çalışırım. Beni blog yazmaya teşvik eden düşüncelerim ve hislerim kısacası.. :))

off road

off road
28 Ağustos 2012

Para kazanmak için yapılan blogları okumamayı tercih ediyorum. Çünkü o seo denilen zımbırtı yüzünden artık blog yazıları okunmaz hale geldi, eskiden bloglar eğlenceliydi, komikti ve gerçek paylaşımlarla bilgilerle doluydu. Şimdi herkesin gözünü para bürümüş sanki. Ancak hala müthiş yazılar ve alanında uzman olanların yazdıkları bloglarda var rss takibimde zaten amaç bu değil mi? herkes kendi bildiği işi yazacak hepsi bu 🙂

astek79

astek79
03 Eylül 2012

Buyukarslan : Hocam. kusura bakma. biz millet olarak aç mideyle marka peşinde koşturmaya alıştırdılar. ona alıştık . BLOG okumayı bir yana bırakın. daha dünkü tarihimizi okumuyuruz. otuz yıldır ülkem yan yatmış.nereye gitdiği belli değil. eğer okumayı tekrar öğrenebilirsek. sizler gibi aydın zeka sahibi olanlar ülkem için karşılıksız.. daha faydalı olacağından eminim.
saygılarımı sunar yolunuzun. daima açık olmasını cennabı ALLAH dan dilerim..

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
03 Eylül 2012

Yorumunuz için teşekkürler.

emre ateş

emre ateş
04 Eylül 2012

hocam güzel paylaşımlar yapıyosunuz herkeze hayırlı bloglar

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
04 Eylül 2012

Teşekkürler.

İbrahim Gündüz

İbrahim Gündüz
27 Ekim 2012

Beni yazı yazmaya iten sebeb her zaman şu olmuştur. Ben bilgi saklama taraftarı değilim. Çünkü birilerine bir şeyler anlatırken. bu sözlü olsun. blog da yazılı… birilerine bir şeyler verirken 1. kendi bildiğim şeyi tekrar ediyorum. 2. birşeyler bildiğimi düşünüyorum 🙂 3. yazmak ve anlatmak ile yeni şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. 4. blog tutmanın manevi faydalarından ayrı maddi olarak CV'mde sunabileceğim bir + oluyor. 🙂
TEşekkürler