Atatürk

Blog Tanıtımı Ne Zaman Yapılmalı?

Genelde çok sık gördüğüm ve yanlış yapıldığını düşündüğüm konulardan birisi de blog tanıtımının yanlış zamanda yapılması. Bununla ne demek istediğimi biraz daha ayrıntılı anlatayım.

Özellikle yeni blog açan bir kişi hemen forumlarda ve belirli yerlerde tanıtım yapmaya başlıyor. Yapılan bu tanıtımların çok işe yaramadığını düşünüyorum. Aksine avantaj değil, dezavantajı var.

Yeni açılan bloglarda içerik olarak sadece bir açılış yazıyı veya Merhaba Dünya gibi bir konu vardır. Siz, boş bir blogun tanıtımını yaptığınızda sitenizin o andaki ziyaretçi sayısında artış olacaktır. Fakat blogunuzda konu olmadığı için insanlar hemen çıkacaktır. Bu da size takipçi kazandırmaktan çok, blogunuzun hemen çıkma oranını arttırır.

Blogunuzda içerik olmadığı için gelen ziyaretçiler belki de bir daha blogunuza gelmeyecek bile. Çünkü akıllarında kalan tek şey blogunuzun boş olduğu. Yeni blog açmış kişilerin bloglarını da ziyaret ettim. Hiçbirinin blogunun ismini hatırlamıyorum.

Hepimiz yeni açtığımız bloglarda çeşitli vaatlerde bulunuyoruz. Fakat görüyoruz ki birçoğu verdiği vaatleri yerine getiremiyor. İnsanların, sırf sizin vaatlerinize bakarak “Bu blog ileride çok iyi yerlere gerecek. Şimdiden takip etmeye başlayayım.” diyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Kimler blogunu açar açmaz tanıtım yapabilir ?

Daha önce bir blog açmış, o blogu iyi bir yere getirmiş ve kendine belirli bir çevre oluşturmuş kişiler, bloglarını açar açmaz tanıtımlarını rahatlıkla yapacaktır. Zaten onların herhangi bir kaygısı yoktur.

Şöyle düşünün. Blogunu sürekli takip ettiğiniz bir kişi, ikinci bir blog açıyor. Siz, bu kişinin ikinci blogunu da takip etmez misiniz?

Peki o zaman blog tanıtımını ne zaman yapmalıyız?

Bunun için şu kadar süre geçmesi gerekir gibi bir şey söylemek mümkün değil. Önemli olan ziyaretçilerinizi takipçiye çevirmek ve blogunuzda uzun süre vakit geçirmesini sağlamak. Bunu yapmak için de kaliteli ve özgün içerik oluşturmak gerekiyor.

Benim size tavsiyem tanıtım ile uğraşmak yerine önce hedefinizi belirleyin. Ardından blogunuzdaki içerik sayısını arttırın. Seo’ya önem verin. Tanıtım yapmaya da mümkünse blogunuz Dmoz’a eklendikten sonra başlayın. Böyle yaparsanız, tanıtım yaptığınız anda blogunuza gelecek olan kişi sayısı fazla olacağı için hem onları blogunuzda uzun süre vakit geçirmelerini sağlamış olursunuz hem de aralarından sizi takip etmeye başlacak olan kişiler olacaktır.

Comments of this post

Orkun ÇAKILKAYA

Orkun ÇAKILKAYA
17 Temmuz 2012

Yorumda WebSite bölümüne yazdığım blogumda reklamını çok başarılı yaptım.Her hafta farklı bir okuyucunun yorumunun gözükmesi zevk veren bir durum.Ancak ikinci bir blogda kesinlikle tanıtımının yapılması hiç bekletilmemeli.Bence ikinci bloglara eski blogdan gelen takipçi sayısı %60-80 gibi bir oran olur.

zeynep

zeynep
30 Ağustos 2012

haklısın başında değide yazılarım ve konularım çoğaldıkça güznlük oranlarım daha bir kıpırtılı olmaya başladı…
sende bir gözz atar fikrini beyan edersen sevinirim
kendimce karalıyorum
sevgiler…,

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
30 Ağustos 2012

Blogunuz ile ilgili yorumumu mailinize gönderdim.