Atatürk

Mobil Oyunlara Para Ödenmeli Mi?

Birçoğumuz elimizdeki akıllı telefonlarda, zaman geçirmek adına oyun oynuyoruz. Kimi zaman oynadığımız oyunlar o kadar bağımlılık yapıyor ki, insanın oynadıkça oynayası geliyor. Bölümleri geçmek için hırs yapıyorsunuz.

Bu yazıda para ödeme olayından kastım “Uygulama İçi Satın Alma”. Oyunların kendisinin ücretli olup olmamasından bahsetmiyorum yani.

Uygulama içi satın alma şeklindeki oyunlarda, bildiğiniz gibi amaç oyun içindeki bazı şeylere (aksesuar, altın veya özellikle elmas) cebinizden para ödeyerek oyunda daha hızlı yükselmeye çalışıyorsunuz. Bu da genelde oyunu çok sevip, bölümleri geçmek istediğimiz zaman ortaya çıkıyor. Herkes seviyesini yükseltmiş ve sizi rahat rahat yenerken ister istemez hırs yapıyorsunuz. 😀

Bu zamana kadar akıllı telefonumda birçok oyun oynadım. Hatta kimi zaman bazıları için “Bu oyun için kesinlikle para harcanır” şeklinde düşündüğüm de oldu. Fakat uygulama içi satın alma gerçekleştirdim mi? Sadece Angry Birds’ü oynarken reklamlar çok bunaltmıştı. Dayanamayıp reklamlar için çok ufak bir ücret ödemiştim. Zaten genelde oyunlarda en az ücreti ödediğiniz kısım reklamlardır.

Benim size tavsiyem, eğer sevdiğiniz bir oyun varsa ve hatta oyun içinde para da harcayabilirim diye düşünüyorsanız acele etmeyin. Biraz bekleyin. Oyunu oynayabildiğiniz kadar ücretsiz oynayın. Bazı oyunlarda bir yere kadar para ödemeden yükselirsiniz. Sonrasında duraklama olur. Para harcayabilirim diye düşündüğüm oyunlarda oynayabildiğim yere kadar ücretsiz oynadım. Oyundaki yükseliş bir yerden sonra azaldığı için oyuna olan ilgim de hafiften azalmaya başladı. Bu oynadığım her oyunda böyle oldu. Oyuna olan ilgim azalınca bir başka oyuna geçtim. Bu yöntemi uyguladığınızda oyunlara para ödemenin ne kadar gereksiz olduğunu insan daha iyi anlıyor. Çünkü oyunların herhangi bir limiti yok. Ama sizin cebinizdeki paranın bir limiti var.

Ben şahsen oyun içinde para ödenebilecek tek kısmın, eğer varsa “reklamları kaldırma” olduğunu düşünüyorum. Reklamları kaldırmak için ödediğim ücreti de geliştiriciye destek amacıyla yaptığımı düşünüyorum. Çünkü kaliteli olmayan ve desteklemeyeceğim hiçbir oyunun reklamlar için bile olsa ücretini ödemem.

Akıllı telefonumda da beğendiğim uygulamalara destek olmak ve reklamlar yüzünden rahatsız olmamak için ücretini ödediğim çok oldu. Bundan pişmanlık duymadım. Aksine çok da memnunum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Oynadığınız oyunlarda uygulama içi satın alma gerçekleştirdiniz mi?

 

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!