Atatürk

Android’te Reklamsız TV Nasıl İzlenir?

Android’te TV izlemek için kullanabileceğiniz birçok mobil uygulama mevcut. Fakat bunların neredeyse hepsinde mutlaka can sıkıcı reklamlar var. Bu reklamların amacı tabii ki para kazanmak. Bu yüzden reklamlar için atarlanmanın anlamı yok. Kendi açılarından haklılar.

Peki başlıkta söylediğim gibi biz o reklamlar olmadan nasıl rahat rahat TV izleyeceğiz?

Çözümü KODİ. Android’ten indireceğiniz Kodi isimli uygulama sayesinde, başka herhangi bir uygulama kurmaya gerek kalmadan video izleyebilir, müzik dinleyebilir, TV izleyebilir ve bunların dışında birkaç şeyi daha yapma imkanına sahibiz.

Bu arada Kodi’yi sadece Android’te değil, aynı zamanda Linux, Mac OS X, iOS ve Windows işletim sisteminde de kullanabilirsiniz. Aşağıda anlatacağım adımları aynı şekilde diğer sistemler için de uygulayabilirsiniz.

Uygulamanın diğer yeteneklerinden ziyade benim için en önemli özelliği TV izleyebiliyor olmak. Hem de o can sıkıcı, sürekli ortaya çıkan reklamlar olmadan. Uygulamanın diğer yapabildiği şeyler benim çok da ilgimi çekmiyor açıkçası.

Kodi Kurulumu ve TV Ayarları Nasıl Yapılır?

1- Android telefonunuzdan Google Play Store’a girin ve Kodi’yi indirin.

2- Kodi’yi çalıştırdığınızda uygulamanın dilini İngilizce’den Türkçe’ye çevirmeniz gerekiyor. Sol üst köşedeki KODI yazısının altındaki System simgesine tıklayın.

3- System içine girdiğinizde yukarıdaki pencere karşınıza gelecek. Buradan Interface Settings’e tıklayın.

4- Yukarıdaki pencereye geldiğinizde sol tarafta Regional’a tıklayın ve sağ tarafta Language’in yanındaki English’e tıklayın ve açılan listeden Turkish’i seçin. Kodi’nin dili aşağıdaki gibi Türkçe olacak.

5- Yukarıdaki gibi ana menüye geri dönüp sol taraftaki Eklentiler’e tıklayın. Ardından Eklentilerim > PVR İstemcileri’ne girin. Aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi PVR IPTV Simple Client’ı aktif hale getirin.

6- PVR IPTV Simple Client içindeki Yapılandır’a tıklayarak elinizdeki txt dosyasını ve kanal logolarını aşağıdaki resimlerdeki gibi ekleyebilirsiniz.

Bütün ayarları düzgün yaptıysanız ana menüdeki TV sekmesine girdiğinizde aşağıdaki gibi bir görüntü alacaksınız.

TV İçin Kanal Listesi Nerede?

Kodi’de TV izlemek için ihtiyacınız olan listeyi internetten bulabilirsiniz. TXT dosyası şeklinde liste paylaşan siteler var. Fakat bu listelerdeki her kanal çalışmayabiliyor. Listeyi hazırlayan kişinin güncellemesi gerekebiliyor. Bu yüzden burada iş biraz da size düşüyor. Benim internetten indirdiğim listede de çalışmayan kanallar vardı. O yüzden ben kendi listemi oluşturdum. Çalışmayan bir kanal olursa kendim düzenleyip çalışır hale getiriyorum. İndirdiğim listedeki çoğu kanalı da sildim ve sadece ihtiyacım olan/olabilecek kanalları listeye ekledim.

Bu yazıyı okuyanlardan listemi isteyenler olacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü kendi listem sürekli en güncel haliyle ve çalışır vaziyette oluyor. 😀 Fakat listemi paylaşmayı düşünmüyorum. Çünkü paylaştıktan sonra sürekli “Şu kanalın linki çalışmıyor, yeniler misin?” gibi mesajlar alacağımı bildiğim ve bunlarla uğraşmak istemediğim için hiç buna bulaşmak istemiyorum.

Zaten kanalları listeye eklemek de çok kolay. İnternetten nasıl yapılacağını öğrenin. Google’dan “IPTV kanal listesi” şeklinde aratabilirsiniz. Kendi listenizi oluşturup reklamsız TV izlemenin keyfini sürün. Liste oluşturmayı bilmeyenler internetten indirdikleri listelerle yetinmek durumunda kalacaklar maalesef.

Token kullanan kanalların linkleri bir süre sonra çalışmaz hale geliyor. Token kullanan bir kanal izlemek istediğimde kanalın internet sitesini açıp sayfanın kaynak kodundan token linkini alıp kanal listeme ekliyorum. Ekledikten sonra token linki Kodi içerisinde bir süre çalışıyor. Belki biraz uğraştıran bir yöntem gibi görünüyor. Fakat benim için sıkıntı değil.

Siz bunlarla uğraşmak istemiyorsanız TV kanallarını izleyebileceğiniz android uygulamalarını kullanarak (ve tabii ki uygulama içindeki reklamlara da katlanarak) TV izleyebilirsiniz.

Benden bu kadar. İyi seyirler. 🙂

Comments of this post

Mustafa Özlü

Mustafa Özlü
11 Şubat 2017

kanal listeni verebilirmisin bulamadım yada bi site libki falan varmı

mtiske

mtiske
21 Eylül 2019

Kodinin 5 + 1 film izleme eklentilerinden de bahsetseniz güzel olurdu?
Film izlerken Gerçeğe yakın görüntü ayarı nasıl yapılır?
Ses için equalizer eklentisi var mı?