Atatürk

Yorumlardaki URL Kısmını Kaldırdıktan Sonraki Son Durum

yorumlar-ve-url

Bir süre önce yorumlardaki URL kısmını kaldırmıştım. Saçma sapan veya bloglarına/sitelerine backlink sağlamak için yapılan yorumlar yüzünden böyle bir karar almıştım. Bu kararımda ne kadar haklı olduğumu daha iyi gördüm.

URL kısmını kaldırdığımdan beri bu tarz şikayetlerim sona erdi. Özellikle backlink için atılan yorumlar büyük oranda azaldı. Hatta neredeyse kalmadı diyebilirim.

Bununla birlikte backlink almakta ısrar eden kişilerin azmine şaşıyorum doğrusu. Bazı sivri zekalı arkadaşlar, URL kısmı olmadığından linkleri yorumların içine ekliyorlar. Bu çok sık yaşanmıyor ama yine de arada bunu deneyenler de olmuyor değil.

Şu anda gelen yorumlar sadece yazılan konularla alakalı yorumlar. Akismet eklentisi zaten spam yorumları çok iyi bir şekilde engellediğinden yorumlarla ilgili bir sıkıntım kalmadı diyebilirim.

Zamanında URL’yi kaldırıp kaldırmama konusunu uzun süre düşünmüştüm. Özellikle backlink elde etmek için yapılan yorumlar olmasaydı URL’yi kapatmazdım. Yine de aldığım karardan oldukça memnunum.

Comments of this post

Usluer

Usluer
29 Mayıs 2013

En iyisini yapmışsın abi. Hatta böyle bir kararı vermek için geç bile kalmışsın. 🙂 Ben de uzun zaman önce kaldırmıştım. Gereksiz yorumlara kökten çözüm. 🙂

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Mayıs 2013

Geç olsun güç olmasın. 🙂 Senin dediğin gibi gereksiz yorumlar için en iyi çözüm. 🙂

Emre

Emre
03 Ekim 2013

Bende öyle yaptım çok da rahat ediyor insan. Amaç yorum almak url gereksiz kişisel blog da.