Atatürk

Windows’ta Kullanabileceğiniz Radyo Programı [Screamer Radio]

Benim gibi yabancı radyo kanallarını dinlemeyi sevenlerdenseniz, sizlere bu yazıda Screamer Radio’dan bahsetmek istiyorum.

Screamer Radio’yu uzun zaman önce Windows’ta kullanıyordum. Uzun zaman önce diyorum. Çünkü programın Twitter sayfasına baktığınızda paylaşılan en son tweet 2012 yılındaydı.

Windows’ta tekrar radyo dinleme ihtiyacı hissedince Screamer Radio’yu kontrol etmeye karar verdim ve 2016 yılında yazılımın güncellendiği bilgisini gördüm.

Screamer Radio’nun iki farklı sürümü var. Screamer Radio ve Screamer Radio Preview. Kararlı sürümü kurduğunuzda Preview sürümü de aynı anda kuruluyor. Yani ikisini de yan yana kullanabiliyorsunuz. Preview sürümü, kararlı sürüme göre daha sık güncellenir ama hatalar barındırabilir.

Uyarı: Yazılımın internet sitesinde kurulum için bir başka seçenek daha var. Manual Installation şekliyle kurulum yapmak isterseniz, yazılımın güncellemelerini alamayacaksınız.

Yazının başındaki resimde de gördüğünüz gibi Screamer Radio’nun dili İngilizce. Fakat kullanması çok kolay. İngilizce bilmeyenler için ufak bir bilgilendirme yapayım.

Screamer Radio’yu kurduktan sonra ilk olarak Ayarlar (Settings) kısmından, yazılımın sağ alt köşede çalışması için gerekli olan kutucukları (Hide window ile başlayan) işaretlemeyi unutmayın. Ayarlardaki diğer seçeneklerin ne olduğunu Google Çeviri’yi kullanarak öğrenebilirsiniz.

Bilgi: Screamer Radio ile Türk radyo kanallarını dinlemek istiyorsanız internetten radyo kanallarının IP adreslerini paylaşan siteler var. Oralardan radyoların linklerini kopyalayarak yazılımdaki Add Station’dan ekleyip kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Eğer Screamer Radio’yu Türkçe olarak kullanmak istiyorsanız yazılımın eski sürümünü kullanabilirsiniz.

Screamer Radio’nun Eski Sürümü

Not: Arayüz olarak bence eski sürümü daha iyi. Yazılımlarda basit arayüzleri daha çok seviyorum. Yazılım, yapması gereken işi layığıyla yapıyorsa öyle şaşalı bir görünüme sahip olması gerekmiyor. Özellikle de radyo gibi daha çok arkaplanda çalışacak yazılımlar için bu söylediğim geçerli.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!