Atatürk

Opera 11 Final Sürümü Çıktı!

Betası çıktığından beri çıkmasını beklediğim ve son zamanlarda Firefox’a oranla daha fazla kullandığım Opera’nın 11. sürümü çıktı. Bu sürümle birlikte eski özelliklere ek olarak yeni özellikler eklendi. Bunların neler olduğunu sırasıyla inceleyelim.

Tab Stacking Özelliği: Bu özellik sayesinde bir sekmeyi diğer bir sekmenin üzerine bırakırsanız ikisi tek bir sekmede birleşiyor. Böylece çok daha fazla sekmeyi aynı anda açma imkanı sağlanmış oluyor.

Safer Address Field: Adres alanı daha güvenli hale getirildi. Sizin güvenle internette gezinebilmeniz için artık daha fazla güvenlik bilgileri sunuyor. Bir websitesine girdiğinizde adres çubuğunun yanında Web butonu var. Bu butona tıklayarak girdiğiniz sitenin güvenli olup olmadığını görebilirsiniz.

Search suggestions: Google tercihleri Opera’nın içine yerleştirildi. Aramanızın daha hızlı ve kolay olması sağlandı. Arama kutusuna bir kelime yazdığınızda Google size bu kelime ile ilgili tercihleri gösterir.

Extensions: Opera 11. sürümüyle birlikte eklenti desteğine kavuştu. Tek yapmanız gereken Opera’nın eklenti listesinin olduğu sayfayı ziyaret etmek ve kurmayı istediğiniz eklentinin yanındaki Install butonuna tıklamak.

Visual mouse gestures: Opera’da bazı işlemleri daha hızlı yapmak için mouse hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Bu size zaman kazandırır. Nasıl olduğunu öğrenmek için Videoyu İzleyin.

Mail Panel: Opera’ya eklenen yeni özelliklerden birisi de Mail Paneli. Resimde de göreceğiniz gibi artık ekranın sol tarafında uzun bir çubuk şeklinde, üzerine küçük ikonlar eklenmiş mail paneli var. Bu panel sayesinde maillerinizi çok rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Sayabileceğimiz yeni özellikler bu kadar. Ayrıca gözle görülür bir hızlanma olduğunu da belirtmeliyim. Firefox kendini bir an önce toplamazsa sanırım Opera’ya geçişim kalıcı olacak.

Windows versiyonunu indirmek için TIKLAYIN.

Linux versiyonunu indirmek için TIKLAYIN.

MAC versiyonunu indirmek için TIKLAYIN.

Comments of this post

Opera Türkiye | Opera 11 Haberleri

Opera Türkiye | Opera 11 Haberleri
03 Ocak 2011

[…] Opera 11 final sürümü çıktı! […]