Atatürk

Twitter Takipçi Satın Alarak Paranızı Çöpe Atıyorsunuz!

Twitter takipçi satın alma işi bir süredir oldukça revaçta. Ülkemizde de buna talep var ki hala satış yapan kişiler mevcut. İnsanların takipçi satın almak istemesinin nedeni çok basit. İnsanlarda kısa sürede bir yerlere gelme, tanınma çabası var.

Aslında takipçi satın almaya ben daha çok hava atma gözüyle bakıyorum. İnsanlara gösteriş yapmak, kendini popüler biriymiş gibi göstermeye çalışmak vs. vs.

Takipçi satışı yapanların en sık söylediği yalanlardan birisi şudur. Sizleri takip edecek kişilerin %100 gerçek kişiler olduğunu söylerler.

Şu gerçek olduğunu iddia ettikleri kişileri merak ettim ve takipçi satışı yapan birisinden referansını istedim. Referansların hesaplarına bakınca gerçekten de vaadedilen sayıda kişi takip ediyor. Bu takip süresi de genelde 1 veya 2 gün içerisinde gerçekleştiriliyor.

Eskiden takip eden kişilere bakıldığında bir sürü yumurta kafa görürdünüz. Sahte hesaplar olduğunu bu şekilde anlardınız. Şimdiyse takip eden kişilere bakıldığında yumurta kafa yerine gerçek insanlar gibi görünüyorlar. Fakat biraz dikkat ederseniz öyle olmadığını hemen anlarsınız. Takip edenlerden bir kaçının hesabına baktığımda hepsinde aynı şeyi gördüm. Ne hikmetse para ödeyerek alınan takipçilerin attıkları tweet sayısı 0 ve takipçileri de 0. Takip ettikleri kişilerin sayısı da 300 civarında. Yani bu arkadaşlar takip etmek için yaratılmış bottan başka bir şey değil.

Yabancı sitelerden birinde, kendine ait bir botneti olan hackerlardan birisi konuyla ilgili bir açıklama yapmış. Genelde bu hesapları captcha’yı atlatabilen bazı açıklar sayesinde ya da elle captchaları doldurarak oluşturuyorlar. Çoğunlukla bu hesaplar botnetlerle oluşturulup, bir script yardımıyla istenilen profilin takip edilmesi sağlanıyor.

Sizinle iletişime girmeyen, attığınız tweetleri retweet etmeyen, kendi düşüncelerini ifade etmeyen ve sırf görüntü olsun diye satın aldığınız takipçiler sizi daha havalı yapmıyor. Aksine para ödeyerek kalitenizi düşürmüş oluyorsunuz. Hem paranızı hem de kalitenizi kaybediyorsunuz.

Uyarması benden. Yine de karar ve para sizin.

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!