Atatürk

Facebook’ta Reklam Yapmak Adını Yapılan Sahtekarlık

Normalde böyle bir yazıyı oturup da yazmazdım herhalde. Fakat Facebook’ta takip ettiğim kişilerin de bunu yaptığını görünce yazmak şart oldu dedim.

Bazı resimlerde görmüşsünüzdür. Sakat veya hasta bir bebek resmi ve altında da eğer resmi paylaşırsanız, her resim paylaşımı için Facebook X kuruş veriyor gibisinden bir yazı ekliyorlar.

Burada yapılan amaç, açtıkları sayfanın popülerliğini ve tanınırlığını arttırmak. Yani Facebook’un kimseye kimse için para verdiği filan yok. En azından şöyle düşünün. Bir kimsenin yardıma ihtiyacı olsa ve Facebook yardımcı olacak olsa, bunu neden resim paylaşarak yapsın ki? Yardım yapacak olsa parayı bastırır ve yapar.

Bu yalanı ortaya atmalarının nedeni de sizin duygularınızla oynayarak resmi paylaşmanızı sağlamak ve dolayısıyla açtıkları Facebook sayfalarının reklamını yaptırmak. Resmi paylaşan bir çok kişi muhtemelen sayfayı da ziyaret edip beğenecek. Çünkü ortada yapılan bir iyilik var ve bu iyiliği yaptıkları için sayfayı beğeneceksiniz.

Bu noktada aklınıza “Sayfayı beğenen kişi sayısı fazla olsa ne olacak ki?” gibi bir soru gelebilir. Bunu da paraya çevirmenin yolunu buldular. Beğenen kişi sayısı çok olunca o sayfaya reklam vermek isteyenler de oluyor. Böylece sayfanın sahibi para kazanmaya başlıyor. Nasıl daha fazla para kazanabilir? Evet, doğru bildiniz. Sizin duygularınızla oynayıp size resimleri paylaştırtarak. Bu kısır döngü böyle devam ediyor.

Siz siz olun. Facebook’ta bir şeyler yapmadan önce biraz kafanızı çalıştırın. Mantığınıza yatıyorsa, daha fazla şüphelenin. Bir resmi herkes paylaşıyor diye siz de paylaşmayın. O resim paylaşan kişiler köprüden atlasa siz de mi atlayacaksınız ?

Comments of this post

ysnszr

ysnszr
25 Haziran 2012

Hele o x tl facebook ailesine yardım ediyor resimleri yokmu ne kadar dil döktüysem anlatamadım kimselere….
Sonra o kadar saf insanlarımız var ki bilgisayar başında olan… ne desek boş oluyor. yaşayarak öğrenecekler pişecekler. Ama akıl başa geldiğinde yaş geçmiş olacak maalesef.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
25 Haziran 2012

Bir şekilde insanlara anlatmak gerekiyor. Ben bu yazıyı yazarken "Bir kişi bile farkına varsa ve bunu yapmaktan vazgeçse yeter" diye düşünerek yazdım. Bir şeyleri değiştirmek için bir yerden başlamak gerekiyor.