Bir ara Facegook’ta Profilime Kim Baktı tarzında uygulamalar çok yaygındı. Aklıma geldi ve bu uygulamayı hala kullananlar var mı diye baktım. En popüler olan uygulamanın 60.000 kullanıcısı var. Bunları görünce gerçekten insanın içi cız ediyor. Neden bu kadar safız anlamıyorum. İşin kötü yanlarından biri de uygulamaların sayfasına, sırf uygulamaların işe yaramadığını söylemek için uygulamayı kurup, sayfada uyarılarda bulunup çıkanlar var. Fakat bizim insanımız bu uygulama neyin nesiymiş deyip uygulamanın sayfasında gezinmediği için neyin ne olduğunu da bilmiyor.

Ayrıca bir insan neden profiline kimlerin baktığını görmek ister ki? Benim hiç böyle bir merakım olmadı. Neden merak ettiklerini de bu yüzden anlayamıyorum. Profilinize bakan kişilere neden baktılar diye hesap mı soracaksınız? Profilinize baktıklarında bu sizi önemsediklerini mi gösterecek?

Bu tarz düşünceleriniz varsa ben size işin doğrusunu söyleyeyim. Kurduğunuz uygulamalar işe yaramıyor. Bununla ilgili bir sürü haber yapıldı. Zaman zaman bu haberleri de paylaştım. Fakat bununla ilgili haberleri sanki insanlar özellikle görmezden geliyor gibi bir his var içimde. Böyle bir uygulamayı yapmak istese Facebook zaten yapardı. O uygulamaları yükleyerek Facebook hesabınız ile ilgili bir çok bilgiyi de kendi ellerinizle başkalarına sunmuş oluyorsunuz. Yani gizliliğiniz filan kalmıyor.

Uygulamayı kurduğunuzda size çalışıyormuş gibi gelebilir. Fakat uygulamanın, şu kişiler sizin profilinize baktı dediği kişiler muhtemelen sizin hesabınıza bile bakmamışlardır. Uygulamalar hemen her türlü bilgilerinize erişebildikleri için arkadaş listenizdeki arkadaşlarınızdan bazılarını rastgele seçip, bu kişiler sizin profilinize baktı diye gösteriyordur.

Siz profilinize kimlerin baktığını merak ediyor musunuz?

6 Responses to “Facebook’ta Profilime Kim Baktı Saçmalığı”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir