Atatürk

Facebook, Friendfeed ve Twitter Blog Yazmayı Etkiliyor Mu?

Kendi adıma bu sorunun cevabını “Evet” olarak yanıtlayabilirim. Facebookta video izlemek/paylaşmak, Friendfeed ve Twitter’da çok fazla vakit geçirmenin blog yazmayı öldürdüğünü düşünüyorum. Son günlerde, gezdiğim bloglarda güncelleme olmadığını görüyorum. Muhakkak hem bu tarz siteleri sık sık ziyaret edip, bir yandan da sitelerine yazı yazmaya devam eden insanlar var. Örnek olarak Hamza Şamlıoğlu‘yu gösterebilirim. Kendisi aksatmadan her gün sitesine en azından bir yazı, kimi zaman da gün içerisinde 2-3 yazı bile eklediği oluyor. Aynı zamanda sosyal paylaşım sitelerini de aktif bir biçimde kullanıyor. Sosyal paylaşım sitelerini bu şekilde kullananlara değil sözlerim. Söylediklerimden bu sitelerin gezilmemesi gerektiği gibi yanlış bir düşünce anlaşılmasın. Sadece bazı şeyleri dozunda yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Örneğin Friendfeed’i ele alırsak, Facebook gibi Friendfeed’in de amacından yavaş yavaş saptığını düşünüyorum. Benim friendfeed hesabıma bakacak olursanız, sadece siteme eklenen yeni yazıların eklendiğini ve bu yazılara ulaşmak için linklerin eklendiğini görürsünüz. Her gördüğüm yazıyı, resmi, reklamı, videoyu eklemenin çok gerekli bir şey olduğunu düşünmüyorum. Twitter için de bu söylediklerim geçerli.

Twitter Türkiye’de çok fazla popüler değil. Twitter’ı hackleyen türk çocuk sayesinde en azından ismini duymayan kalmamıştır belki. Ama Türkiye’de, facebook kadar popüler olamayacağı kesin.

Türk insanlarının ne yapmaya çalıştığını gerçekten anlamış değilim. Örneğin facebook’ta “Her türlü abuk subuk gruba üye olmaktan ne zevk alıyorsunuz?” isimli bir grup açmıştım. İnanırmısınız bu gruba bile 35 kişi katılmıştı. Sanırım insanlar ne yaptığının farkında bile değil.

Zaten ülkemizde bir çok insan, zamanını gereksiz yere facebookta harcıyor. Bu kişilere bir de web tasarımcıları veya blog sahipleri katılırsa, ileride internette gezilecek türkçe içerikli doğru düzgün bir site olmayacak.

Şöyle bir geriye baktığım zaman bunun bir geçiş dönemi olduğunu da düşünmüyor değilim. Örneğin bir zamanlar Mirc ve dolayısıyla sohbet odaları çok popülerdi. Sonra bir dönem İCQ insanların ilgisini çekmişti. Ta ki MSN, İCQ’nun tahtını ele geçirinceye kadar. İnsanlar bir süre sonra facebook’a olan ilgilerini yitirecek, yeni çıkacak ve insanları internette gereksiz yere zaman harcamalarına neden olacak bir başka şeye geçecekler.

Zamanınızı daha verimli kullanmanız dileğiyle…

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!