USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

Bununla ilgili bir yazıyı daha önce Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü başlığıyla yayımlamıştım. Oradaki yapılan işlemlerden bir sonuç alamadıysanız, dün şans eseri bulduğum bir programı burada anlatmaya karar verdim. Benim gibi internet kafeden işlerinizi hallediyorsanız, bazı internet kafelerde, usb belleğinize bir dosya atmaya çalıştığınızda “Disk yazmaya karşı korumalı” hatasını alabiliyorsunuz.

Disk yazma korumasını kaldırmak için USB WriteProtector isimli programı kullanabilirsiniz. Resimde de görebileceğiniz gibi programın kullanımı için sadece tek bir tık yeterli. Programı ilk çalıştırdığınızda dili Almanca’dır. Deutsch (intern) yazan kısımdaki listeden Turkish’i seçin. Dilini Türkçe’ye çevirdikten sonra USB yazma koruması PASİF‘e tıklayarak USB yazma korumasını kapatabilirsiniz. Korumayı tekrar çalıştırmak için de USB yazma koruması AKTİF‘e tıklayın.

Bu arada unutmadan söyleyeyim. Eğer programı usb belleğinizin içine atıp oradan çalıştıracaksanız, pasif hale getirdikten sonra usb belleği çıkarıp yeniden takmanız gerekiyor. İşlemin işe yaradığını göreceksiniz.

USB WriteProtector Programını İndirmek İçin Tıklayın.

Yukarıda anlattığım yöntemler işe yaramıyorsa Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu aralar Hafıza kartlarıyla ilgili de sorular almaya başladım. Hafıza kartlarındaki sorunu çözmek için Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazmadan Önce Aşağıdaki Yazıyı Sonuna Kadar Okuyun!

Şu Usb Bellek Disk Yazma Koruması ile ilgili son bir açıklama yapacağım ve bu konuyu da burada kapatacağım. Yazdığım iki yazı da tarafımdan denenmiş olup çalışmaktadır. Linkleri indiremeyen kişiler de olmuş. Linkler kontrol edildi ve herhangi bir problem yok. Linklerde sorun olursa zaten düzeltiyorum. Bunun dışında, gelen yorumlarda gördüğüm kadarıyla bazı kişilerde bu yöntem işe yararken bazı kişilerde işe yaramıyor.

Gökhan isimli arkadaşın yazdığı yorum her şeyi net bir şekilde açıklıyor.
“arkadaşlar bilgisayar ortamında sendeki sorunla başkasındaki sorun aynı olmuyor kişiye bağlı olarak sorunlar oluyor yöntemi paylaşan arkadaşımız güzel bir yöntem paylaşmış emeğine sağlık ben pc ile ilgileniyorum iki pc yede aynı programları kurdum format sonrası birinde oldu birinde olmadı bilgisayardaki soruna bağlı kimse yöntem kötü demesin.”

Şunu da yeri gelmişken belirteyim. Sitemde yazdığım yöntemleri önce kendi bilgisayarımda denedikten ve çalışıp çalışmadığını test edip, çalıştığını gördükten sonra siteye ekliyorum. Boşu boşuna “çalışmıyor vs” diyerek beni suçlamaya kalkmayın. Ben bu zamana kadar karşılaştığım bütün sorunları araştırarak bir şekilde çözdüm. Beni suçlayacak olan arkadaşlar daha iyi biliyorlarsa kendileri yapsınlar.

Herkese tek tek e-mail ile yardım etmeye çalıştım fakat herkesin bilgisayar bilgisi aynı olmadığı için karşımdaki insanlara yardımcı olmak pek mümkün olmuyor. Belki bir yerlerde bir hata yapıyorsunuz. Zaten sorununuzun tek bir yanıtı olsa, derim ki şunu şunu yapın düzelir. Fakat bu sorunun bir kaç tane nedeni olabilir. O yüzden tam olarak kesin bir şey söyleyemiyorum. Bu yöntem işe yaramadıysa, lütfen Google’a sorun. Sorununuzun çözümü illa ki Google’da vardır. Google’da aradım bulamadım diyen varsa muhtemelen aramasını bilmiyordur. Ben bu zamana kadar her sorunumu Google’dan arayarak çözdüm. Hiçbir zaman aradım bulamadım gibi bahaneler üretmedim.

Bu arada bilgisayarla ilgili fazla bilgisi olmayan kişiler varsa benim onlara tavsiyem bu tarz sorunlarını çözmeyle uğraşmak yerine bir iki tane bilgisayar kitabı alıp temel bazı şeyleri öğrenip kendilerini geliştirsinler. Kendinizi geliştirdikten sonra sorunlarınızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturduğunuzu göreceksiniz. Bilgisayar dergileri alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir şeyleri öğrenmeden/bilmeden sorunlarınızı çözmeye çalışırsanız boşuna uğraşmış olursunuz.

154 thoughts on “USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

 1. Reply nazlı Eki 14,2013 14:37

  internet sınırlı indirsem çok yazarmı ve program paralımı ?????
  lütfenn

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Programın boyutu küçücük ve ücretsiz. Program olmadan kayıt defterinden kendimiz de yapabiliriz. Fakat program bu işlemi kolaylaştırıyor.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Programın boyutu küçücük ve ücretsiz. Program olmadan kayıt defterinden kendimiz de yapabiliriz. Fakat program bu işlemi kolaylaştırıyor.

  [Cevapla]

 2. Reply Emo Nis 11,2014 19:19

  Allah Razı Olsun Senden Kardeşim

  [Cevapla]

 3. Reply srh Tem 4,2014 01:37

  Windows 7 de her yolu denedim ama yapamadım. Sanırım kurmuş olduğumuz Win7 lerde bazı şeyler eksik ve programlara tepki vermiyor. regedit yaptığımda bile bahsettiğiniz menüler karşıma gelmiyor.

  [Cevapla]

 4. Reply Coşkun Altuntas Tem 8,2014 15:01

  merhaba .. Öncerlikle bu taşınabilir sürücüler yani bellekler hafıza kartları vs.. bir firma tarafından sizlere temin edildiyse .. mesela bir firmanın kurulum setupları , bir firmanın tanıtım ,reklam belleği gibi. Bu bellekleri hazırlayan firmaların insafına kalmış birşeydir her bellek açılacak kullanılacak diye bir tabir yoktur. üretici firma yada tedarikçi firma bellekleri hazırlarken macos üzerinden assembly kodlaması yapar ve belleğin Chipine yani flash merkezine kodlar ve o program olmadan kod açılamaz.
  Çoğu belleğin üzerinde yani belleğin ambalajında kilit koduda seri numarası gibi yazmaktadır. firmaların insiyatıfıdır. Bu bilgiyi yetkili ağızlardan duymak isterseniz usb belleklerini reklam amaçlı hazırlayan firmalarla görüşün ve boşuna uğraştığınızın farkına varın :)))

  [Cevapla]

 5. Reply merve Kas 2,2014 21:27

  ben dediklerinizin hepsini yaptım ama bi türlü korumayı kaldıramıyorum bana da yardımcı olabilir misiniz ?

  [Cevapla]

 6. Reply rapci Ara 14,2014 19:17

  eyv kardesm allah razi olsn

  [Cevapla]

 7. Reply mağdur Oca 15,2015 20:16

  Hocam benim usb bellek içinde ki bir dosya silinmiyor, salt okunur yazmaya karşı korumalı diyor, bu regeditten verilen yöntemi yaptım olmadı

  [Cevapla]

 8. Reply pro Şub 6,2015 15:53

  kardeş bende USB yazma koruması kapalı yazıyor

  [Cevapla]

 9. Reply ali Mar 7,2015 16:30

  kardeş senin usb girişinde sorun var arkaya tak düzeliyo benimde olmuştu

  [Cevapla]

 10. Reply can May 10,2015 15:05

  yardımınız için saolun gerçekten çok başarılı oldu…!

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

 11. Reply güven Haz 17,2015 05:40

  normalde yorum yapmam ama gerçekten teşekkür ederm en kısa en kesin çözüm allah razı olsun

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. :)

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. :)

  [Cevapla]

 12. Reply ercan koşar Tem 6,2015 11:10

  Şu yöntem ilk seferinde bende işe yaramıştı şuan yaramıyor denemek isterseniz
  Çalıştıra cmd yazıp komut sistemine geçin,
  diskpart
  list disk
  ( Gelen listeden yanında yazan numara hangisi ise aşağıdaki komuta onu yazın)
  select disk 2
  attributes disk celar readonly
  çıkış yapın diski sökü başka bi makineye tanın fat32 tam format seçin 😛 Aynı makinede denediğimde tekrar yazma korumasına geçiyordu. diskpart çalıştırdğım makine win8 format çektiğim makine win7 idi. NTFS format la denemedim yani illa başka makine olacak fat32 olacak diye bir şart olduğunu sanmıyorum denemek lazım.

  [Cevapla]

Leave a Reply

  

  

  

Önceki yazıyı okuyun:
Neden Facebook’u Kullanıyorsunuz?

Bu soru, cevabını duymak istediğim sorulardan biri. Bu soruyu sorarken bir yandan da şunu düşünüyorum. Bizim ülkemizin insanları basit şeylerle...

Kapat