Atatürk

USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

Kategori Sorun & Çözüm
27.04.2011
241.921 kez okundu

Bununla ilgili bir yazıyı daha önce Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü başlığıyla yayımlamıştım. Oradaki yapılan işlemlerden bir sonuç alamadıysanız, dün şans eseri bulduğum bir programı burada anlatmaya karar verdim. Benim gibi internet kafeden işlerinizi hallediyorsanız, bazı internet kafelerde, usb belleğinize bir dosya atmaya çalıştığınızda “Disk yazmaya karşı korumalı” hatasını alabiliyorsunuz.

Disk yazma korumasını kaldırmak için USB WriteProtector isimli programı kullanabilirsiniz. Resimde de görebileceğiniz gibi programın kullanımı için sadece tek bir tık yeterli. Programı ilk çalıştırdığınızda dili Almanca’dır. Deutsch (intern) yazan kısımdaki listeden Turkish’i seçin. Dilini Türkçe’ye çevirdikten sonra USB yazma koruması PASİF‘e tıklayarak USB yazma korumasını kapatabilirsiniz. Korumayı tekrar çalıştırmak için de USB yazma koruması AKTİF‘e tıklayın.

Bu arada unutmadan söyleyeyim. Eğer programı usb belleğinizin içine atıp oradan çalıştıracaksanız, pasif hale getirdikten sonra usb belleği çıkarıp yeniden takmanız gerekiyor. İşlemin işe yaradığını göreceksiniz.

USB WriteProtector Programını İndirmek İçin Tıklayın.

Yukarıda anlattığım yöntemler işe yaramıyorsa Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu aralar Hafıza kartlarıyla ilgili de sorular almaya başladım. Hafıza kartlarındaki sorunu çözmek için Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazmadan Önce Aşağıdaki Yazıyı Sonuna Kadar Okuyun!

Şu Usb Bellek Disk Yazma Koruması ile ilgili son bir açıklama yapacağım ve bu konuyu da burada kapatacağım. Yazdığım iki yazı da tarafımdan denenmiş olup çalışmaktadır. Linkleri indiremeyen kişiler de olmuş. Linkler kontrol edildi ve herhangi bir problem yok. Linklerde sorun olursa zaten düzeltiyorum. Bunun dışında, gelen yorumlarda gördüğüm kadarıyla bazı kişilerde bu yöntem işe yararken bazı kişilerde işe yaramıyor.

Gökhan isimli arkadaşın yazdığı yorum her şeyi net bir şekilde açıklıyor.
“arkadaşlar bilgisayar ortamında sendeki sorunla başkasındaki sorun aynı olmuyor kişiye bağlı olarak sorunlar oluyor yöntemi paylaşan arkadaşımız güzel bir yöntem paylaşmış emeğine sağlık ben pc ile ilgileniyorum iki pc yede aynı programları kurdum format sonrası birinde oldu birinde olmadı bilgisayardaki soruna bağlı kimse yöntem kötü demesin.”

Şunu da yeri gelmişken belirteyim. Sitemde yazdığım yöntemleri önce kendi bilgisayarımda denedikten ve çalışıp çalışmadığını test edip, çalıştığını gördükten sonra siteye ekliyorum. Boşu boşuna “çalışmıyor vs” diyerek beni suçlamaya kalkmayın. Ben bu zamana kadar karşılaştığım bütün sorunları araştırarak bir şekilde çözdüm. Beni suçlayacak olan arkadaşlar daha iyi biliyorlarsa kendileri yapsınlar.

Herkese tek tek e-mail ile yardım etmeye çalıştım fakat herkesin bilgisayar bilgisi aynı olmadığı için karşımdaki insanlara yardımcı olmak pek mümkün olmuyor. Belki bir yerlerde bir hata yapıyorsunuz. Zaten sorununuzun tek bir yanıtı olsa, derim ki şunu şunu yapın düzelir. Fakat bu sorunun bir kaç tane nedeni olabilir. O yüzden tam olarak kesin bir şey söyleyemiyorum. Bu yöntem işe yaramadıysa, lütfen Google’a sorun. Sorununuzun çözümü illa ki Google’da vardır. Google’da aradım bulamadım diyen varsa muhtemelen aramasını bilmiyordur. Ben bu zamana kadar her sorunumu Google’dan arayarak çözdüm. Hiçbir zaman aradım bulamadım gibi bahaneler üretmedim.

Bu arada bilgisayarla ilgili fazla bilgisi olmayan kişiler varsa benim onlara tavsiyem bu tarz sorunlarını çözmeyle uğraşmak yerine bir iki tane bilgisayar kitabı alıp temel bazı şeyleri öğrenip kendilerini geliştirsinler. Kendinizi geliştirdikten sonra sorunlarınızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturduğunuzu göreceksiniz. Bilgisayar dergileri alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir şeyleri öğrenmeden/bilmeden sorunlarınızı çözmeye çalışırsanız boşuna uğraşmış olursunuz.

Comments of this post

nazlı

nazlı
14 Ekim 2013

internet sınırlı indirsem çok yazarmı ve program paralımı ?????
lütfenn

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
14 Ekim 2013

Programın boyutu küçücük ve ücretsiz. Program olmadan kayıt defterinden kendimiz de yapabiliriz. Fakat program bu işlemi kolaylaştırıyor.

Emo

Emo
11 Nisan 2014

Allah Razı Olsun Senden Kardeşim

srh

srh
04 Temmuz 2014

Windows 7 de her yolu denedim ama yapamadım. Sanırım kurmuş olduğumuz Win7 lerde bazı şeyler eksik ve programlara tepki vermiyor. regedit yaptığımda bile bahsettiğiniz menüler karşıma gelmiyor.

Coşkun Altuntas

Coşkun Altuntas
08 Temmuz 2014

merhaba .. Öncerlikle bu taşınabilir sürücüler yani bellekler hafıza kartları vs.. bir firma tarafından sizlere temin edildiyse .. mesela bir firmanın kurulum setupları , bir firmanın tanıtım ,reklam belleği gibi. Bu bellekleri hazırlayan firmaların insafına kalmış birşeydir her bellek açılacak kullanılacak diye bir tabir yoktur. üretici firma yada tedarikçi firma bellekleri hazırlarken macos üzerinden assembly kodlaması yapar ve belleğin Chipine yani flash merkezine kodlar ve o program olmadan kod açılamaz.
Çoğu belleğin üzerinde yani belleğin ambalajında kilit koduda seri numarası gibi yazmaktadır. firmaların insiyatıfıdır. Bu bilgiyi yetkili ağızlardan duymak isterseniz usb belleklerini reklam amaçlı hazırlayan firmalarla görüşün ve boşuna uğraştığınızın farkına varın :)))

merve

merve
02 Kasım 2014

ben dediklerinizin hepsini yaptım ama bi türlü korumayı kaldıramıyorum bana da yardımcı olabilir misiniz ?

rapci

rapci
14 Aralık 2014

eyv kardesm allah razi olsn

mağdur

mağdur
15 Ocak 2015

Hocam benim usb bellek içinde ki bir dosya silinmiyor, salt okunur yazmaya karşı korumalı diyor, bu regeditten verilen yöntemi yaptım olmadı

pro

pro
06 Şubat 2015

kardeş bende USB yazma koruması kapalı yazıyor

ali

ali
07 Mart 2015

kardeş senin usb girişinde sorun var arkaya tak düzeliyo benimde olmuştu

can

can
10 Mayıs 2015

yardımınız için saolun gerçekten çok başarılı oldu…!

güven

güven
17 Haziran 2015

normalde yorum yapmam ama gerçekten teşekkür ederm en kısa en kesin çözüm allah razı olsun

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
19 Haziran 2015

Rica ederim. 🙂

ercan koşar

ercan koşar
06 Temmuz 2015

Şu yöntem ilk seferinde bende işe yaramıştı şuan yaramıyor denemek isterseniz
Çalıştıra cmd yazıp komut sistemine geçin,
diskpart
list disk
( Gelen listeden yanında yazan numara hangisi ise aşağıdaki komuta onu yazın)
select disk 2
attributes disk celar readonly
çıkış yapın diski sökü başka bi makineye tanın fat32 tam format seçin 😛 Aynı makinede denediğimde tekrar yazma korumasına geçiyordu. diskpart çalıştırdğım makine win8 format çektiğim makine win7 idi. NTFS format la denemedim yani illa başka makine olacak fat32 olacak diye bir şart olduğunu sanmıyorum denemek lazım.

Emre

Emre
13 Şubat 2016

USB nin içine de atılmıyor yazma korumalı diyor

atıf

atıf
15 Ekim 2016

Allah razı olsun valla işe yaradı daha oncede bazı yontemlerı denedım olmadı ama bu ıse yaradı elıne saglık

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
18 Ekim 2016

Rica ederim.

atıf

atıf
15 Ekim 2016

beyler kotu yorumlar var ama emege saygı lutfen daha once bırkac yontem denedım olmadı

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
18 Ekim 2016

Teşekkürler.

asd

asd
27 Ocak 2017

teşekürler

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
01 Şubat 2017

Rica ederim

tolga

tolga
03 Temmuz 2019

3 ayrı bilgisayarda denedim 3 unde de olmadı. herseyi denedim hatta storagedevicepolicie eklentisi yoktu o da geldi. degerlerini de degistirdim. programı da indirdim kurdum hatta cmd uzerinden gittim o yolu da denedim. ne hikmetse hala silemiyorum ,bicimlendiremiyorum. usb nin uzerinde kilit felan da yok. Tek aklıma gelen usb de virus olabilecegi