Atatürk

Silinen Dosyalarınızı Kurtarın

Hepimizin hayatında, en azından bir defa kaybettiği dosyalar vardır. Yanlışlıkla veya format ile birlikte silinen dosyalar bunlara örnek olarak verilebilir. Yazının başlığından da anlayacağınız gibi kurtarma yazılımlarından biri olan Recuva’dan bahsedeceğim. Peki bu silinen dosyalara ne oluyor? Bunun cevabını yazının içinde bulacaksınız.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Eğer yanlışlıkla silinen bir dosyanız varsa o disk üzerinde kesinlikle işlem yapmamanız gerektiğidir. Sizin silindi diye düşündüğünüz dosyalar aslında hala hard diskinizde duruyor olabilir ve sizin yaptığınız işlemler yüzünden silinen dosyanızın üzerine başka veriler yazılabilir. O yüzden yapılacak ilk iş o hard diski mümkün olduğunca kullanmamaktır.

Bilgisayarınızda ikinci bir diskiniz varsa veya harici hard disk üzerine, o da yoksa usb belleğe bu programı kurmak ve programı oradan çalıştırmak yapılacak ilk işlemlerden biri. Ayrıca bilgisayarınız C: ve D: şeklinde 2 parça halindeyse ve işletim sisteminiz C’de kuruluysa bu programı D’ye de kurabilirsiniz. Bu yazıda size vereceğim program linkini, söylediğim yöntemlerden hangisi size uygunsa onu uygulayarak işlemi gerçekleştirin.

Programın kullanımı son derece kolay. Program Türkçe olduğundan herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum. İlk çalıştırdığınızda sizi bir Sihirbaz karşılıyor. Bu sihirbazda Resimler, Müzik, Belgeler, Görüntü, Sıkıştırılmış, E-postalar ve Diğer seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Diğer’i seçerseniz tüm dosyalar içerisinden aradığınız dosyayı bulmaya çalışacak.

Bundan sonra tek yapmanız gereken hangi diskinizdeki ( C veya D gibi ) dosyanız silindiyse onu seçin ve Tara butonuna basın. Tarama işlemi bittikten sonra listeden kurtarılan dosyanızı işaretleyip Kurtar’a tıklayarak dosyanızı kurtarabilirsiniz. Dosyanın üzerine herhangi bir veri yazılmaması, dosyanızın kurtarılma oranını arttırır. Ama yine de kurtarma işleminin kesin bir garantisi yoktur. İşiniz biraz da şansa kalmış yani. Siz yine de daha dikkatli davranın ve dosyalarınızı belirli aralıklarla yedekleyin.

Recuva Programını İndirmek İçin BURAYA tıklayın.

Comments of this post

erkan

erkan
06 Ekim 2010

ilk izinde deniyecegim tskler.

Polat Büyü

Polat Büyü
06 Ekim 2010

Rica ederim.