Atatürk

Kopyalama İşleminizi TeraCopy İle Garantiye Alın

Windows’un kopyala/yapıştır işlemini yaptığı sıradaki pencereyi hepimiz biliyoruz. Dökümanlar bir yerden bir yere uçuşup duruyor. Ayrıca bu pencere çok da işlevsel değil. Bir hata durumunda insan nelerin kopyalanıp, nelerin kopyalanmadığını bilemiyor. Bugün sizlere anlatacağım program, eminim bir çoğunuzun seveceği türden bir program.

TeraCopy programı Windows XP’de de kullandığım bir programdı. Windows 7’ye geçişte de kullandığım bu program basit ama özellikleri bakımından bence çok iyi. Hatta bu program Windows’un varsayılan programı olsa çok daha iyi olurdu.

Programın Başlıca Özellikleri Şunlar;

  • Dosyalarınız daha hızlı kopyalanır.
  • Dosya transferinizi durdurup devam ettirme özelliğine sahip.
  • Hata kurtarma özelliği bulunur. Kopyalama hatası olursa birkaç kez kurtarmaya çalışır, eğer kurtamazsa dosyayı atlayıp diğer dosyaları transfer etmeye devam eder.
  • Interaktif dosya listesine sahip. Transferde başarısız olan dosyaları size gösterir. Siz de bu sayede yalnızca problem yaratan dosyaları tekrar yüklemeye ve düzeltmeye çalışırsınız.
  • Kabuk Entegrasyonuna sahip. Explorer’ın kopyalama ve taşıma fonksiyonlarının yerini tamamen alarak size dosyalarla uğraşmanız açısında kolaylık sağlar.
  • Tam Unicode desteğine sahip.
  • Windows 7 x64 desteği var.

Biraz da programın özelliklerinden bahsedelim. Kopyalama işlemi yaparken kopyaladığınız her dosyanın sağ salim yerine ulaşıp ulaşmadığını görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Windows’ta dosya kopyalama işleminde bir hata oluşursa bütün işlem yarıda kalıyor. TeraCopy’deyse kopyalanamayan bir dosya varsa Skip (Atla) tuşuna basarak o dosyayı atlayıp diğer dosyaları aktarmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer, kopyalama esnasında kopyaladığınız dosyanın diğer tarafta da aynısının olduğunu söyleyen bir pencere çıkarsa Overwrite (Üzerine Yaz) butonuna, eğer bunu o kopyalama işlemindeki bütün dosyalara uygulamak isterseniz Overwrite’ın yanındaki All (Hepsi) butonuna tıklayın. Bu sayede eğer aynı dosyalardan karşı tarafta da varsa o dosyaların üzerine yazacak. Kısacası Overwrite butonu tek dosya için, All butonu bütün dosyalar için üzerine yazma işlemini gerçekleştiriyor. Ayrıca More butonuna basarsanız kopyalama işlemindeki dosyaların durumunu görebilirsiniz. Görmek istemezseniz de Less butonuna basın. Programın ayarlar kısmına değinmeye gerek duymuyorum.

Programın İngilizce olması sizi yanıltmasın. Kullanım açısında hiçbir sorun oluşturmuyor. Zaten sonuçta tek yaptığınız işlem kopyala/yapıştır olduğu için yukarıda verdiğim ufak bilgiler dışında İngilizce bilmenize gerek yok.

Programı indirmek için BURAYA tıklayınız!.

Comments of this post

Veysel

Veysel
06 Aralık 2010

Özellikleri gayet iyimiş, ancak birden fazla dosya ve uzun sürecek kopyalama işlemi için kullanılabilir diye düşünüyorum. Yoksa ayrıca bir program olarak kullanacağımı sanmıyorum. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Polat Büyü

Polat Büyü
06 Aralık 2010

Zaten kimse ayrı bir program olarak kullanmıyor ki. Windows'un kendi aracının yerini alıyor sadece. Kopyalama işlemi bitince de kapanıyor kendisi. Zaten özellikle kopyalama sırasında oluşan hatalarda çok işe yarıyor. Ayrıca benim gördüğüm normal kopyalama işlemine göre daha hızlı kopyalıyor.

Selçuk

Selçuk
06 Aralık 2010

Şahsen ben 3 senedir "Supercopier" kullanıyorum Windows'un kopyalama sisteminde kat kat daha iyi +hız +error karşı önlem bile alınmış onuda kullan derim

mt8

mt8
01 Ocak 2017

Bir sorum olacaktı, bu programın;

Mesela hedef hdd ye farklı hdd kaynaklarından uzun sürecek büyük dosyaları kopyalayacağız. Teracopy aynı anda kopyalamaya başlıyor ve hdd yi gereksiz yere kasıyor. Bunları sırasıyla yapamıyor mu ? Birini bitirince otomatik olarak diğerine geçmesi gibi. Ben bulamadım, siz biliyorsanız cevabınızı beklerim. Teşekkür ederim.