«

»

May 05

Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü


Bir süredir e-mail ile bu konuda yardım isteklerinin geldiğini görünce, bu konuda araştırma yapıp yardımcı olmaya karar verdim. Aşağıda size anlattığım 3 yöntemi deneyerek sorunlarınızı çözebilirsiniz.

SD/SDHC kartları için;

Çözüm 1: Hafıza kartınızın kilitini açın.
SD kartınızın sol tarafında kilit düğmesi var. Kilit düğmesinin yukarıda olduğundan emin olun. Eğer kilit düğmesi aşağıda olursa, hafıza kartınızın üzerinde düzenleme veya silme işlemi yapamazsınız.

Not: Eğer microSD/microSDHC kart veya miniSD/miniSDHC kart kullanıyorsanız, kartınızı microSD/miniSD adaptörüne yerleştirin. SD adaptör de kilit düğmesine sahip.

Çözüm 2: Kilit düğmesini değiştirin.

Kilit düğmesi kilitli durumda değilse;

 1. Kilit düğmesini yukarı aşağı kaydırın. Bu işlemi 3 kez yapın.
 2. Kilitli(Lock) durumda iken 30 saniye bekleyin.
 3. Kilit düğmesini yukarı doğru kaldırıp kiliti açın.
 4. Dosyalarınızı hafıza kartınıza aktarmayı deneyin.

Çözüm 3: Disk yöneticisini kullanarak hafıza kartınızı biçimlendirin. (Bütün hafıza kartları için)

Disk yöneticisi ile biçimlendirme ile ilgili açıklama yapmaya gerek duymadım. Resimlere bakarak bile az çok ne yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Eğer bilgisayar konusunda çok fazla bilginiz yoksa, her ne kadar kullanımı kolay da olsa Disk Yöneticisi ile ilgili bilen birine danışın. Olaki bir hata falan yaparsanız gelip beni suçlamayın diye baştan uyarayım. 🙂

Yukarıdaki yöntemler, hafıza kartı üreticisi olan Sandisk‘in sitesinden alınıp tarafımdan Türkçe’ye çevirilmiştir.

Disk yazma koruması ile ilgili hatayı USB belleklerinizde alıyorsanız, USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ? ve Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü isimli yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız, lütfen bana soru sormak yerine Google’da arayarak sorununuzu çözmeye çalışın. Şu zamana kadar hafıza kartıyla ilgili bir sorun yaşamadım. Sorun yaşarsam ve bu yazıda anlattığım yöntemler işe yaramazsa o zaman çözümünü Google’dan araştırıp bulduktan sonra sitede yayınlarım. Bana soru sorduğunuzda benim de Google’dan araştırmam gerekecek. Buna ayıracak zamanım yok. Google’da aramaya üşeniyorsanız, en yakınınızda bilgisayar ile ilgili yardım alabileceğiniz bir dükkana uğrayıp sorunuzu oraya sorun.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

2 ping

Yorumu formunu geç

 1. Samsunlu

  Cok sagolun ya tesekkur ediyorum

  [Cevapla]

 2. selin

  Daha açık anlatsanız

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  En açık hali bu zaten. 🙂

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  En açık hali bu zaten. 🙂

  [Cevapla]

 3. Ömer kenger

  çok teşekkürler 🙂

  [Cevapla]

 4. İsimi boşver

  Teşekkürler gerçekten işe yaradı

  [Cevapla]

 5. minecraftpeindir

  çoooooook saol abi her yerde baktım ama bulamamıştım

  [Cevapla]

 6. seda

  allah razı olsun 🙂

  [Cevapla]

 7. volkan

  saol

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Css3 ile @font-face kullanımı

Sitemdeki yazı tipini değiştirmeyi düşünürken aklıma Css'teki font-face kullanımı aklıma geldi. Uzun süredir font-face'i bilmeme rağmen ya uygulamaya vakit ayıramadım...

Kapat