Bir süredir e-mail ile bu konuda yardım isteklerinin geldiğini görünce, bu konuda araştırma yapıp yardımcı olmaya karar verdim. Aşağıda size anlattığım 3 yöntemi deneyerek sorunlarınızı çözebilirsiniz.

SD/SDHC kartları için;

Çözüm 1: Hafıza kartınızın kilitini açın.
SD kartınızın sol tarafında kilit düğmesi var. Kilit düğmesinin yukarıda olduğundan emin olun. Eğer kilit düğmesi aşağıda olursa, hafıza kartınızın üzerinde düzenleme veya silme işlemi yapamazsınız.

Not: Eğer microSD/microSDHC kart veya miniSD/miniSDHC kart kullanıyorsanız, kartınızı microSD/miniSD adaptörüne yerleştirin. SD adaptör de kilit düğmesine sahip.

Çözüm 2: Kilit düğmesini değiştirin.

Kilit düğmesi kilitli durumda değilse;

  1. Kilit düğmesini yukarı aşağı kaydırın. Bu işlemi 3 kez yapın.
  2. Kilitli(Lock) durumda iken 30 saniye bekleyin.
  3. Kilit düğmesini yukarı doğru kaldırıp kiliti açın.
  4. Dosyalarınızı hafıza kartınıza aktarmayı deneyin.

Çözüm 3: Disk yöneticisini kullanarak hafıza kartınızı biçimlendirin. (Bütün hafıza kartları için)

Disk yöneticisi ile biçimlendirme ile ilgili açıklama yapmaya gerek duymadım. Resimlere bakarak bile az çok ne yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Eğer bilgisayar konusunda çok fazla bilginiz yoksa, her ne kadar kullanımı kolay da olsa Disk Yöneticisi ile ilgili bilen birine danışın. Olaki bir hata falan yaparsanız gelip beni suçlamayın diye baştan uyarayım. 🙂

Yukarıdaki yöntemler, hafıza kartı üreticisi olan Sandisk‘in sitesinden alınıp tarafımdan Türkçe’ye çevirilmiştir.

Disk yazma koruması ile ilgili hatayı USB belleklerinizde alıyorsanız, USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ? ve Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü isimli yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız, lütfen bana soru sormak yerine Google’da arayarak sorununuzu çözmeye çalışın. Şu zamana kadar hafıza kartıyla ilgili bir sorun yaşamadım. Sorun yaşarsam ve bu yazıda anlattığım yöntemler işe yaramazsa o zaman çözümünü Google’dan araştırıp bulduktan sonra sitede yayınlarım. Bana soru sorduğunuzda benim de Google’dan araştırmam gerekecek. Buna ayıracak zamanım yok. Google’da aramaya üşeniyorsanız, en yakınınızda bilgisayar ile ilgili yardım alabileceğiniz bir dükkana uğrayıp sorunuzu oraya sorun.

130 Responses to “Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir