«

»

Haz 09

Google Chrome/Chromium Arasındaki Farklar Nelerdir ?


Chromium, Google Chrome’ın da kaynak kodunu oluşturduğu açık kaynak bir web tarayıcısı projesi. Projenin geliştirici Chromium kopyaları Google Chrome ile benzemektedir. Aralarındaki temel farklar; Google logosu, otomatik güncelleştirme mekanizması, kullanım istatistiklerinin takibi ve Adobe Player entegrasyonudur.

Chromium açık kaynak projenin adı, Chrome ise final ürünün adıdır. Yani kısacası Chrome resmi sürüm, Chromium da daha çok geliştirici ve beta sürümü olan açık kaynaklı bir internet tarayıcısı. Google Chrome’a göre daha sade bir versiyondur. Aradaki farkları tablo şeklinde şuradan okuyabilirsiniz.

Kullanım açısından farkettiğim şeyleri de yazayım. Bir kere Chromium son derece hızlı. Google Chrome kullanıp çok hızlı olduğunu söyleyenler bir de Linux’te Chromium’u deneyip gerçek hız neymiş görsünler. Zaten aynı altyapıyı kullandıkları için Google Chrome kullanan kişinin yorumu muhtemelen “Eee, aynısı işte, bir tek logosu farklı” diyeceklerdir.

Linux’te Chrome yayınlanmaya başladığında, Chromium kullanmayı bırakmıştım. Fakat özellikle son zamanlarda Chrome’da bir yavaşlık dikkatimi çekti. Ayrıca neden olduğunu bilmediğim bir nedenden ötürü Facebook’a giriş yapıyor fakat sayfa üzerindeki linklere tıklandığında takılıyor. Diğer tarayıcılarda Facebook ile ilgili bu sorunu yaşamıyorum.

Chromium ile ilgili söylenecek çok fazla söz yok. Geliştirici veya beta sürümü bile olsa herhangi bir problem yaşadığımı pek hatırlamıyorum. Bu arada sadece geliştirici veya beta sürümü değil, kararlı sürümünün de olduğunu belirteyim.

Chromium’un amacı, daha güvenli, daha hızlı ve daha kararlı bir internet deneyimi sunmak. Bunu da sadece sözle değil, uygulayarak da gösteriyor…

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Tamindir.com Bloguma Sponsor Oldu

Son zamanlarda tamindir.com ismini daha sık telaffuz eder oldum. Kendilerinden bu zamana kadar 1 yıllık Eset Smart Security 5 lisansı...

Kapat