Hepsiburada.com sitesinde Free Dos Notebook’larla ilgili yazılmış yorumlardan bazılarını okudum. İnsanların sorduğu soru genellikle şu şekilde; “Bilgisayarın yanında neden driver(sürücü) Cd’si yok”. Biraz düşünün arkadaşlar. Siz bir bilgisayar alıyorsunuz ve bu bilgisayarın yanında işletim sistemi gelmiyor. Peki işletim sistemi yoksa o bilgisayarı üreten firma size hangi işletim sisteminin sürücülerini Cd’de verecek?.

Bilgisayara kurulacak işletim sistemlerini şöyle bir sıralayacak olursak; Windows XP, Windows Vista, Windows 7, GNU/Linux dağıtımları veya Unix türevleri. Bazı firmalar GNU/Linux dağıtımları için sürücü hazırlamıyorlar. Biz hazırlayanları örnek gösterecek olursak, bu dört sistem için dört tane cd gönderilmesi lazım. Bunu hiçbir firma yapmak istemez. Yapmaz da zaten. Firmaları sürücü cdsi vermiyorlar diye suçlamayın.

Free Dos ile ilgili kısa bir bilgi verecek olursak; Microsoft’un 1999’da MS-DOS’u geliştirmeyi durdurması üzerine serbest DOS’u yaşatmak için doğmuş GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir. Amacı DOS ile %100 uyumlu olmaktır ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşılmıştır. Bu işletim sistemi ile yine açık kaynaklı Arachne web tarayıcısını kullanarak, çok eski bilgisayarlar ile İnternete son derece ucuza bağlanmanız mümkündür. Daha fazla bilgi için Wikipedia sayfasını ziyaret edin.

Bilgisayarların Free Dos olarak satılmasındaki amaç, insanlara dilediği işletim sistemini kurma özgürlüğü sunmaktır. Ayrıca işletim sistemine para vermediğiniz için ortalama 200 TL daha az para ödersiniz. Örneğin size, bilgisayarın yanında Windows 7 sürücü cdsi verilse, siz bilgisayarınıza Windows 7 yükleyeceksiniz. O zaman özgürlük dediğimiz şeyin ne anlamı var?. Free Dos olması en çok GNU/Linux kullanıcılarının işine yarıyor diyebilirim. Sonuçta Windows kullanıcıları işletim sistemi için yine para ödemek zorunda kalıyorlar. Korsan kullanmak istemiyorlarsa tabi ki.

Free Dos ile satılan bilgisayarların yanında sürücü gelmediği için ve sürücü kurulmadan internete bağlanılamayabilir. Bunun da çözümü gayet basit. Bir arkadaşınıza rica edip kullanmayı istediğiniz işletim sisteminin sürücülerini sizin için bilgisayarı satan firmanın internet sitesinden indirsin veya üşenmeyip bir internet kafeye gidip sürücüleri kendiniz usb belleğe indirin. Bu kadar şeyle uğraşamam kardeşim, uzun iş derseniz ikinci bir alternatif daha var. Free Dos bilgisayar almaya çalışmak için kendinizi kasmayın. Yanında işletim sistemi satılan bir bilgisayar alın.

20 Responses to “Free DOS Nedir?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir