Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

Hergün gittiğim internet kafede önceden böyle bir uyarı vermezken birden bu uyarıyı almaya başladım. Elemanı çağırıp herhangi bir koruma programı olup olmadığını sordum. Bana bir koruma programı olmadığını söyledi. İnternette kısa bir araştırmadan sonra sorunu regedit’ten çözüleceğini gösteren yazılardan biri sorunumu çözmeme yetti.

Bu sorunu çözmek için;

Başlat > Çalıştır > regedit yazıp enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies kısmında sağ tarafta WriteProtect‘i göreceksiniz. Onu çift tıklayın ve oradaki 1 değerini 0 yapın ve kapatın. Artık Usb belleğinize dilediğiniz gibi kopyalama yapabilirsiniz.

StorageDevicePolicies Yoksa Ne Yapacaksınız?

Bu yazının altına yorum yazan arkadaş StorageDevicePolicies kısmının olmadığını söylemiş. Ben bu yazıyı Windows XP’de hazırlamıştım ve şu anda Windows 7 kullanıyorum. Kendi kullandığım Windows 7’de de StorageDevicePolicies kısmı yok. Sanırım bu Windows 7 ile alakalı bir durum. Arkadaşın yorumundan sonra internette ufak bir araştırma yaptım.

Sorunun çözümü için Usb Disk Yazma Koruması isimli rar dosyasını bilgisayarınıza indirin. İndirdikten sonra rar dosyasını açın. İçinde iki tane kayıt girdisi olduğunu göreceksiniz. Usb disk yazma koruması açık olana çift tıklayıp çıkan pencerede Evet’i tıklarsanız korumayı aktif hale getirmiş olursunuz. Aynı işlemi Usb disk yazma koruması kapalı için yaparsanız korumayı kapatmış olursunuz. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra Control’un altına StorageDevicePolicies eklendiğini de göreceksiniz.

Yukarıda anlattığım yöntemler işe yaramıyorsa USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu aralar Hafıza kartlarıyla ilgili de sorular almaya başladım. Hafıza kartlarındaki sorunu çözmek için Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazmadan Önce Aşağıdaki Yazıyı Sonuna Kadar Okuyun!

Şu Usb Bellek Disk Yazma Koruması ile ilgili son bir açıklama yapacağım ve bu konuyu da burada kapatacağım. Yazdığım iki yazı da tarafımdan denenmiş olup çalışmaktadır. Linkleri indiremeyen kişiler de olmuş. Linkler kontrol edildi ve herhangi bir problem yok. Linklerde sorun olursa zaten düzeltiyorum. Bunun dışında, gelen yorumlarda gördüğüm kadarıyla bazı kişilerde bu yöntem işe yararken bazı kişilerde işe yaramıyor.

Gökhan isimli arkadaşın yazdığı yorum her şeyi net bir şekilde açıklıyor.
“arkadaşlar bilgisayar ortamında sendeki sorunla başkasındaki sorun aynı olmuyor kişiye bağlı olarak sorunlar oluyor yöntemi paylaşan arkadaşımız güzel bir yöntem paylaşmış emeğine sağlık ben pc ile ilgileniyorum iki pc yede aynı programları kurdum format sonrası birinde oldu birinde olmadı bilgisayardaki soruna bağlı kimse yöntem kötü demesin.”

Şunu da yeri gelmişken belirteyim. Sitemde yazdığım yöntemleri önce kendi bilgisayarımda denedikten ve çalışıp çalışmadığını test edip, çalıştığını gördükten sonra siteye ekliyorum. Boşu boşuna “çalışmıyor vs” diyerek beni suçlamaya kalkmayın. Ben bu zamana kadar karşılaştığım bütün sorunları araştırarak bir şekilde çözdüm. Beni suçlayacak olan arkadaşlar daha iyi biliyorlarsa kendileri yapsınlar.

Herkese tek tek e-mail ile yardım etmeye çalıştım fakat herkesin bilgisayar bilgisi aynı olmadığı için karşımdaki insanlara yardımcı olmak pek mümkün olmuyor. Belki bir yerlerde bir hata yapıyorsunuz. Zaten sorununuzun tek bir yanıtı olsa, derim ki şunu şunu yapın düzelir. Fakat bu sorunun bir kaç tane nedeni olabilir. O yüzden tam olarak kesin bir şey söyleyemiyorum. Bu yöntem işe yaramadıysa, lütfen Google’a sorun. Sorununuzun çözümü illa ki Google’da vardır. Google’da aradım bulamadım diyen varsa muhtemelen aramasını bilmiyordur. Ben bu zamana kadar her sorunumu Google’dan arayarak çözdüm. Hiçbir zaman aradım bulamadım gibi bahaneler üretmedim.

Bu arada bilgisayarla ilgili fazla bilgisi olmayan kişiler varsa benim onlara tavsiyem bu tarz sorunlarını çözmeyle uğraşmak yerine bir iki tane bilgisayar kitabı alıp temel bazı şeyleri öğrenip kendilerini geliştirsinler. Kendinizi geliştirdikten sonra sorunlarınızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturduğunuzu göreceksiniz. Bilgisayar dergileri alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir şeyleri öğrenmeden/bilmeden sorunlarınızı çözmeye çalışırsanız boşuna uğraşmış olursunuz.

211 thoughts on “Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

 1. Reply Büşra Haz 20,2013 16:45

  ben telefon hsfıza kartım için yardım istiyorum.KArta hiçbir şekilde müzik atamıyorum yazma koruması var diye hata veriyor yardımcı olurmusunuz?

  [Cevapla]

 2. Reply erkunç Tem 2,2013 00:38

  teşekkür ederim sorun çözüldü.

  [Cevapla]

 3. Reply mehmet sarıca Tem 15,2013 18:24

  alah razı olsun ustat

  [Cevapla]

 4. Reply osman Eki 26,2013 00:11

  Merhaba
  4 gb kingston flaş disk ime, hiç bir şey atamıyorum,silemiyorum, biçimlendiremiyorum, her seferde disk yazmaya karşı korumalı uyarısı alıyorum , başka flaş disk ve hafıza kartında bu sorun olmuyor,sadece bu flaş ta oluyor, (başka pc ler de de denedim sorun aynı.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Emin olmamakla birlikte, söylediklerinize bakıldığında 4 gb belleğinizde sorun var gibi görünüyor. Eğer bir sorun yoksa, o zaman internetten, yazdığım yöntemlerin dışında bir yöntem bulmanız gerekecek.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Emin olmamakla birlikte, söylediklerinize bakıldığında 4 gb belleğinizde sorun var gibi görünüyor. Eğer bir sorun yoksa, o zaman internetten, yazdığım yöntemlerin dışında bir yöntem bulmanız gerekecek.

  [Cevapla]

 5. Reply memoli Oca 8,2014 15:20

  çalışmıyo çigerim başka yolu yokmu

  [Cevapla]

 6. Reply asdd Nis 3,2014 13:25

  yapyım başlat çalıştır vb olmuyo

  [Cevapla]

 7. Reply Mücahit Aydoğan Nis 25,2014 17:42

  Teşekkürler işime yaradı. :)

  [Cevapla]

 8. Reply sinan Tem 4,2014 13:27

  süper bi yöntem kardeşim çok saol emeğine sağlık

  [Cevapla]

 9. Reply halil Ağu 5,2014 16:25

  windows 8.1 için nasıl yapalım

  [Cevapla]

 10. Reply Ersan Ağu 5,2014 20:02

  kardeşim benim flaş belleğim (San Disk Cruzer Edge 8 Gb) içinde kendi yazılım programları var iki yıl önce o programlarıyla uğraşırken korumasını aktif hale getirmişim hiç bişey atamıyorum içinden bişeyde silemiyorum biçimlendiremiyorumda programlarıyla uğraşıpda yapamıyom sizin önerilerinizde işe yaramadı çıkan hata şu (RunSanDisk Secure Access_Win.exe silinemiyor: Disk yazmaya karşı korumalı.
  Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın.)

  [Cevapla]

 11. Reply MAZGAC Eyl 6,2014 12:01

  Öncelikle çok ama çok teşekkür ederim üstadım.İçindeki bilgileri doğal olarak kurtaramadım ama verdiğiniz bilgi sayesinde 1 TB lık HDD kurtuldu.

  Wİndows 7 ultimate kullanıyorum."StorageDevicePolicies" dosyası önce görünmüyordu.

  "Usb Disk Yazma Koruması" isimli dosyayı indirdim ve "usb-yazma-koruması-kapalı" isimli dosyayı çalıştırıp
  Başlat > Çalıştır > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies i çift tıklayıp değerini sıfır yaptım biçimlendirme proğramı ile biçimlendirdim.
  Gerekli proğram ve uygulama videosu linkini veriyorum.
  http://turbobit.net/ds6zj445rikt.html

  veya
  http://ul.to/tfjyoxp1

  Üstada tekrar tekrar teşekkürler..Saygılar..

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Ben de teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Ben de teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  [Cevapla]

 12. Reply xxyy Eyl 11,2014 15:47

  gerçekten çok teşekkür ederim 2 saattir bilgisayarda araştırma yaptım çözemedim en sonunda sorunu sayenizde çözebildim,emeğinize sağlık

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

 13. Reply ali Eki 14,2014 12:54

  o kadar problemle karşılaştım 10 yıldır pc de böyle saçma sapan şey görmedim duymadım başıma gelinec araştırdım varmış dünya üzerindede .sevinim mi üzülim mi.. ya arkadaş video yu kopyala yapıştır yapıyom pc ilk çıktıgından beri. yine yaptım bu sefer dosya veya klasör hatası lagaluga yapıyor pc yi kırmak istiyom.silemiyomda. taşıyamıyomda. yarabbim sen bana yol göster rüyamda…

  [Cevapla]

 14. Reply gurkan Eki 22,2014 10:29

  Nihayet sonunda çözüldü be

  [Cevapla]

 15. Reply angel18 Kas 23,2014 18:36

  allah razı olsun 2 yıldır yapamadıgım mp3 ümü yaptım disk korumayı kaldırdım saolun gerçekten beninki windows 8 oldugu için hemen oldu ya

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

  [Cevapla]

 16. Reply eren Oca 22,2015 18:45

  sonunda oldu teşekkürler.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim

  [Cevapla]

 17. Reply Yardımcıbiri Nis 9,2015 01:04

  SD kartınızı bilgisayarınızdan biçimlendirmeye çalışın.. Uyarı veriyorsa gene kartı telefonunuza tekrar takıp ayarlardan hafıza kartı seçeneğine gelin. Kart boş ise zaten sizi uyaracak ve biçimlendirmenizi isteyecek yoksa kendiniz biçimlendirin.. Bende hiç bir çözüm sonuç vermedi ama bu şekilde 16gb sd kartı kurtardım.. telefonumda kullanıyorum şu an..

  [Cevapla]

Leave a Reply

  

  

  

Önceki yazıyı okuyun:
Dosya Adı, Dizin Adı veya Birim Etiketi Sözdizimi Hatalı

Windows'ta şimdiye kadar aldığım en saçma hatalardan birisi. Önceden oluşturmuş olduğum bir klassörün içerisinde 4 tane dosya vardı ve bu...

Kapat