«

»

Haz 27

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü


Hergün gittiğim internet kafede önceden böyle bir uyarı vermezken birden bu uyarıyı almaya başladım. Elemanı çağırıp herhangi bir koruma programı olup olmadığını sordum. Bana bir koruma programı olmadığını söyledi. İnternette kısa bir araştırmadan sonra sorunu regedit’ten çözüleceğini gösteren yazılardan biri sorunumu çözmeme yetti.

Bu sorunu çözmek için;

Başlat > Çalıştır > regedit yazıp enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies kısmında sağ tarafta WriteProtect‘i göreceksiniz. Onu çift tıklayın ve oradaki 1 değerini 0 yapın ve kapatın. Artık Usb belleğinize dilediğiniz gibi kopyalama yapabilirsiniz.

StorageDevicePolicies Yoksa Ne Yapacaksınız?

Bu yazının altına yorum yazan arkadaş StorageDevicePolicies kısmının olmadığını söylemiş. Ben bu yazıyı Windows XP’de hazırlamıştım ve şu anda Windows 7 kullanıyorum. Kendi kullandığım Windows 7’de de StorageDevicePolicies kısmı yok. Sanırım bu Windows 7 ile alakalı bir durum. Arkadaşın yorumundan sonra internette ufak bir araştırma yaptım.

Sorunun çözümü için Usb Disk Yazma Koruması isimli rar dosyasını bilgisayarınıza indirin. İndirdikten sonra rar dosyasını açın. İçinde iki tane kayıt girdisi olduğunu göreceksiniz. Usb disk yazma koruması açık olana çift tıklayıp çıkan pencerede Evet’i tıklarsanız korumayı aktif hale getirmiş olursunuz. Aynı işlemi Usb disk yazma koruması kapalı için yaparsanız korumayı kapatmış olursunuz. Ayrıca bu işlemi yaptıktan sonra Control’un altına StorageDevicePolicies eklendiğini de göreceksiniz.

Yukarıda anlattığım yöntemler işe yaramıyorsa USB Disk Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu aralar Hafıza kartlarıyla ilgili de sorular almaya başladım. Hafıza kartlarındaki sorunu çözmek için Hafıza Kartlarında Disk Yazma Korumasının Çözümü isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazmadan Önce Aşağıdaki Yazıyı Sonuna Kadar Okuyun!

Şu Usb Bellek Disk Yazma Koruması ile ilgili son bir açıklama yapacağım ve bu konuyu da burada kapatacağım. Yazdığım iki yazı da tarafımdan denenmiş olup çalışmaktadır. Linkleri indiremeyen kişiler de olmuş. Linkler kontrol edildi ve herhangi bir problem yok. Linklerde sorun olursa zaten düzeltiyorum. Bunun dışında, gelen yorumlarda gördüğüm kadarıyla bazı kişilerde bu yöntem işe yararken bazı kişilerde işe yaramıyor.

Gökhan isimli arkadaşın yazdığı yorum her şeyi net bir şekilde açıklıyor.
“arkadaşlar bilgisayar ortamında sendeki sorunla başkasındaki sorun aynı olmuyor kişiye bağlı olarak sorunlar oluyor yöntemi paylaşan arkadaşımız güzel bir yöntem paylaşmış emeğine sağlık ben pc ile ilgileniyorum iki pc yede aynı programları kurdum format sonrası birinde oldu birinde olmadı bilgisayardaki soruna bağlı kimse yöntem kötü demesin.”

Şunu da yeri gelmişken belirteyim. Sitemde yazdığım yöntemleri önce kendi bilgisayarımda denedikten ve çalışıp çalışmadığını test edip, çalıştığını gördükten sonra siteye ekliyorum. Boşu boşuna “çalışmıyor vs” diyerek beni suçlamaya kalkmayın. Ben bu zamana kadar karşılaştığım bütün sorunları araştırarak bir şekilde çözdüm. Beni suçlayacak olan arkadaşlar daha iyi biliyorlarsa kendileri yapsınlar.

Herkese tek tek e-mail ile yardım etmeye çalıştım fakat herkesin bilgisayar bilgisi aynı olmadığı için karşımdaki insanlara yardımcı olmak pek mümkün olmuyor. Belki bir yerlerde bir hata yapıyorsunuz. Zaten sorununuzun tek bir yanıtı olsa, derim ki şunu şunu yapın düzelir. Fakat bu sorunun bir kaç tane nedeni olabilir. O yüzden tam olarak kesin bir şey söyleyemiyorum. Bu yöntem işe yaramadıysa, lütfen Google’a sorun. Sorununuzun çözümü illa ki Google’da vardır. Google’da aradım bulamadım diyen varsa muhtemelen aramasını bilmiyordur. Ben bu zamana kadar her sorunumu Google’dan arayarak çözdüm. Hiçbir zaman aradım bulamadım gibi bahaneler üretmedim.

Bu arada bilgisayarla ilgili fazla bilgisi olmayan kişiler varsa benim onlara tavsiyem bu tarz sorunlarını çözmeyle uğraşmak yerine bir iki tane bilgisayar kitabı alıp temel bazı şeyleri öğrenip kendilerini geliştirsinler. Kendinizi geliştirdikten sonra sorunlarınızı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturduğunuzu göreceksiniz. Bilgisayar dergileri alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir şeyleri öğrenmeden/bilmeden sorunlarınızı çözmeye çalışırsanız boşuna uğraşmış olursunuz.

Yazar hakkında

Polat Büyükarslan

Amacım, siteyi açtıktan sonra başladığım GNU/Linux dağıtımlarına olan ilgim ve bilgilerimi bu site üzerinden paylaşmak, bununla birlikte, yılların verdiği birikimle Windows ile ilgili yazılara da sıkça yer verip siteye gelen kişileri bilgilendirmek. Umarım sitede aradığınızı bulmuşsunuzdur. Her türlü sorununuzda iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

2 ping

Yorumu formunu geç

 1. Büşra

  ben telefon hsfıza kartım için yardım istiyorum.KArta hiçbir şekilde müzik atamıyorum yazma koruması var diye hata veriyor yardımcı olurmusunuz?

  [Cevapla]

 2. erkunç

  teşekkür ederim sorun çözüldü.

  [Cevapla]

 3. mehmet sarıca

  alah razı olsun ustat

  [Cevapla]

 4. osman

  Merhaba
  4 gb kingston flaş disk ime, hiç bir şey atamıyorum,silemiyorum, biçimlendiremiyorum, her seferde disk yazmaya karşı korumalı uyarısı alıyorum , başka flaş disk ve hafıza kartında bu sorun olmuyor,sadece bu flaş ta oluyor, (başka pc ler de de denedim sorun aynı.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Emin olmamakla birlikte, söylediklerinize bakıldığında 4 gb belleğinizde sorun var gibi görünüyor. Eğer bir sorun yoksa, o zaman internetten, yazdığım yöntemlerin dışında bir yöntem bulmanız gerekecek.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Emin olmamakla birlikte, söylediklerinize bakıldığında 4 gb belleğinizde sorun var gibi görünüyor. Eğer bir sorun yoksa, o zaman internetten, yazdığım yöntemlerin dışında bir yöntem bulmanız gerekecek.

  [Cevapla]

 5. memoli

  çalışmıyo çigerim başka yolu yokmu

  [Cevapla]

 6. asdd

  yapyım başlat çalıştır vb olmuyo

  [Cevapla]

 7. Mücahit Aydoğan

  Teşekkürler işime yaradı. 🙂

  [Cevapla]

 8. sinan

  süper bi yöntem kardeşim çok saol emeğine sağlık

  [Cevapla]

 9. halil

  windows 8.1 için nasıl yapalım

  [Cevapla]

 10. Ersan

  kardeşim benim flaş belleğim (San Disk Cruzer Edge 8 Gb) içinde kendi yazılım programları var iki yıl önce o programlarıyla uğraşırken korumasını aktif hale getirmişim hiç bişey atamıyorum içinden bişeyde silemiyorum biçimlendiremiyorumda programlarıyla uğraşıpda yapamıyom sizin önerilerinizde işe yaramadı çıkan hata şu (RunSanDisk Secure Access_Win.exe silinemiyor: Disk yazmaya karşı korumalı.
  Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın.)

  [Cevapla]

 11. MAZGAC

  Öncelikle çok ama çok teşekkür ederim üstadım.İçindeki bilgileri doğal olarak kurtaramadım ama verdiğiniz bilgi sayesinde 1 TB lık HDD kurtuldu.

  Wİndows 7 ultimate kullanıyorum."StorageDevicePolicies" dosyası önce görünmüyordu.

  "Usb Disk Yazma Koruması" isimli dosyayı indirdim ve "usb-yazma-koruması-kapalı" isimli dosyayı çalıştırıp
  Başlat > Çalıştır > regedit
  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlStorageDevicePolicies i çift tıklayıp değerini sıfır yaptım biçimlendirme proğramı ile biçimlendirdim.
  Gerekli proğram ve uygulama videosu linkini veriyorum.
  http://turbobit.net/ds6zj445rikt.html

  veya
  http://ul.to/tfjyoxp1

  Üstada tekrar tekrar teşekkürler..Saygılar..

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Ben de teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Ben de teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

  [Cevapla]

 12. xxyy

  gerçekten çok teşekkür ederim 2 saattir bilgisayarda araştırma yaptım çözemedim en sonunda sorunu sayenizde çözebildim,emeğinize sağlık

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim.

  [Cevapla]

 13. ali

  o kadar problemle karşılaştım 10 yıldır pc de böyle saçma sapan şey görmedim duymadım başıma gelinec araştırdım varmış dünya üzerindede .sevinim mi üzülim mi.. ya arkadaş video yu kopyala yapıştır yapıyom pc ilk çıktıgından beri. yine yaptım bu sefer dosya veya klasör hatası lagaluga yapıyor pc yi kırmak istiyom.silemiyomda. taşıyamıyomda. yarabbim sen bana yol göster rüyamda…

  [Cevapla]

 14. gurkan

  Nihayet sonunda çözüldü be

  [Cevapla]

 15. angel18

  allah razı olsun 2 yıldır yapamadıgım mp3 ümü yaptım disk korumayı kaldırdım saolun gerçekten beninki windows 8 oldugu için hemen oldu ya

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

  [Cevapla]

  P_Buyukarslan Yanıtladı:

  Rica ederim. Sorununuzun çözülmesine sevindim.

  [Cevapla]

 16. eren

  sonunda oldu teşekkürler.

  [Cevapla]

 17. Yardımcıbiri

  SD kartınızı bilgisayarınızdan biçimlendirmeye çalışın.. Uyarı veriyorsa gene kartı telefonunuza tekrar takıp ayarlardan hafıza kartı seçeneğine gelin. Kart boş ise zaten sizi uyaracak ve biçimlendirmenizi isteyecek yoksa kendiniz biçimlendirin.. Bende hiç bir çözüm sonuç vermedi ama bu şekilde 16gb sd kartı kurtardım.. telefonumda kullanıyorum şu an..

  [Cevapla]

 18. Doğuş

  merhaba, benim kullandığım usb 2.0 samsung passport tip harddiskim yatığım yapılandırma çalışması sonrası defoorme oldu ve bir şekilde yazmaya karşı korumalıdır uyarısı aldım sayısız programve türkçe forumlarda yazan bilhassa HKEY_ töntemleri denedim sonuç başarısız oldu şimdi size bu sorunu yaşayanlar için bir rus hacker sittesinde bulduğum denediğim ve çalışan bilgiyi aktaracağım

  başlat menüsüne geliyoruz ve "command" yazıp enter layarak kod dizimini açıyoruz

  ardından bitişik şekilde "diskpart" yazıp enter e basıyruz.

  eğerki windows güvenllik uyarısı verirse evet tuşu ile onaylıyoruz

  açılan yeni koddizimi penceresine "list volume" yazıyoruz ve entere basıyoruz.

  kısa bir süre içinde makinadaki bütün gizli ve yerel diskler görünüyor her diskin karşısında volume 1, volume 2, diyerek listeleniyor ve muhtemelen hata aldığınız hdd nin karşısında da RAW yazıyor.

  şimdi yapacağımız işlem

  "select volume #" yazılacak # yerine hata aldığımız hdd nin volume numarası yazılcak mesela select volume 5" gibi ve entere basacağız.

  bize volume selected cevabı gelecek ardından,

  "attributes disk clear readonly" yazacağız ve entere basacağız bu şekilde pencere bir süresize yanıt vermeybilir endişelenmeyin pc nin hızına göre bir miktar beklemelisiniz ben 2 dakkia bekledim.

  -tekrar kod satırı aktif hale geldiyse.

  "exit" yazıp enterlayıp çıkacağız

  hepsi bukadar sorun olursa.

  sayilirdogus@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  [Cevapla]

 19. uğur

  HARİKASINIZZZZZZ çok teşekkür ederim.

  [Cevapla]

 20. sevil

  yönteminizi denedim ancak yine de disk korumalı demeye devam ediyor. Ayrıca korumalı dosyaları silmek istedim sağ tıkladığımda sil seçeneği yoktu. Düzeltmek için tekrar girip 0’ı 1 olarak değiştirdim aynı sorun halen devam ediyor. Ne yapabilirim ?

  [Cevapla]

 21. mehmet

  windows 10 nasıl olacak

  [Cevapla]

 22. mehmet

  windows 10 nasıl olacak abi

  [Cevapla]

 23. can

  benim bilgisayarım micro sd kartlarımı okumuyor. “disk yazmaya karşı korumalı” hatası alıyorum. başka bilgisayarda ikisi de düzgün çalışıyor. internetten araştırdım ve çoğu şeyi denedim. regedit ayarlarına girdim. http://www.polatbuyukarslan.com/sorun-cozum/disk-… Burada yazdığı gibi WriteProtect değerini 1 değil, 0 yaptım. Daha doğrusu zaten 0’dı öyle bıraktım. Ms-dos’ta diskpart kodu yazarak diski sıfırlamaya çalıştım. Orada da readonly kısmını değiştirdim kod yazarak ama eski haline döndü yine. Anladığım kadarıyla disklerde sorun yok. Başka pc’de çalışıyor ama ben bilgisayardaki yazılımsal sorunu ne denediysem çözemedim. Kartların içine dosya atamıyorum. Sistem geri yükleme yapabileceğim sağlam bir noktam da yok. Ne yapabilirim? Acil yardıma ihtiyacım var.

  [Cevapla]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Önceki yazıyı okuyun:
Dosya Adı, Dizin Adı veya Birim Etiketi Sözdizimi Hatalı

Windows'ta şimdiye kadar aldığım en saçma hatalardan birisi. Önceden oluşturmuş olduğum bir klassörün içerisinde 4 tane dosya vardı ve bu...

Kapat