Atatürk

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5)

Öğrenme Modu hakkında

Öğrenme Modu ile saatinizi, kızılötesi (enfraruj) sensörü bulunan herhangi bir müzik seti, ya da başka bir cihazın kumandasında kullanmak üzere ayarlayabilirsiniz. Öğrenme modunda, gerektiğinde hemen çağırılabilecek 16 fonksiyona ait enfraruj verileri depolayabilirsiniz.

Önemli!

 • Enfraruj sinyal biçimlerindeki farklılıklar nedeniyle, bu saat bazı cihazlar için doğru çalışmayabilir.
 • Eğer saatinizin pil gücü çok düşükse Öğrenme Modu fonksiyonları tam olarak çalışmayabilir.
 • Pilin değiştirilmesiyle Öğrenme Modunda girdiğiniz veriler silinecektir. Pili değiştirdikten sonra da aynı fonksiyonları kullanmak istiyorsanız, verileri önceden bir yere not almayı unutmayınız.
 • Bazı fonksiyonların Öğrenme Modu verileri diğerlerinden daha fazla yer (hafıza) kaplayabilir. Bu yüzden verileri depolayabileceğiniz toplam fonksiyon sayısı 16’dan az olabilir.

Öğrenme Modu verilerinin hafızaya girilmesi

  1. Saat-Tarih Modundayken, Öğrenme Modunu () seçmek için düğmesine basınız.
  2. Veri hafızası göstergesi görününceye kadar düğmesini 1-2 saniye basılı tutunuz. Verilerin hafızaya alınması için gerekli bütün düğme işaretleri göstergede görülür. Veri hafızası göstergesindeyken 2 ya da 3 dakika süreyle herhangi bir işlem yapmazsanız, saat kendiliğinden Öğrenme Moduna geri döner.
  3. Verinin nerede depolanacağını seçmek için bir düğmeye basınız. Bir düğmeye bastığınızda, o düğmeye karşılık gelen işaret göstergede yanıp sönmeye başlar. Bu, saatin veri girişi için hazır olduğunu gösterir. Eğer bir işaret yanıp sönmeye başladıktan sonra 15 saniye kadar herhangi bir işlem yapmazsanız, saat kendiliğinden Veri Hafızası Göstergesine geri döner.
  4. Fonksiyonunu hafızaya almak istediğiniz uzaktan kumanda aletinin sinyal yayıcısını şekilde görüldüğü gibi saatin sinyal yayıcısının karşısına koyunuz ve uzaktan kumanda aletinde verisini hafızaya almak istediğiniz fonksiyonun düğmesine basınız. Bu anda, saatin göstergesinin üst kısmında, sinyalin alındığını gösteren  işareti belirir. Saati ya da uzaktan kumanda aletini oynatmamaya özen gösteriniz. Ayrıca, uzaktan kumanda aletinin düğmesini, işareti saatin göstergesinden kayboluncaya kadar basılı tutunuz. Saat enfraruj verileri hafızaya alırken, göstergenin üst kısmında “- -” işareti görülür. Saat, sadece düğme işaretlerinden biri göstergede yanıp söndüğü sürece Öğrenme Modu verisini alabilir. Eğer seçtiğiniz düğme işaretinin yanıp sönmesi durursa 3. adıma geri dönünüz. Verilerin hafızaya girilmesi bittikten sonra, ilgili düğme işareti saatin göstergesinden kaybolur. (Şekil 1)

Saatin göstergesindeki “Er” (hata) işareti (Şekil 2), ya verinin doğru alınmadığını ya da enfraruj verinin saatin hafızasında doğru depolanmadığını bildirir. 3. adımdan başlayarak işlemleri tekrarlayınız.
Saatin göstergesinde “FL” (dolu) işareti (Şekil 3), hafızanın dolu olup başka veri girişi yapılamayacağını bildirir.
5. Daha fazla veri depolamak isterseniz 3. adımdan devam ediniz. İşlemleri bitirmek için düğmesine basıp Öğrenme Moduna dönünüz.

Önemli

 • Öğrenme Modu verisinin hafızaya alınmasıyla, seçtiğiniz hafıza bölgesinde daha önceden depolanmış olan bilgiler ile yeni veriler yer değiştirir. Daha önceden depolanmış verilerin yerine yenilerini koymak isterseniz, yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra, 4. adımda, değiştirmek istediğiniz veriye ait düğmeye basınız.
 • Mevcut verileri yenileri ile değiştirme işlemi sırasında “Er” ya da “FL” hatası ortaya çıkarsa, eski veriler değişmeksizin hafızada kalır.
 • Bazen saat, verilerin doğru olarak hafızaya alındığını gösterse bile, sonradan fonksiyonu Öğrenme Modunda kullanma sırasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda, yukarıdaki işlemleri yenileyip Öğrenme Modu verilerini yeniden yüklemeyi deneyiniz. Eğer Öğrenme Modunda fonksiyon hala düzgün çalışmıyorsa, hafızaya aldığınız sinyal ile bu saatin uzaktan kumanda sistemi uyumlu olmayabilir.
 • Hangi fonksiyonu hangi düğmeye yüklediğinizi hatırlamak için bu kılavuzun arkasındaki Öğrenme Modu Not Sayfasını kullanabilirsiniz.

Öğrenme Modu verilerinin kullanımı

 1. Saat-Tarih Modundayken, Öğrenme Moduna () geçmek için düğmesine basınız.
 2. Sinyal yayıcıyı, kumanda etmek istediğiniz cihaza doğru tutup ilgili fonksiyon düğmesine basınız.

Öğrenme Modu verilerini silmek için

 1. Saat-Tarih Modundayken, Öğrenme Moduna () geçmek için düğmesine basınız.
 2. Veri hafızası göstergesi görününceye kadar düğmesini 1-2 saniye basılı tutunuz.
 3. Silmek istediğiniz Öğrenme Modu verisine karşılık gelen düğmeye basınız. Bu anda göstergede o düğmeye ait işaret yanıp sömeye başlar.
 4. Düğme işaretinin yanıp sönmesi duruncaya kadar düğmesine basılı tutunuz.
 5. Öğrenme Moduna geri dönmek için düğmesine basınız.

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 3)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 4)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 8 )

Share Button

Comments of this post

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2) |

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2) |
17 Nisan 2012

[…] Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5) […]

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6) |

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6) |
17 Nisan 2012

[…] Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5) […]

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7) |

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7) |
17 Nisan 2012

[…] Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5) […]