Atatürk

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 3)


Önceki yazılarımızda Casio CMD-40 Kol Saati’nin Türkçe kullanma kılavuzundaki bilgileri aktarmıştım. Kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Üretici firma kodu (Televizyon)

Üretici firma kodu (Videoteyp Cihazları)

Üretici firma kodunun ayarlanması

 1. Üretici firma kodunu ayarlamak istediğiniz televizyon ya da videoteyp cihazını açınız.
 2. Saat-Tarih Modunda, Televizyon Modunu() ya da Video Modunu() seçmek için B düğmesine basınız. Televizyonunuzun kodunu ayarlayacaksanız Televizyon Modunu, videoteyp cihazınızın kodunu ayarlayacaksanız Video Modunu seçiniz.
 3. Üretici firma kodu göstergede yanıp sönmeye başlayıncaya kadar A düğmesine basınız.
 4. Televizyon ya da video üretici firma kodu ayarı göstergesindeyken kod numarasını artırmak için ▲ düğmesine basınız. ▲ düğmesini basılı tutarak kod numarasını hızla arttırabilirsiniz. Üretici firma kodlarıyla ilgili ayrıntılar için Üretici firma kodu Tablosu’na bakınız.
 5. Göstergedeki üretici firma kodunun kumanda etmek istediğiniz cihaz için doğru olup olmadığını kontrol etmek için, Sinyal Yayıcı (saat üzerindeki kırmızı pencere) televizyona ya da videoteyp cihazına doğru tutarak D düğmesine basınız. Eğer yukarıdaki işlemle televizyonunuz ya da videoteyp cihazınız kapandıysa, bu, doğru kodu seçtiğiniz anlamına gelir. Bazı televizyonların ve videoteyp cihazlarının uzaktan kumanda sinyalini aldıktan sonraki tepkileri yavaş olabilir. Bu tür cihazlar için D düğmesini bir iki saniye basılı tutmayı deneyiniz. Eğer D düğmesine bastığınızda herhangi bir şey olmuyorsa 4 ve 5 numaralı adımları yenileyerek başka bir kodu deneyiniz.
 6. Doğru üretici firma kodunu ayarladıktan sonra, 2. adımda seçtiğiniz moda (Televizyon ya da Video) geri dönmek için A düğmesine basınız. Uzaktan kumanda fonksiyonlarının kullanımı ile ilgili bilgi “Televizyon ve Video uzaktan kumanda fonksiyonlarının kullanımı” kısmında anlatılmıştır. Eğer cihazınıza uygun bir kodu bulamazsanız, “Doğru kodu bulmak için” kısmına bakınız. Üretici firma kodu göstergede yanıp sönerken birkaç dakika boyunca herhangi bir düğmeye basmazsanız, yanıp sönme durur ve saat kendiliğinden Televizyon ya da Video Moduna geri döner.

Doğru kodu bulmak için
Cihazınıza uygun bir üretici firma kodu bulamadıysanız aşağıdaki işlemleri yapınız.

 1. Üretici firma kodunu ayarlamak istediğiniz televizyonu ya da videoteyp cihazınızı açınız.
 2. Saat-Tarih Modunda, Televizyon Modunu () ya da Video Modunu () seçmek için B düğmesine basınız. Televizyonunuzun kodunu bulacaksanız Televizyon Modunu, videoteyp cihazınızın kodunu bulacaksanız Video Modunu seçiniz.
 3. Üretici firma kodu göstergede yanıp sönmeye başlayıncaya kadar A düğmesine basınız.
 4. 01 nolu üretici firma kodu görününceye kadar ▲ düğmesine basınız. Kodu 01, televizyon kodları için sırasıyla Kod 42. ▲ düğmesini basılı tutarak kod numarasını hızla arttırabilirsiniz.
 5. Göstergedeki üretici firma kodunu kumanda etmek istediğiniz cihaz için doğru olup olmadığını kontrol etmek için, Sinyal Yayıcı (saat üzerindeki kırmızı pencere) televizyona ya da videoteyp cihazınıza doğru tutarak D düğmesine basınız. Eğer yukarıdaki işlemle televizyonunuz ya da videoteyp cihazınız kapandıysa, bu, doğru kodu seçtiğiniz anlamına gelir. Bu durumda 6. adıma geçiniz. Bazı televizyonların ve videoteyp cihazlarının uzaktan kumanda sinyalini aldıktan sonraki tepkileri yavaş olabilir. Bu tür cihazlar için D düğmesini bir iki saniye basılı tutmayı deneyiniz. Eğer D düğmesine bastığınızda herhangi bir şey olmuyorsa ▲ düğmesine basarak bir sonraki koda geçiniz ve 5 numaralı adımı yenileyerek yeni kodu deneyiniz.
 6. Doğru üretici firma kodunu ayarladıktan sonra, 2. adımda seçtiğiniz moda (Televizyon ya da Video) geri dönmek için A düğmesine basınız.

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 3)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 4)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 8 )

Comments of this post

Mustafa

Mustafa
20 Ocak 2013

kardes benim burda lg yokmu ya 🙁

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
20 Ocak 2013

LG'nin olup olmaması önemli değil. Başka bir telefona ait kod numarası da LG'yi çalıştırabilir. Kodları denemeniz gerekiyor. Kodlar işe yaramazsa da öğrenme modunu kullanarak LG'yi de kontrol edebilirsiniz.

anil

anil
21 Ocak 2014

Yavuz abi benim saat de 21 veya 20 22 yapiorum ama kodu sabitliyemyorum. Bana yardim et 🙁

Merve

Merve
26 Nisan 2015

Vestel televizyon ların kod U nedir

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
26 Nisan 2015

Vestel olarak aratmayın. Yukarıdaki üretici firma kodlarını tek tek deneyin. Bir tanesi büyük ihtimal uyacaktır.

Merve

Merve
29 Nisan 2015

Ama hiç biri uymuyor

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Nisan 2015

O zaman saatinizdeki öğrenme modunu kullanmanız gerekiyor. Öğrenme modunun kullanımını şu yazıdan öğrenebilirsiniz.
http://www.polatbuyukarslan.com/sorun-cozum/casio

mehmet ali bakır

mehmet ali bakır
25 Eylül 2016

örenme moduda olmuyor

mehmet ali bakır

mehmet ali bakır
25 Eylül 2016

örenme moduda olmuyor

Orhan

Orhan
06 Şubat 2018

casio 1028 cmd-10 kumandalı saatin kullanım kılavuzum yok.saatin resimli açıklamasını yazarmısınız.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
07 Şubat 2018

Bahsettiğiniz saatten elimde olmadığı için haliyle kullanım kılavuzu da yok. Fakat İngilizce içerikli dökümanı bulunuyor. "Casio 1028 cmd-10 manual" şeklinde arama yaparsanız hemen bulursunuz. İngilizce'niz yoksa Google Çeviri'yi kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.