Atatürk

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2)

Genel Kılavuz

 • Uzaktan Kumanda fonksiyonlarını Saat-Tarih Modundayken kullanabilirsiniz.
 • Bir moddan diğer bir moda geçmek istediğiniz zaman C düğmesine basınız. Bütün modlar bundan sonraki bölümlerde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
 • Herhangi bir modda yaptığınız işlemlerden sonra C düğmesine basarak Saat-Tarih Moduna geri dönebilirsiniz.
 • Düğmelere her basışınızda bir ses duyulur. Bu sesi Hesap Makinası Modunda açıp kapatabilirsiniz.

Saat-Tarih Modu

Saat-Tarih Modundayken, normal zaman bildirme fonksiyonlarının yanısıra, televizyonunuzu, videoteyp cihazınızı ve uzaktan kumanda birimi bulunan diğer cihazlarınızı uzaktan kumanda ile çalıştırmanız da mümkündür.

 • Bu saat yalnızca uzaktan kumanda birimi bulunan cihazlara kumanda eder.
 • Saati ve tarihi ayarlama hakkında ayrıntılı bilgi için “Saati ve Tarihi Ayarlamak için” bölümüne bakınız.

Not: Bu kılavuzdaki açıklamalarda saat üzerindeki düğmelerden bahsedilirken düğme sembolleri (▲, ▼, ● ), düğme işaretleri (1, 2, vb) ve harfler (A, B, vb) kullanılmıştır.

Örneğin: Televizyonu açmak için D düğmesine basınız.

Saat-Tarih alt -modları hakkında

Saat-Tarih Modu üç dört alt-moddan oluşmuştur. Alt-modlar arasındaki geçişler için, Saat-Tarih Modundayken B düğmesine basınız.

 • Eğer saati Televizyon, Video ya da Öğrenme Modunda bir işlem yapmaksızın iki üç saat bırakırsanız, saat kendiliğinden Normal Saat-Tarih Moduna geri döner.
 • Normal Saat-Tarih Moduna çevirmeyi elle yapmak isterseniz C düğmesine basarak Hesap Makinası Moduna dönünüz. Daha sonra da Saat-Tarih Moduna geçmek için C düğmesine basınız.

Televizyon ve Videoteyp Cihazının uzaktan kumanda fonksiyonu hakkında

Bu saati televizyon ya da videoteyp cihazının uzaktan kumandası olarak kullanabilmeniz için önce üretici firma kodunu ayarlamanız gerekmektedir. Üretici firma kodu saate hangi tür uzaktan kumanda sinyallerini kullanacağını bildirir. Üretici firma kodu Tablosu’nda her koda karşılık gelen üretici firmaların adları verilmiştir. Üretici firma kodunun ayarının nasıl yapılacağı, “Üretici firma kodunun ayarlanması” kısmında ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Bir kısım televizyon ve videoteyp cihazları, Üretici Firma Kodu Tablosu’nda adı geçen firmanın ürünü olsa bile bu saatle tam olarak çalışmayabilir. Bunun tersine, tablodaki koddan farklı bir kod kullanan firmaların televizyon ya da videoteyp cihazlarını bu saatle kumanda etmenin mümkün olabileceği durumlar da olabilir. Kullanmanız gereken kodu bulmak için ayrıntılı bilgi “Doğru kodu bulmak için” kısmında açıklanmıştır.

Notlar

 • Uzaktan kumanda kod ayarı (Televizyon/video üretici firma kodları), pili değiştirdiğiniz zaman silinecektir. Bu nedenle pili değiştirmeden önce ayarını yaptığınız kodları not almayı unutmayınız.
 • Bazı firmaların birden fazla kodu bulunmaktadır. En iyi sonucu veren kodu bulmak için, cihazınız için verilen kodların herbirini deneyiniz.
 • Aynı firmanın ürünü olsalar bile, televizyonunuz ve videoteyp cihazınız için ayrı ayrı kodları ayarlamanız gerekmektedir.
 • Televizyon ve videoteypin aynı cihaz içinde olduğu modelleri, bilgisayar monitörü olarak ta kullanılabilen çok fonksiyonlu televizyonları ya da özel fonksiyonlu birtakım diğer televizyon ve videoteyp cihazlarını bu saatle kumanda etmeniz mümkün olmayabilir.

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 3)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 4)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 5)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 6)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 7)

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 8 )

Comments of this post

[ Ürün İnceleme ] – Casio CMD-40 |

[ Ürün İnceleme ] – Casio CMD-40 |
11 Nisan 2012

[…] CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1) Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2) __spr_config = { pid: '4f502fc6396cef286c00001c', title: '[ Ürün İnceleme ] – Casio CMD-40', […]

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1) |

Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 1) |
12 Nisan 2012

[…] Casio CMD-40 Kol Saati (Türkçe Kullanma Kılavuzu – 2) […]

anılcan

anılcan
20 Ocak 2014

abi ben learn moduna giremiyom

Muhammed Saydam

Muhammed Saydam
16 Eylül 2015

kumanda modülünü ayarlayamıyorum

görünmez

görünmez
01 Haziran 2016

arkadaşlar çok teşekkür ederim (hazırlayanlara) bu denilenlerden pek öğrenemediyseniz bir tuşa basın bakın ne oluyor diye ben öyle öğrendim sonrada okuyunca anladım

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
12 Haziran 2016

Rica ederim.