Atatürk

Programlama Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Genelde gençlerde programlama öğrenme isteği çok fazla. Bir çoğu ne yapmak istediğine bile karar vermiş değil. Mesela forumlarda en sık karşılaştığım şeylerden birisi şu. Gençlerden birisi bir konu açıp, aklına ne gelirse sayıyor. HTML, CSS, XHTML, HTML5, Java, PHP…. Sorusu da şu. “Hangi programlama dilini öğreneyim?” veya “Hangisinden para kazanabilirim?” veya “Hangisini öğrenirsem iş bulma imkanım artar?”

Bir programlama dili öğrenilecekse, bu dil sizin istediğiniz bir dil olmalı. Bir dil size para kazandıracak veya daha popüler diye o dili öğrenmeye kalkmak, sizi diğer insanlarla aynı kefeye koyar. Herkes birbirinden farklıdır. Siz birine “Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?” diye sorarsanız o kişi size sevdiği dilleri veya iş bulabileceğiniz dili söyleyecektir. Örneğin C#’ı ele alalım. Söyleyeceğim şey belki C# hayranlarını kızdırabilir. Fakat biraz da gerçekçi olmak lazım.

C# dünyada oldukça popüler bir dil. Bu dili biliyorsanız Türkiye’de iş bulma imkanınız da var. Peki bir dili iyi yapan şey nedir? Çok fazla kişi tarafından kullanılıyor olması mı? Bu dil sayesinde para kazanabiliyor olmanız mı? Hayır!. Bunların hiçbiri değil. Bir programlama dilini iyi yapan şey, platformdan bağımsız çalışmasıdır. Eğer bir dil, tek bir platformda çalışıyorsa, bu sizi o platforma bağımlı kılar. Bir platforma bağımlı olmak bile sizin özgürlüğünüzü kısıtlar. Çünkü başka platformları veya sistemleri kullanamazsınız. Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Sanırım demek istediğim anlaşılmıştır.

Siz, kendinizi özgür hissettiğiniz ve dilediğiniz programlama dilini öğrenin. Bunun için de önce bir hedef belirleyip, hedefiniz gerçekleştirebilecek programlama dilleri hakkında araştırma yapın. İyi ve kötü yönlerini iyice araştırın. Ondan sonra kararınızı verip yolunuza emin adımlarla devam edin. Şunu sakın unutmayın. Öğreneceğiniz programlama dilini başkasına sorarsanız, sizin yaşayacağınız hayatı da o fikri veren arkadaş belirlemiş olacak.

Hayatınız ile ilgili önemli bir kararı bile kendiniz veremiyorsanız, programlama ile uğraşmak yerine gezin, tozun. Hayatın tadını çıkarın. Nasıl olsa her iki şekilde de zamanınızı boşa geçirmiş olacaksınız. En azından bir tanesinde eğlenirsiniz ve boşa geçirilmiş zamana acımazsınız. 🙂

Comments of this post

demirdöküm kombi

demirdöküm kombi
18 Ağustos 2012

Çok güzel bir yazı olmuş.Teşekkürler.

Batuhan

Batuhan
24 Ağustos 2012

Tavsiyeler için teşekkürler 🙂

Adem Serttaş

Adem Serttaş
22 Kasım 2012

Ama insanlar, bilmedikleri için soruyorlar. Bunu her zaman bir yönlendirme olarak almamak lazım bence…

Kurtogluferdi

Kurtogluferdi
06 Şubat 2013

C# BAĞIMSIZ BİR DİL DEĞİLDİR.LÜTFEN ARKADAŞLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYİN,BAĞIMSIZ BİR DİL VARSADA
C++ DIR.

esenler klima

esenler klima
22 Şubat 2013

Programlama öğrenenler çok iyi işler çıkarabilir yazınızda gayet açıklayıcı olmuş iyi çalışmalar.