Atatürk

Ortaokul Anılarımdan Bir Parça

Ortaokul ile ilgili hatırladığım anılarım çok fazla değil. Yaş ilerledikçe de anılar birer birer yok oluyor. İleride unutma ihtimaline karşı yaşadığım ve hatırladığım anılardan bazılarını blogumda anlatmaya karar verdim.

Ortaokul yıllarında, apartmanda oturuyorduk. O zamanlar bir hayli kiloluydum. En azından şimdi resimlere bakınca öyleymişim diyorum. Şişman olmamın nedeni de sürekli evde oturup durmam yüzündendi. Hiç unutmuyorum. Ortaokulda öğlenci olduğum dönemde, okul harçlıklarımı okulda harcamak yerine sabah erkenden bakkala gidip, çokomilk ve ikram alırdım. Ayrıca bakkallardan birinde Texas, Tommiks gibi çizgi romanlar da satılırdı. Bir tane de çizgi roman alıp, aldığım abur cuburları sütle birlikte mideye indirirken bir yandan da çizgi roman okurdum.

Bu alışkanlığımı her gün devam ettirirken, paralar suyunu çekmeye başlamıştı. O zamanlar evimize yakın olan Turan amcanın (Turhan da olabilir) bakkalından alışveriş yapıyorduk. Zaman zaman veresiye yazdırdığımız da olurdu. Veresiye alınan şeyleri de sigara kutularının iç kısımlarındaki beyaz alanlara yazıyorlardı.

Buca Ortaokul’unda Çekilmiş Bir Resim

Dediğim gibi paralar suyunu çekmeye başlayınca, kurnazlık edip bizimkinde farklı bir yere kendi adımla borç yaptırdım. Bu borç 4 TL (4 milyon) olunca -ki bu 4 TL benim neredeyse bir haftalık harçlığım kadardı- Turan amcanın oğlu borcunu öde demeye başladı. İki üç kez daha söyledikten sonra “Eğer borcunu ödemezsen seni annene söylerim.” demişti. 🙂

İster istemez biraz tırsmıştım. Ondan sonra, abur cubur almayı bırakıp, harçlıklarımı, borcumu ödemek için kullanmıştım. Tekrar abur cubur almaya devam ettim mi hatırlamıyorum. Fakat sanırım almayı bırakmıştım. En azından bir daha borç filan yaptırmadım…

Comments of this post

sanem

sanem
22 Ocak 2013

Okul yılları ne kadar güzel.Çok hoş bir anıydı.zevkle okudum. :)çok güzel çıkmışsınız.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
22 Ocak 2013

Okul yılları benim en mutlu olduğum yıllardı. Yorumunuz için teşekkür ederim. 🙂

sanem

sanem
22 Ocak 2013

Rica ederim.Benim de en mutlu olduğum yıllardı. özellikle ilkokul 1.sınıf arkadaşlarımı ve Öğretmenimi hiç unutmuyorum.:)