Atatürk

Sitedeki Yazılar ve GNU/Linux

Uzun bir süredir GNU/Linux hakkında çok fazla yazı yazmıyorum. Bu yazıyı, kafamdan geçen bazı düşünceleri söylemek ve sizlerden fikir almak istediğim için yazıyorum. Siteyi açtığım ilk zamanlarda amacım daha çok GNU/Linux üzerine yazılar yazmaktı. Fakat bir süre sonra sitemin Google Analytics istatistiklerine bakınca siteye giren kişi sayısının 10 ile 20 kişi arasında olduğunu gördüm. Tabi ki siteye giren kişiler Google’dan GNU/Linux ile ilgili kelimeler aratarak gelen kişilerdi. Sonra düşündüm ki eğer amaç Windows kullanıcılarını GNU/Linux’ten haberdar etmekse sitede sadece bu konuda yazı yazmak Windows kullanıcılarına ulaşmamı zorlaştıracaktı. O yüzden sitede Windows ile ilgili yazılar da yazmaya karar verdim.

Uzun bir süre GNU/Linux ile ilgili yazı yazmamamdaki neden sadece GNU/Linux kullanıcılarına yönelik bir site açıp açmamaktaki kararsızlığımdan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar Türkiye’de insanları GNU/Linux’e yönlendirmek veya haberdar etmek zor olsa da dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de GNU/Linux kullanıcıları artıyor ve artmaya da devam edecek. Türkiye’de bu belki kağnı hızıyla oluyor ama inanıyorum ki ileride kullanıcı sayısı büyük oradan artacak. Bunu da düşünerek şimdiden bütün enerjimi GNU/Linux ile ilgili açılacak olan ayrı bir siteye harcamak istiyorum.

Sizlerden bu konuda fikir almak istiyorum. Özellikle tuxdaşların yorumlarını bekliyorum. Ayrı bir site açayım mı yoksa bu siteden GNU/Linux yazılarıma devam mı edeyim?

Comments of this post

EmrE

EmrE
26 Ekim 2010

Windows kullanıcılarının da bu siteyi gezerken Linux bilgilendirmeleri ile karşılaşmaları onlarında GNU/Linux' u keşfetmelerine sebeb olur. Bu açıdan GNU/Linux ile ilgili ayrı bir site açmaman bence daha iyidir. Şimdilik bu kadar. 🙂

Polat Büyü

Polat Büyü
26 Ekim 2010

@Emre işin o kısmını ben de düşünüyorum. Kararsız kaldığım nokta da orası zaten. Fakat şu ara siteye giren kişiler, değil GNU/Linux yazılarını, Windows yazılarını bile okumuyorlar. Adamlar Google'dan bir kelime arıyor. Aradığı konu benim sitede var. Ama okumadan çıkıp gitmiş. Böyle yapan çok kişi var. Bu arada eğer yeni site açacak olursam sadece bu siteden diğer siteye link verilecek. Yani öbür siteyi farketmeleri için de elimden geleni yapacağım. Ama yine de kararsızım.

dadaist

dadaist
26 Ekim 2010

İki site iki kat zaman ve emek demek. Ayrıca Google index sistemi zaten reklam verenler baz alınarak oluşturulduğundan ve windowsla ilgili devasa bir havuz olduğundan dolayı her şekilde zorlanacaksın. Sonuçta ha burada yazmışsın ha başka isim altında gene aramalarda yazının içeriği önemli olduğundan trafiği bence gereksiz böler. Ayrıca Google artık sitede geçirilen süreyi de baz alıyor. Bu da ne kadar çeşitlilik o kadar rekabet gücü demek. Sitene girip farklı başlıkları görüp onlara da bakması senin için avantaj olur. tabii bu bir tuxdaşın olarak kişisel görüşüm 🙂 Kolay gelsin.

Ömür

Ömür
26 Ekim 2010

Değerli Polat kardeşim;

Linux merakımın başladığı sırada bende google aramaları ile siteni bulmuştum.Bir çok yazını keyifle okudum.Ve görüyorum ki büyük bir emek var. Şahsen ben oturup bu kadar yazıyı yazma sabrını pek gösteremem..

Dediğin gibi Linux dağıtımlarının yaygınlaşması devam ediyor. Fakat şunu söylemek gerekir ki hala windowstan tamamiyle kurtulamıyoruz..Bağlı olduğumuz bir çok program ve alışkanlıklarımız şuan için engel konumda..Windows ile ilgili yeterince kaynak olduğunu düşünüyorum.Bence GNU/Linux yazılarına daha ağırlık vererek devam etmen daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.. Bu siteyi GNU/Linux ile ilgili a'dan z'ye bir kütüphane haline getirebilirsin zamanla..İstenilen her türlü konu ve çözümlerin bulunması sitenin trafik açısından çok daha iyi olacaktır..Ayrı bir site açmak buraya vermiş olduğun emeği düşürecektir..Fikri beyanım bu şekilde..Kolay gelsin..

Selametle