Atatürk

Peacekeeper Internet Tarayıcıları Testi

peacekeeper

Uzun süre önce Windows XP kullanırken bu siteyi ziyaret etmiştim ve kullandığım internet tarayıcılarını karşılaştırmıştım. Sonuçları rakam olarak hatırlamıyorum ama Firefox o zamanki yaptığım testte birinci çıkmıştı.

Bugün bir de Linux’te bu denemeyi yapayım dedim ve sonuçları aşağıya ekledim.

peacekeeper-benchmark

Sonuçlardan da görüldüğü üzere Chrome açık ara farkla önde. Testi yaparken hiçbir yazılım çalıştırmadım. Hali hazırda çalışan yazılım varsa bile hepsinde de açıktı.

Test sırasında tarayıcılar bir çok aşamadan geçiriliyor. Ekranda da neler yapıldığı gösteriliyor. Bunlardan biri de video oynatma kısmı. Dikkatimi çeken bir olaysa hem Firefox 3.5 ( Shiretoko 3.5.3pre ) hem de Opera aynı sonucu aldı. Sanırım internet tarayıcılarının video oynatmadaki performansı bu listedeki alınan değerleri büyük ölçüde etkiliyor. Çünkü testte oynatılan video hem Shiretoko hem de Opera’da takılmalar meydana geldi. Chrome ise hiçbir takılma olmaksızın düzgün bir şekilde videoyu oynattı.

Zaten zaman zaman Firefox’ta da videolarda takılma yaşıyorum. Chrome’u günlük hayatımda pek kullanmadığım için normalde performansını bilmiyorum. Ama görünen o ki ileride Chrome iyi yerlere gelecek…

Bu arada testi yaptığım sitenin linkini de aşağıda verdim.

Peacekeeper – The Browser Benchmark

Comments of this post

Henüz yorum bulunmuyor!