Atatürk

Gnome 3 – Oh no! Something has gone wrong.

gnome-shell

Gnu/Linux dağıtımlarından birini kullanıyorsanız GNOME ismini muhakkak duymuşsunuzdur. Bugün, kullandığım işletim sistemi olan Linux Mint, her gün yaptığı rutin güncellemeleri yaparken Gnome3‘ü sisteme kurdu. Tabi ki ilk başta Gnome3’ü sisteme kurduğunun farkına varamadım. Çünkü şifre ekranından sonra bilgisayar açılırken hata mesajı aldım.

Aldığım Hata Mesajı;

Oh no! Something has gone wrong. A problem has occurred and the system can’t recover. Please log out and try again.

Burada ilk yapmanız gereken şey CTRL+Alt+F1 tuşuna basın. Bu komutla konsola geçmiş olacaksınız. Login kısmına bilgisayarınızdaki kullanıcı adınızı, password kısmına da şifrenizi yazın.

Ardından aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayın.

cd ~/.config/autostart
nano gnome-shell.desktop

Cd komutuyla config klasörünün içerisindeki autostart klasörünün içine girmiş oluyoruz. Nano da bir metin düzenleyici ve gnome-shell.desktop isimli bir dosya oluşturmuş oluyoruz. Yukarıdaki komutlardan sonra nano programının içine girdik.

Şimdi aşağıdaki satırların hepsini yazın.

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=gnome-shell --replace
Hidden=false
NoDisplay=false
X-GNOME-Autostart-enabled=true
Name[en_US]=Gnome Shell
Name=Gnome Shell
Comment[en_US]=
Comment=

Yazdıktan sonra önce CTRL+O tuşuna, ardından da ENTER tuşuna basın. Nano programından çıkmak için CTRL+X tuşuna basın.

Bu yöntem bende işe yaradı. Umarım sizin sorununuz da çözülür.

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1749189

Comments of this post

Arkapencere

Arkapencere
12 Kasım 2011

İşte bu yüzden linux kullanmıyorum. konsol falan, zor işler bunlar..

POLAT

POLAT
14 Kasım 2011

Size zor gelen işler başkasına kolay gelebilir ki bana kolay geliyor. Zevk meselesi. GNU/Linux dağıtımlarında karşılaştığım sorunları Windows'ta karşılaştığım sorunlarla kıyaslayınca devede kulak kalıyor.

Cez Can

Cez Can
20 Aralık 2011

Bende komut satırına bir komut yazarak bir şeyler yapmayı ve Linux'un enteri sonrası konsolda takır takır saydırdığı işlemleri izlemek hoşuma gidiyor.
Windows'ta da komut satırı ile bir sürü işlem yapabilirsiniz ama windowsun komut satırı ne yapmalıyım diye düşünmeye başladığında insanın sabrı taşıyor.
Aslında Gnome-3 o kadar da fena değil ama 2'ye alıştığımızdan dolayı biraz tuhaf geliyor, lakin Linux mint'te bunu açılışta clasik sçerek halledebiliyoruz.
Her şeye ramen Linux yavaş yavaş ama sağlam adımlar ile geliyor.
Microsoft bunu nasıl engellerim diye 3.5 atıyo ki bu WİN 8'de çok farkediliyor, tabii Linux'un varlığından haberi olmayan bunu fark etmesi mümkün değil.