Atatürk

Artık OpenSUSE Kullanıcısıyım

Bir süredir netbookuma kurmayı istediğim OpenSUSE’yi nihayet dün kurdum. Daha önceden Ubuntu ve Kubuntu kullanmış birisi olarak kurulum işlemi beni hiç zorlamadı. Hatta kurulum açısından beni diğerleri kadar bile uğraştırmadı. Ubuntu ve Kubuntu’da kurulum esnasında en önemli yer disk bölümleme kısmıdır. Eğer bilgisayarınıza ilk defa GNU/Linux dağıtımlarından birini kuracaksanız bu bölümde dikkatli olmalısınız. Disk bölümleme kısmında yaptığınız herhangi bir yanlışlık bütün diskinizdeki verilerin kaybolmasına neden olabilir. Böyle diyor olmam sizin gözünüzü korkutmasın. Disk bölümleme işlemi aslında çok basittir. Bilgisayarınızdaki dosyaların yedeğini alarak kurulumu yapın. Uğraşa uğraşa ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Neyse konumuza dönelim.

OpenSUSE’nin kurulum işlemi beni gerçekten şaşırttı. Kurulum esnasında benim yaptığım tek şey kullanıcı adı kısmı için bir isim ve parola için de bir şifre belirlemek, onun dışında sadece İleri düğmesine tıklamak oldu. Kurulum esnasında, size az önce anlattığım disk bölümleme kısmı geldiğinde OpenSUSE bana kendisi öneride bulundu. Öneri kısmında, bilgisayarımda bulunun Kubuntu’nun silinip yerine OpenSUSE’nin kurulacağı, windows’un kurulu olduğu C ve dosyalarımın bulunduğu D diskini windowsC ve windowsD ismiyle sisteme bağlayacağını söyledi. Bende eyvallah kardeşim iyi düşünmüşsün dedim ve devam ettim. Kurulum sonunda bilgisayar yeniden başladı. Açılışta Windows’un bulunduğu diskleri de bağladığını gördüm ve hiçbir problemle karşılaşmadım.

Ayrıca birkaç şey daha söylemek istiyorum. Kurulum işlemi Ubuntu ve Kubuntu’ya göre biraz daha uzun sürüyor. Ama sonuçta suya sabuna dokunmadan kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Güzel yanlarından birisi de kurulum esnasında size GNOME, KDE veya diğer masaüstlerini seçme imkanı sağlıyor. Kubuntu ve OpenSUSE arasında ciddi bir hız farkı var. OpenSUSE netbookumda çok daha performanslı çalışıyor. İnternetten indirirken DVD sürümünü indirmenizi tavsiye ederim. Çünkü DVD sürümünün içerisinde bazı programlar hazır bir şekilde geliyor. GNU/Linux kullanıcıları bilirler. Programlardan bazıları kurulurken çeşitli dosyalara ihtiyaç duyarlar. İnternetiniz varsa o dosyalar da kurulumla birlikte gelir. DVD içerisine programların dışında ihtiyaç duyulacak bağımlılıkları da eklemişler. İçerisindeki program arşivi çok geniş olmasa da birçok ihtiyacı karşılamaya yetecek oranda diyebilirim. En sık kullandığım programlar da eklenseydi güzel olurdu 🙂

İlk gözlemlerim şimdilik bu kadar. Kullanacak olanlara bir fikir vermiştir umarım. Önceleri, eğer ilk defa linux kuracaksanız veya kullanacaksanız Ubuntu’yu tavsiye ederim diyordum. OpenSUSE’yi de denemeden geçmeyin derim.

Hepinize Bol GNU/Linux’lu ve Özgürlük Dolu Günler…

Comments of this post

Selçuk

Selçuk
11 Ekim 2010

Sonunda Linuxe geçtim ama her ihtimal karşı virtuel pc yükleyerek xp de kurdum 😀

linux gerçekten hoşuma gitti Performans açısından şuan çok iyi … inş hep böyle kalır ^^

+ şu 4 masaüstü gerçekten çok kullanılışlı ..

Kubuntuda var cd de hazır onu kurmadım bu yüzden herhangi bir fikrim yok.. . Ubuntudan daha mı güzeldir ? ..

ve duydum ki ubuntuda wine denilen bir program varmış bu sayede .exe leri çalıştırabiliyormışsın ama hiç denemedim….bilgisi olan?

Polat Büyü

Polat Büyü
12 Ekim 2010

Öncelikle Linux'e geçmene sevindim. Eminim kullandıkça daha çok seveceksin.

Bu yazı içerisindeki resimler OpenSUSE'de kullandığım masaüstü resimleridir ve görüntü itibariyle de Kubuntu'ya benzer. Resimlere bakacak olursa Ubuntu'dan daha güzel bir görüntüsü vardır. Dolayısıyla performans olarak Ubuntu'dan biraz daha yavaş olacaktır fakat yine de hızı Windows'a göre daha performanslı.

Wine programı exe'leri çalıştırabiliyor. Hatta oyunları bile çalıştırmana yardımcı oluyor. Ama yine de çok fazla ümit bağlamamak gerekir (oyunlar açısından). Ayrıca Windows programlarına bağımlı değilsiniz. Windows'taki programlara alternatif bir çok program mevcuttur. Windows'ta çalışması için hazırlanan programlardaki açıkları Linux ortamına da taşımak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Yine de tercih sizin.

Özgürlük Dolu Günler…

afyonblog

afyonblog
26 Ekim 2010

Benim bilgisayarımda Windows ve Ubuntu var. OpenSuse kurarken ben Ubuntu'yu silmesini istemiyorum. 3.olarak OpenSuse kurulumu nasıl olacak? OpenSuse bunu da ayarlıyor mu?

İyi çalışmalar.

Polat Büyü

Polat Büyü
26 Ekim 2010

Kurulumu yapmadan önce bilgisayarımda Windows ve Kubuntu vardı. Kurulum esnasında bana Kubuntu'nun üzerine kurulum yapacağını söyledi. Bende o şekilde kurulumu yaptım. Bilgisayarında Windows ve Ubuntu dışında boş bir kısım varsa kurarken orayı seçebilirsin.