Atatürk

WM Aracı’nın Başarısının Sırrı

WM Aracı kısa sürede başarıyı yakalamış bir site+forum haline dönüştü. Bu başarısını düşündüğümüzde hiçbir şeyin tesadüf veya şans eseri olmadığı açıkça görülüyor. Zaten internet üzerinde yapılacak işlerde şans faktörü neredeyse yok gibi bir şey. Elinizde bir planınız olmadığı sürece kaybetmeye mahkumsunuz.

WM Aracı ile ilgili yorum yapmam ne kadar doğru olur bilemiyorum ama kendi açımdan nasıl ve ne şekilde yükseldiğini ve bugünlere geldiğini anlatmak istiyorum.

WM Aracı ile ilk açıldığında, sadece şu anda siteye girdiğinizde gördüğünüz Site Analiz kısmı vardı. WM Aracı, Site Analiz’i ilk çıkardığında tepkiler de beraberinde geldi. Tepkilerin nedeni o zamanlar zaten sitebilgi.net isimli bir site vardı. Bu site de o sıralar oldukça popülerdi. O yüzden WM Aracı’nın bu tepkileri alması normaldi. Ne yalan söyleyeyim. O zamanlar ben de WM Aracı’nın böyle bir şey ortaya çıkarmasını gereksiz buluyordum. Çünkü zaten sitebilgi bu konuda gayet iyiydi. Basit bir arayüzle site ile ilgili bütün bilgileri gözler önüne seriyordu. WM Aracı’nın benzerliği başta dezavantajmış gibi dursa da, tepkiler alsa da, bu durumunu kısa sürede değiştirdi.

Bu arada WM Aracı ile tanışmam, verdiği reklamları görerek ve popüler bazı sitelerin WM Aracı ile ilgili sitelerinde tanıtım yapmasıyla başladı. Sitebilgi ile WM Aracı birbirine benzemesine benziyordu. Fakat aralarındaki fark, WM Aracı, ekstradan birkaç bilgi daha sunuyordu ve tasarımı Sitebilgi’ye göre daha iyiydi. Benim WM Aracı’nı tercih etmemdeki sebep de sunduğu fazla özellikler oldu. Sitebilgi, deyim yerindeyse biraz çağın gerisinde kalmış gibiydi. Bu arada Sitebilgi.net’i kötülemek gibi bir amacım yok. Yanlış anlaşılmasın. Zamanında çok kullandığım bir siteydi. Sitenin sahibini de tekrardan tebrik ediyorum.

WM Aracı adeta yenilikler yapacağının sinyalini veriyor gibiydi. Tabii ki yeniliklerin arkası kesilmedi. Yanlış bilgi vermek istemem ama Wayback arşivine baktığımda WM Aracı’nın yaklaşık 4-5 ay sonra yani Kasım 2010 tarihinde forumunu açmış olduğu görülüyor. Süreler farklılık gösterebilir. Sonuç olarak WM Aracı elindeki aracını iyi bir şekilde değerlendirerek, bunun yanına forum ekledi. Bu sayede insanların site üzerinde daha fazla zaman geçirmesi sağlanmış oldu. Aslında WM Aracı’nın şu anki haline bakıldığında, sıfırdan bir forum kurup bunun başarıya ulaştırılabileceğinin mümkün olduğu görülüyor.

WM Aracı kurulurken bir ekip var mıydı yoksa sadece bir kişi mi işi yürütüyordu bilemiyorum. Gerçi bunu bilmek, gelen başarının derecesini azaltmaya yetmiyor. Her iki durumda da ortada bir başarı olduğu kesin.

WM Aracı Forum’u kurulduktan sonra başarısını devam ettirebilmek için çekilişler düzenlemeye başladı. Fakat öyle saçma sapan wiki tanıtımı vb gibi ödüller dağıtmadı. Verilen ödüllerin büyüklüğü insanların ilgisini çekti. Bu ödülleri kazanmak isteyen kişilerin, sitelerinde tanıtım yapmasıyla, WM Aracı başarısını daha da katlayarak herkes tarafından bilinen bir site haline geldi. Google da bu başarıyı görmezden gelmeyerek WM Aracı’nı gerekli yere taşıdı.

Son zamanlarda WM Aracı’nın tasarımda ufak tefek değişikliklere gideceği söylentileri vardı. 24 Temmuz 2012’de bu değişim gerçekleştirildi. Benim için en önemli şeylerden birisi de hızıydı. WM Aracı yeni görünümüyle artık daha hızlıydı. Tasarım daha şık hale getirilmiş ve yeni özellikler eklenmişti. Bunlardan kuşkusuz en dikkat çekeni Seo Analizi’ydi. Seo Analizi’ni daha önce Seohocasi.com’dan hatırlayanlarınız vardır.

WM Aracı başka sitelerdeki ilgi çeken özellikleri tek bir sitede toplayarak diğer sitelere olan ilgiyi azaltmış oluyor. Çünkü insanlar Seo Analizi için başka bir siteye gitmektense aynı site üzerinde bütün işlemlerini yapabiliyorlar. WM Aracı’nın kullandığı bu yöntem bana Google’ın taktiğini anımsattı. Bunu bilerek mi bu şekilde yaptılar bilmiyorum. Fakat düşününce gerçekten iyi fikir. Tabii ki burada yapılan işin ne kadar kaliteli olduğu önemli. Yapılan iş kaliteli olmadıktan sonra ne yöntem denerseniz deneyin tutması mümkün değil.

WM Aracı’nın kullandığı yöntemleri özetleyecek olursak;

  • Rakiplerine göre daha şık bir tasarıma Site Analizi açıldı. Bununla birlikte reklamlar verilerek tanıtımı yapıldı.
  • Birkaç ay sonra forum kurularak, Site Analizi’ni kullanan kullanıcıların foruma üye olması sağlandı. Bu sayede insanların sitede daha uzun süre vakit geçirmesi sağlandı.
  • Çekilişler düzenlenerek foruma olan ilgi arttırıldı ve daha çok kişi tarafından tanınması sağlandı. Çekilişlerde verilen ödüllerin büyüklüğü de bunda önemli bir rol oynadı. Bu da kullanıcı sayısında artışa neden oldu.
  • Aradan belirli bir süre geçtikten sonra sitenin tasarımında değişikliğe gidildi ve yeni özellikler eklendi. Artık yeni tasarımı, hızı ve eklediği yeni özelliklerle insanlar daha fazla forumda zaman geçirecek.

Başlıkta WM Aracı’nın Başarısının Sırrı demiştim. Aslında ortada sır filan yok. Burada sır dediğim şey verilen emeğin ve çabanın, doğru zamanda ve doğru şekilde hareket ederek nasıl başarıya ulaşılabileceğiydi. WM Aracı’nın geçirdiği değişimlere bakılacak olursa başarının o kadar kolay gelmediği ve buna zaman ayırmanız gerektiği açıkça belli oluyor. Yapılan iş ne olursa olsun, o konuyla ilgili bilginin de olmazsa olmaz olduğu apaçık ortada.

Siz bir işte gerçekten başarılıysanız, bunun karşılığını elbet alırsınız. Tıpkı WM Aracı’nın aldığı gibi…  

Herhangi bir hatam olduysa affola.

WM AracıWM Aracı Forumu

Comments of this post

haydar şahin

haydar şahin
27 Temmuz 2012

Gine senden güzel bir makale Polat abi….

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
27 Temmuz 2012

Teşekkürler. 🙂

canlı tv

canlı tv
28 Temmuz 2012

süper bir makale olmuş gerçekten harika…

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
28 Temmuz 2012

Teşekkürler.

ibrahim yüzer

ibrahim yüzer
29 Temmuz 2012

Abi her zamanki gibi iyi ve güzel bir yazı olmuş.Her zaman iyi ve güzel yazıyorsun zaten (: (:
Eline sağlık.

P_Buyukarslan

P_Buyukarslan
29 Temmuz 2012

Teşekkürler. 🙂

lfs yamaları

lfs yamaları
23 Eylül 2012

böyle devam ederse r10'u geçecek 🙂

meso

meso
22 Kasım 2012

Bence Mukemel Bir ortamı Var 1 senedir WM forum Sitesindeyim Çalışmaları Ve ortamı Harika Ticaret Anlayışıda Aynı Şekilde

sesli

sesli
17 Ocak 2013

bencede güzel bi sistem yapmıs alt tabani saglam bi site

aslan

aslan
04 Haziran 2014

Günümüzde gelişmiş olan forumlardan webkurnaz ve wm araci var zaten

kirli35

kirli35
21 Temmuz 2014

bencede süper ama daha iyi olabilir