Atatürk

Windows Vista Hakkındaki Düşüncelerim…

İnternet’te kısa bir araştırma yaptığınızda Windows Vista ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz yorumların olduğunu görebilirsiniz. Benim genelde gördüğüm daha çok olumsuz yorumların fazlalığı oldu. Gerek kullanan arkadaşlarımdan duyduğum gerekse İnternet’ten okuduğum yorumlar da bu yöndeydi.

Son 9 aydır Linux kullanıcısı olduğumu saymazsak kendimi bildim bileli Windows XP kullanıcısıyım. Hem okuduğum yorumlar hem de elimde Windows Vista DVD’si olmaması ve açıkçası Vista’nın sadece görüntüden ibaret olduğunu düşündüğüm için kurup deneme fırsatım hiç olmamıştı.

Bir süre önce bir arkadaşın bilgisayarına format atıp Vista kurma işlemi sırasında Vista’nın yedeğini alıp deneme amaçlı kullanabilirim diye düşündüm ve Vista’yı kurup düşüncelerimi yazma ihtiyacı hissettim.

Kurma işlemi bir hayli sancılı oldu diyebilirim. Bilgisayarımda Windows XP, Kubuntu ve Ubuntu kuruluydu. Kubuntu’nun üzerine Vista kurmaya karar verdim. Ama elimdeki Vista DVD’si boot açılış özelliği yoktu. Her ne kadar Ultra ISO programı ile iso dosyasına açılış özelliği eklediysem de “CD veya DVD’den yüklemek için bir tuşa basın” ekranında takılıp duruyordu. Bende Windows XP’yi açıp o şekilde kurmaya çalıştım. Vista sadece NTFS dosya sistemi olan kısma kurulabildiği için ve Kubuntu da ext4 dosya sistemine sahip olduğu için ext4’ü biçimlendirip ntfs’ye dönüştürme karar verdim.

Ubuntu içindeki gparted programı ile ext4’ü ntfs dönüştürme işlemi seçili şekilde değildi. Yani sadece fat16 veya fat32 formatına dönüştürme imkanım vardı. Fat32’ye dönüştürüp Windows XP’ye geçtim. Orada diski NTFS ile biçimlendirme işlemi işe yaramadı ve ben de bilgisayarı Windows XP CD’si ile başlatıp sanki kurulum yapar gibi adım adım ilerledim. Fat32’ye dönüştürdüğüm kısmı NTFS ile biçimlendirdim ve Windows XP kurulum dosyalarını bilgisayara atarken işlemi iptal edip bilgisayarı kapatıp yeniden açtım. NTFS’ye dönüşmüş olan diske kurulumu Windows XP’nin içindeyken gerçekleştirdim.

Buraya kadar okuduklarınızdan sıkılmadığınızı umut ederek yazıma devam ediyorum. Öncelikle kurulumun çok uzun sürmesi ve bu süre içerisinde bilgisayarın birkaç kez yeniden başlatılması pek hoş bir durum değil. İnsan bir süre sonra Vista’yı kurmaktan vazgeçecek konuma geliyor. Bilgisayarım aşağı yukarı 3 senelik bir bilgisayar ve Vista’nın benim bilgisayarıma verdiği puan 1.0.
Puan oldukça düşük. Ama bu puana bakarak bilgisayarımda yavaş çalışacağını düşünmeyin. Vista’yı kurmadan önce bu konuda ön yargılıydım. Vista’nın bilgisayarımda XP’den daha yavaş çalışacağını düşünüyordum. Bu konuda beni şaşırttığını söylemeden geçemeyeceğim. Hız veya performansı aşağı yukarı ikisinde de aynı. Belki 1-2 saniye ile Vista daha hızlı bile olabilir. Diskteki kapladığı alan 7-8 GB civarında. Bu gerçekten çok fazla. Benim gibi bilgisayarınızda 60 GB hard disk varsa ve bunun zaten belirli bir kısmı diğer 2 işletim sistemine ayrılmışken ister istemez kullanılan her GB önemli oluyor. Unutmadan söyleyeyim. Linux 2 GB gibi bir yer kaplıyor diskinizde. Laf arasında Linux’un reklamını da yapayım dedim 😀

Vista, XP’ye göre çok daha fazla güvenliği ön planda tutmaya çalışmış. Neredeyse bir çok işlemi yaparken hep size soruyor. Örneğin siz bir program çalıştırdığınızda size soruyor, siz izin verirseniz program kuruluyor. Bazı uyanık arkadaşlar veya Windows hayranları bu ayarların kapatılabileceğini söyleyeceklerdir. Onlara şunu söyleyeyim. Ben burada ilk izlenimlerimi aktarıyorum. Bu gibi güvenlik prosedürleri yüzünden midir bilemiyorum ama kullanırken sanki insanı çok kısıtlıyor. Bu durum kullanırken bir rahatsızlık veriyor insana ve haliyle çok da zevk alamıyorsunuz. En azından ben kullanırken bunu hissettim.

Görüntü olarak XP’ye göre güzel. Belki de tek güzel yanı bu. Ama şunu da belirtmeliyim ki benim kullandığım XP Vista’dan daha güzel görünüyor şu anda. XP’yi güzelleştirmenin bazı yolları var. Ama buna bu konuda değinmeyeceğim.

Klasörlerin içine girdiğinizdeki görünümleri değiştirebiliyorsunuz XP’deki gibi. Yani Simge, Liste, Büyük Boy Görüntü, Orta Boy Görüntü gibi klasörlerin büyüklüklerini ayarlayabiliyorsunuz. Ama nedense ben bunlardan hiç birini beğenmedim. Görünümlerin hepsi çok kötü. Belki de klasör simgesinden kaynaklanan bir şey. Benim gözüme güzel görünmedi. Klasörler için başka bir simge kullanılabilirdi.

Kurmaya çalıştığım bazı programlar Vista ile uyumlu değil. Her ne kadar son zamanlarda çıkan yazılımlar Vista’ya uyumlu hale getirildiyse de bu problemin olabileceğini bilmek ve eski kullandığınız yazılımlar varsa onlara elveda diyebilirsiniz.

Bu yazdıklarım biraz karışık gibi görünüyor. Bunları bir tabloda toplarsak;

Windows Vista Değerlendirmesi
İyi Yönleri
Kötü Yönleri
Kurulum Süresi
Çok Uzun
Hız ve Performansı
XP ile aşağı yukarı aynı, hatta daha hızlı.
Disk’te Kapladığı Alan
7-8 GB
Her İşlem İçin Sizden Onay İstemesi
Kötü
Görüntü
XP’nin varsayılan görüntüsüne göre güzel
Klasör Görünümleri veya Büyüklükleri
Kötü
Program Kurulumlarında Sorun
Bazı Programlar Uyumlu DeğilSonuç olarak Vista’ya karşı eskisi kadar ön yargılı değilim. Ama görüntü değişikliğinden başka bir değişiklik de görmedim. Eskiden Vista’nın sadece görüntüden ibaret olduğunu düşünüyordum. Hala aynı şekilde düşünüyorum ve bilgisayara kurmaya değecek bir işletim sistemi olduğunu düşünmüyorum. İsteyen bilgisayarına kurup denesin. Ona göre kararını kendisi versin. Zaten bilgisayarla iç içe olan kişiler muhakkak kurcalamışlardır.

Bu yazıya yorum yazacak olan Windows fanatiklerine de bir çift lafım var. Yorumlarınız düzgün ve seviyeli olduğu sürece onaylanacaktır. Aksi taktirde yorumlarınız yayınlanmayacak. O yüzden boş boşuna Linux’u karalamaya çalışan yorumlar yazarak parmaklarınızı yormayın. Size hangi işletim sistemi daha kolay geliyorsa veya hangisi işinizi görüyorsa onu kullanın. Buraya gelip çamur atmanızın bir faydası yok…

Comments of this post

esra

esra
07 Ocak 2010

bir vista kullanıcısı olarak gayet memnunum 🙂 Her atacağı adımı bana sorması dediğin gibi güvenliği önde tutması güzel.. Kurarken bir ara insanı kızdırıyor dediğin gibi, hatta çıldırtıyor.. fakat her şeye rağmen ben memnunum :))Linux u hiç kullanmadım , merak etmiyorda değilim 🙂

Yönetici

Yönetici
08 Ocak 2010

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Vistayı beğeniyorsan tabi ki kullanacaksın. 😉