Atatürk

Windows Kurulumu için Amerika’dan Getirtilen Cihaz!!

Alacağımız netbook’u seçtikten sonraki komik bir olayı da buradan sizlere anlatmak istiyorum. Bize yardımcı olan adam, Windows’un kurulumunu siz mi yaparsınız yoksa biz mi yapalım diye sordu. Kendileri yaparlarsa kurulumun 30 dakika süreceğini, fiyatının da 20 TL olduğunu ve kurulum işlemi için Amerika’dan (bakın dikkat edin Amerika’dan diyor ) özel bir cihaz getirtmişler. Bu cihaz sayesinde Windows normalden çok daha hızlı ve performanslı çalışıyormuş falan filan. Adam bunları babama anlatırken bende anneme dönüp “adam sallıyor” dedim 😀 Çıktıktan sonra da babamla bu konu üzerine uzun süre dalgamızı geçtik.

Bilmeyenlere buradan ufak bir bilgi vereyim. Bu tarz insanlara güvenip de işinizi yaptırmayın. Öyle Amerika’dan özel cihaz filan getirttikleri yok. Alacağınız netbook veya notebook’ların içerisinde Windows zaten duruyor. Ama kurulmuş bir şekilde değil. Sizin yapacağınız tek şey bilgisayarı açıp sorulan soruların hemen hemen hepsine İleri diyerek tıklamak. Sorulan sorular da şu şekildedir. Ülkenizi seçin, klavye dilini seçin gibi basit sorular. Zaten bir çoğunun üzerinde değiştirme yapmanıza bile gerek olmuyor. Sadece ileri diye tıklarsınız. Windows’unuz aşağı yukarı 1 veya 2 kez yeniden başlar ve Windows’unuz kullanıma hazır. Çok zor değil mi ? 🙂 Okumanız yazmanız varsa ve mouse(fare) kullanmasını biliyorsanız bunları yapmak hiç de zor değil. Bunları dahi yapamıyorsanız bence o bilgisayarı almayın bile. Çünkü bunları yapmak için bilgisayar dahisi olmaya gerek yok.

O insanlara boş boşuna para kazandırmayın. Oradaki insanlar mallarını satmak zorundalar. O yüzden ellerindeki ürünleri kötüleyemezler. Kime sorsan hepsi ürünlerini över. Alışveriş yapmadan önce alacağınız ürünü internetten araştırın. O ürünleri almış kişilerin yorumlarını okuyun, ona göre alışveriş yapın. Eğer internetten almak size daha ucuza gelecekse internetten alışveriş yapın. Kapınıza kadar getiriyorlar.

Boşa para harcamayı o kadar seviyorsanız, netbook veya notebook aldığınızda bana getirin. Onların yaptığı işin aynısını bende yaparım size. 😀 Hemde Amerika’dan getirttiğim özel bir cihazla bilgisayarınızın daha performanslı çalışmasını sağlarım 😀 Hehe. ( Keşke şu getirttikleri cihazın nasıl bir şey olduğunu sorsaydım. Merak ettim şimdi. Bilmiyorsak öğrenelim 😀 )

Teknolojik ürünleri satan yerleri gezmeyi oldum olası sevmişimdir. Beni tek sıkan şey sürekli yanınıza yanaşıp “Nasıl Yardımcı Olabilirim”, “Yardıma İhtiyacınız Var mı?”, “Ne tarz bir ürün bakmıştınız?” gibi soruların sorulması. Müşteriyle ilgilenmeleri gerçekten çok güzel. Fakat bu soruyu soran birisine “Sadece bakıyorum” dedikten sonra bir başkası az sonra gelip aynı soruları soruyor. Yardım isteyenlere yardımcı olsalar bence çok daha iyi olur. Bilgisayardan anlamayan insanlar zaten kendilerini belli ediyorlar. Genelde sürekli soru sorarlar. Bilgi almaya çalışırlar. Yardıma ihtiyacım olsa zaten çağırıp sorarım.

Kimi zaman ufacık bir soru soruyorsun. Adamlar hikaye anlatır gibi detay vermeye başlıyorlar. Hatta çalışan kızlardan biri de sanki biz hiç bilmiyormuşuz gibi açıklama yapmaya başlamıştı. Hard diskin büyüklüğünün hızıyla alakalı olmadığını söylemişti. 😀 En azından hakkını vermek lazım. İşi bilen kızlar da var. Tabi ki onlar da bilgisayardan anladığımızı bilmedikleri için gelen her kişiye bilmiyorlarmış gibi davranıyorlar.

Bu tarz dükkanlara giderken, bir tişört yaptırıp, üzerinde bilgisayardan anladığımı ifade eden bir yazı yazdırıp giysem sizce işe yarar mı ? 😀

Comments of this post

erkan

erkan
30 Mart 2010

cihazı bende merak ettim şimdi nasıl birşey acaba :))